شیرین نوری- لجبازي ارزي به سود كيست؟

3 تیر 97 – ان آی تی وی نیوز

✍🏻شیرین نوری- لجبازي ارزي به سود كيست؟

🔰متاسفانه وضعیت نابسامان بازار ارز و سیاست های اشتباه بانک مركزی، وضعيت اقتصادي كشور را آشفته كرده است و سوال اصلي اين است كه به چه دليل بانك مركزي اين تنش ها را در بازار ارز ايجاد مي كند؟
آيا راه کارهای بنیادین حل تنگنای ارزی را تنها در ایجاد محدودیت در بازار ارز مي بايست جستجو کرد ؟ آيا با ممنوع الكاري صرافي ها در خريد و فروش ارز و ايجاد محيط مناسب براي فعاليت دلالان و سوداگران مي توان تعادل را در بازار ارز ايجاد كرد؟
مگر نه اين است كه بانك مركزي مي بايست ریشه های اقتصادی را شناسایی و آنها درمان نمايد ؟
بنابراين لجبازي كردن در شرايط فعلي چه معنايي دارد ؟
🔰صرافی ها واحدهایی هستند که باید در حوزه اقتصای فعال شوند و بانك مركزي مي بايست اجازه دهد كه صرافی ها با خرید و فروش ارز و کسب سود به فعالیت خود بپردازند وبانک مرکزی تنها به عنوان ناظر بر فعالیت، خرید و فروش آنها را نظارت جدی و مستمر داشته باشد چرا كه درحال حاضر با توجه به شرایط موجود تنها امکان فعالیت سودجویان و دلالان وجود دارد كه متاسفانه روز بروز آثار مخرب فعاليت دلالان بيشتر مي شود و اما پیشنهاد ما این است که دولت بپذیرد تا خرید و فروش در صرافی ها حتی به صورت محدود انجام شود زیرا با این اقدام فاصله نرخ ارز اولیه و ثانویه کاهش خواهد یافت و دولت نیز به مسئولیت خود که همان مدیریت شناور بازار ارز است، عمل خواهد کرد.
🔰اگر دولت محترم از خیر ارز 4200 توماني بگذرد و اجازه دهد كه نرخ ارز در بازار عرضه و تقاضا در صرافي ها به تعادل برسد با اطمينان مي توان گفت كه از يك شبه ميلياردر شدن بسياري از مديران فاسد ، دلالان و غيره جلوگيري خواهد كرد چرا كه در حال حاضر فقط كافي است كه دولت محترم تاملي بر حساب بانكي اكثر مديران فاسد و بي لياقت بسياري از شركت هاي پتروشيمي بنمايد كه نرخ دلار ٤٢٠٠ توماني براي آنها بهانه اي شده است براي دزدي بيشتر از مملكت و به تاراج بردن منابع آن.
🔰دولت محترم بداند كه همه مردم ايران مي دانند كه اقتصاد ایران با چالش های ساختاری شدیدی دست وپنجه نرم می کند. چالش هایی چون بدهی های دولت، تنگنای بانکی و سیاست های پولیِ و ارزی غیرِ مؤثر و گاه اشتباه، بدهي مؤسسه های مالی و اعتباري غير مجاز ، صندوق های بازنشستگی، سیاست های مالی سردرگم،
بنابراين عاجزانه از رياست محترم بانك مركزي تقاضا مي شود كه اگر خود را به خواب زده است از خواب بيدار شود و بداند كه سكوت در مقابل نوسانات ارزي و تشنجي كه در بازار ارز در حال رخ دادن است نه تنها به ضرر دولت تمام مي شود بلكه عواقب آن گريبانگبر تمام جامعه خواهد شد./ روزنامه آسيا

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *