سازمان دهندگان کنفرانس تجزیه طلبان ایران در واشنگتن چه کسانی بودند و در آنجا چه گذشت؟

2 تیر 97 – محمد سهیمی – ان آی تی وی نیوز

هفته پیش کنفرانسی در واشنگتن برگزار شد که در آن تجزیه طلبان ایران، چه آنهایی که آنرا رسما بیان میکنند؛ چه آنهایی که آنرا سعی‌ میکنند پنهان کنند، و چه آنهایی که بر حسب جهت وزش باد یکروز از آن حمایت میکنند و روز بعد انکار، در آن شرکت داشتند. استقبال از کنفرانس بسیار سرد بود، و سالن محل برگزاری آن تقریبا خالی‌ بود. ظاهرا، در آغاز، فکر برگزاری این کنفرانس متعلق به کیومرث نعیمی، یک سلطنت طلب شناخته شده، و کتایون یزدانی، دختر هژبر یزدانی ثروتمند معروف ایرانی و مالک اولیه ساختمان پلاسکو که در سال ۱۳۸۹ در کاستاریکا درگذشت، بوده است. ایندو به همراه علیرضا نوریزاده و شاهرخ میر اسکندری به فعالیت برای تشکیل کنفرانس واشنگتن میپردازند. میر اسکندری از فرزندان خانم الهه، از خوانندگان قدیم ایرانی است که در اواخر عمر گویا، مانند مرضیه به حمایت از مجاهدین پرداخت. جالب است که بدانید میر اسکندری زمانی‌ وکیل هادی سلیمانپور، سفیر ایران در آرژانتین در اوائل دهه ۱۹۹۰، بود. در سال ۱۹۹۴ انفجار بزرگی‌ در یک مرکز یهودیان در بوئنوس ایرس پایتخت آرژانتین اتفاق افتاد که در آن ۸۵ نفر کشته شدند، و سلیمانپور متهم به شرکت در آن شد [لینک به آن در زیر این پست است].

مثل همیشه یاران چند سال گذشته نوریزاده، یعنی‌ محسن سازگارا و شهریار آهی سلطنت طلب نیز در این کنفرانس شرکت داشتند. یادآوری می‌کنم که در زمان جنبش سبز وقتی‌ برای اولین صحبت زندانی شدن رهبران شریف جنبش سبز مطرح شد، نوریزاده، سازگارا و محسن مخملباف با عجله بیانیه‌ای صادر نمودند و اعلام کردند که در آنصورت رهبری جنبش سبز به خارج از ایران منتقل خواهد شد، که مقصود از رهبران خارج از کشور همان سه تفنگدار بود. به دعوت نوریزاده “رهبران” تجزیه طلب نیز در آن شرکت داشتند، از جمله کریم عبدیان، تجزیه طلب بدنام و رئیس سازمان به اصطلاح “حقوق بشر اهواز،” و دیگر اعضای “کنگره ملیت‌های ایران فدرال،” از جمله عبد الله مهتدی، “رهبر” کومه له. هدف ظاهرا این بود که تمام “ملیت‌های ایران” در آن نماینده داشته باشند، و لابد نوریزاده، سازگارا، و آهی نماینده “ملت فارس” بودند.

کنفرانس با آواز ستار، خواننده سلطنت طلب آغاز شد. نوریزاده ادعا نمود که در کنفرانس ۲۵۰ نفر شرکت داشتند، ولی‌ سالن خالی‌ نشان میدهد که حداکثر ۴۰-۳۰ در آن حضور داشتند. به برخی‌ از کسانی که به کنفرانس دعوت شده بودند گفته شده بود که کنفرانس مورد حمایت عربستان و آمریکا میباشد، ولی‌ مضحک اینجا است که برخی‌ از آنها نتوانستند ویزای آمریکا را دریافت کنند. برای اینکه به ادعای خود “اعتبار” دهند، از ژنرال بازنشسته ۸۵ ساله، ریچارد سیکر، نیز دعوت کرده بودند. ژنرال سیکر از ژانویه تا جولای ۱۹۶۳؛ ژانویه تا مه ۱۹۶۴؛ و ژانویه تا مارس ۱۹۶۵ به عنوان مشاور نیروی هوایی در ایران بود. او همچنین فرمانده مستشاران نظامی آمریکا در ایران از سپتامبر ۱۹۷۵ تا جولای ۱۹۷۸ [فقط چند ماه قبل از انقلاب] در ایران بود. او همچنین فرمانده عملیاتی “عملیات چنگال عقاب،” Operation Eagle Claw, در ماه آوریل ۱۹۸۰ بود که ماموریت داشت گروگان‌های امریکایی در ایران را آزاد کند، ولی‌ به دلیل برخورد هواپیماهای نظامی آمریکا در کویر مرکزی ایران، آن عملیات شکست خورد. او همچنین در ماجرای ایران-کنترا و فروش اسلحه اسرائیل به جمهوری اسلامی در دهه ۱۹۸۰ شرکت داشت، و از شرکای آلبرت حکیم، بازرگان ایرانی-آمریکایی، بود که او هم به همراه منوچهر قربانی فر و مایکل لدین، دلالان اسلحه در ماجرای ایران-کنترا شرکت داشتند.

در طول و بعد از سخنرانی کریم عبدیان، توهین او به مردم ایران، و اعلام رسمی‌ تجزیه طلبی، اعتراضات زیادی به او شد. شهریار قبادیان، که با نام کورش کلهر شناخته میشود و از سلطنت طلبان است، ظاهرا به سخنان عبدیان شدیدا اعتراض می‌کند، بخصوص آنکه به شرکت کنندگان معمولی‌ گفته نشده بود که تجزیه طلبی مانند عبدیان در آن شرکت خواهد داشت. در عوض بیانیه‌ای نیز از طرف “کردهای جنوب کردستان ایران” بر علیه قبادیان با امضا ی چند نفر نیز صادر شده، که لینک آن در زیر است. سازگارا نیز که “هوا را پس میبیند،” به بهانه بیماری سخنرانی خودرا لغو نمود.

هیچ گروه معتبر و مردمی که دارای پایگاه اجتماعی مهمی‌ در ایران باشد در این کنفرانس شرکت نکرد. ظاهرا ادعا شده بود که این کنفرانس و نتایج آن به تشکیل یک گروه برای جایگزینی جمهوری اسلامی منتهی‌ خواهد شد، ولی‌ شکست کنفرانس تمامی نقشه‌ها را نقش بر آب نمود. ظاهراً قرار است کنفرانس دیگری در ژنو برگزار شود، و مدیریت آن مانند همیشه با نوریزاده است.

به حضرت حق تعظیم می‌کنم که دشمنان ما را از میان احمقان آفرید.

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *