تلگراف: ترفند استفاده از بانک سرمایه‌گذاری اروپا برای تقویت برجام، کاملاً نمادین است

18 تیر 97 - ان آی تی وی نیوز

روزنامه دیلی تلگراف انگلیسی در گزارشی نوشت که «مقامات اروپایی که از آن بیم دارند تحریم های آمریکا موسسات اعتباری را به ورشکستگی بکشاند، به این نکته اعتراف دارند که استفاده از بانک سرمایه گذاری اروپا برای تقویت توافق هسته ای با ایران، جنبه کاملاً نمادین دارد.»

تسنیم-در این گزارش آمده است: دیگر امضاء کنندگان توافق هسته‌ای یعنی آلمان، فرانسه ، انگلیس روسیه و چین قول داده اند که در این توافق باقی بمانند اما چنین به نظر می رسد که قادر نیستند شرکت های خود را از خارج شدن از ایران به علت ترس از تحریم ها، بازدارند.

این روزنامه انگلیسی ادامه داد:کمیسیون اروپا با بوق و کرنا از حمایت بانک سرمایه گذاری اروپا ( EIB) در ایران سخن به میان آورده است اما مقامات این بانک که نهادی مستقل محسوب می شود اعلام کرد که در شرایط فعلی نمی تواند از طرح های اجرایی در ایران حمایت مالی کند.

بر اساس این گزارش، کمیسیون اروپا اعلام کرده است که ضمن اتخاذ تدابیری برای حمایت از شرکت های اروپایی در برابر تحریم های آمریکا، قوانین حاکم بر EIB را نیز به گونه‌ای تغییر خواهد داد تا خطری این نهاد مالی را به علت همکاری با ایران تهدید نکند.

این گزارش افزود: سخنگوی بانک سرمایه گذاری اروپا گفت که «حتی تغییر مقررات حاکم بر این بانک برای در امان ماندن از تحریم های آمریکا، ما را وادار نخواهد کرد تا از طرح هایی که در ایران اجرا می شوند حمایت مالی کنیم.»

بر اساس گزارش فوق، سخنگوی کمسیون اروپا نیز این نکته را تائید کرد که تغییر مقررات حاکم بر این بانک آن را به سرمایه گذاری در ایران ناگزیر نخواهد ساخت.

دیلی تلگراف نوشت: شکست گفتگوهای وزرای خارجه دیگر امضاء کنندگان توافق هسته ای با همتای ایرانی خود در وین درمتقاعد کردن ایران به جبران خسارت هایی که از خروج آمریکا ازاین توافق متحمل می شود، تداوم توافق هسته ای را با تردید بیشتری روبرو ساخته است.

بر اساس این گزارش، آقای حسن روحانی، رئیس جمهور ایران پیش از این دیدار در تماس تلفنی با امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه تاکید کرد که بسته پیشنهادی اروپا انتظارات ایران را برآورده نمی سازد.

بر اساس گزارش دیلی تلگراف، یک مقام ارشد اروپایی نیز گفت ما در مذاکرات خود با ایران به پیشرفت هایی دست یافته ایم از جمله در زمینه تضمین خرید مقداری نفت از این کشور اما بعید است که بتوانیم انتظارات تهران را برآورده سازیم.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *