گزارش واشنگتن‌پست از عملکرد بیرانوند در جام جهانی روسیه

8 تیر 97 – ان ای تی وی نیوز

درخشش «علیرضا بیرانوند» در بازی مقابل تیم ملی پرتغال در مرحله گروهی جام جهانی روسیه واکنش های بسیاری را همراه داشته است و سرتیتر بسیاری از رسانه های جهان شده است. در همین زمینه واشنگتن پست نیز گزارشی درباره عملکرد خوب علیرضا بیرانوند نوشته است:

علیرضا بیرانوند دروازه‌بان تیم ملی فوتبال ایران در بازی این تیم مقابل تیم ملی پرتغال موفق شد ضربه پنالتی کریستیانو رونالدو، ستاره فوتبال جهان، را مهار کند. وقتی رونالدو در دقیقه 51 بازی برای زدن ضربه پنالتی به سمت توپ آمد تمام جهان در حال تماشای او بود اما در نهایت این علیرضا بیرانوند دروازه‌بان 25 ساله تیم ملی ایران بود که توانست چشم‌ها را به خود خیره کند.

مهار ضربه پنالتی رونالدو که به “سلطان پنالتی” مشهور است کافی بود تا توجه همگان را به این دروازه‌بان جوان جلب کند اما این جوان که نام خود را در تاریخ جام‌های جهانی ثبت کرد چگونه مراحل ترقی را پیمود؟

واشنگتن پست در ادامه می‌نویسد: بیرانوند که اولین تجربه حضور خود در جام جهانی را پشت سر گذاشت در خانواده‌ای عشایری در یکی از استان‌های غربی ایران (لرستان) به دنیا آمد. او همزمان با چوپانی از اوقات فراغت خود برای بازی فوتبال استفاده می‌کرد تا اینکه در 12 سالگی به یک تیم محلی در روستای سراب‌یاس پیوست.

وقتی پدرش برای پیگیری ورزش فوتبال به او اعتراض کرد از یکی از آشنایانش پول قرض گرفت و به تهران آمد. آن روزها نه پولی داشت و نه محل سکونتی، به همین دلیل جلوی در باشگاهی که در آن تمرین می‌کرد چادر زده بود و زندگی می‌کرد. وی در مصاحبه با گاردین گفته است: «شب اول جلوی در باشگاه  خوابیدم. صبح که از خواب بیدار شدم سکه‌هایی که مردم جلوی من انداخته بودند توجهم را جلب کرد. فکر می‌کردند گدا هستم. به هر حال، پس از مدتها [با آن پول] صبحانه خوشمزه‌ای خوردم.»

بالاخره پس از مدتی او اجازه پیدا کرد تا در یک تیم به صورت تمام وقت تمرین کند. اما حتی همان موقع هم مجبور بود برای فرار از بی‌خانمانی در خیاطی، کارواش و پیتزافروشی کار کند تا خرج خود را دربیاورد.

بیرانوند سرانجام در سال 2011 موفق شد برای تیم نفت تهران بازی کند و از آن زمان به بعد به عنوان یکی از ستارگان ورزش ایران شناخته شده است. او در پی موفقیت‌های باشگاهی خود در سال 2014 به اردوی تیم ملی ایران پیوست.

وی در آن زمان یکبار در بازی مقابل تیم تراکتورسازی تبریز توپ را با دستش به اندازه 230 فوت (70 متر) به داخل زمین حریف پرتاب کرد که باعث شد هم‌تیمی‌اش بتواند یک گل حساس را برای تیمش به ثمر برساند.

بیرانوند دو سال بعد به یکی از بزرگترین باشگاه‌های آسیا یعنی پرسپولیس پیوست و خیلی زود با قراردادی یک میلیون دلاری با ارزش‌ترین بازیکن این تیم شد. اخیرا نیز در تیم ملی جایگزین علیرضا حقیقی شده است که مدت‌ها بود دروازه‌بان شماره یک تیم ملی ایران به شمار می‌رفت.

واشنگتن پست در پایان نوشت: اگرچه رویاهای ایران در جام جهانی 2018 روسیه با تساوی یک بر یک مقابل پرتغال به پایان رسید، اما بیرانوند و راهی که او تا موفقیت طی کرد، باعث شد بسیاری از ایرانی‌ها با احساس قهرمانی با این تورنومنت خداحافظی کنند.

 

باشگاه خبرنگاران

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *