سوئیس از آمریکا به سازمان تجارت جهانی شکایت کرد

19 تیر 97 - ان آی تی وی نیوز

در پی اقدام واشنگتن در تعیین تعرفه های جدید برای واردات کالا از اروپا، سوئیس از آمریکا به سازمان تجارت جهانی شکایت کرد.

به نقل از مهر توئیتر روزنامه مردم چین در خبری فوری از شکایت سوئیس از آمریکا در سازمان تجارت جهانی خبر داد.

سوئیس با غیرمنطقی ارزیابی کردن تعرفه های اعمال شده از سوی ایالات متحده علیه واردات فلزات از جمله فولاد و آلومینیوم، از واشنگتن به سازمان تجارت جهانی شکایت کرده است.

بر اساس این گزارش، سوئیس هشتمین کشور عضو سازمان تجارت جهانی است که از این اقدام آمریکا شکایت کرده است.

وزارت اقتصاد سوئیس با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: از دیدگاه سوئیس، وضع تعرفه ها و عوارض بیشتر از سوی آمریکا با هدف حمایت از امنیت ملی ، غیرمنطقی است.

بر اساس قوانین سازمان تجارت جهانی، واشنگتن اکنون 60 روز فرصت دارد تا این منازعه را حل و فصل کند. زمانی که این ضرب الاجل پایان یابد، سوئیس می تواند از سازمان تجارت جهانی بخواهد تا این شکایت را به شورای قضات منتقل کند.

آمریکا از ماه مارس تعرفه 25 درصدی علیه واردات فولاد و تعرفه 10 درصدی علیه واردات آلومینیوم وضع کرده است. این تعرفه ها تاکنون علیه اتحادیه اروپا، کانادا مکزیک اجرایی شده است. اتحادیه اروپا به شدت از این اقدامات آمریکا انتقاد کرده است.

سیاست های آمریکا عملا اقتصاد جهانی را در آستانه یک جنگ تجاری تمام عیار قرار داده است.

اقدام ترامپ در بالا بردن تعرفه کالاهای وارداتی، واشنگتن را در برابر اروپا و چین قرار داده بطوریکه پکن نیز اقدام مشابهی را در قبال آمریکا انجام داده که برخی از کارشناسان از آن با عنوان بزرگترین جنگ تجاری جهان یاد کرده اند.

لازم به ذکر است هفته گذشته نیز رسانه ها خبر دادند صندوق بازنشستگی سوئیس تصمیم گرفته است ۷۰۰ میلیون فرانک از اوراق های قرضه آمریکائی در اختیار خود را به طلا تبدیل کند. کلودیو گراس- مشاور فلزات گران بها در موسسه « مایسیس امبسدور» در این راستا گفت: هر چند که این تنها ۲ درصد از اوراق قرضه در اختیار صندوق بازنشستگی سوئیس است، اما همین مقدار هم تعجب آور است که چرا آن ها دست به چنین کاری زده‌اند. به گفته آقای گراس این اقدام سوئیسی‌ها هشداری قوی است که سرمایه‌گذاران باید آن را جدی بگیرند چرا که این صندوق معمولا استراتژی‌های بلندمدت دارد.

به گزارش ارتی،کلودیو گراس افزود: طلا بهترین راه پوشش ریسک ثروتی است که طی دهه‌های متوالی اندوخته‌اید. اگر در دهه ۷۰ میلادی ۱۰۰ هزار دلار طلا می‌خریدید و هیچ کاری هم انجام نمی‌دادید الان ۲ میلیون دلار ثروت داشتید. وی یکی دیگر از دلایل این تصمیم سوئیسی ها را نگهداری طلا در خانه دانست که امنیت و سهولت نقد شوندگی بیشتری به نسبت نگه داشتن اوراق در بورس لندن یا نیویورک دارد.

گفتنی است فروش اوراق قرضه وزارت خزانه داری آمریکا منحصر به سوئیس نیست و روسیه نیز در ماه مارس، ۴۷.۴ میلیارد دلار از اوراق قرضه خریداری شده را به فروش رسانده است. اوراق قرضه وزارت خزانه داری آمریکا یک برگه بدهی با نرخ بهره ثابت است که سررسید آن معمولا ۱۰ ساله است. بهره این اوراق ۲ مرتبه در هر سال پرداخت می‌شود.

مطالب مرتبط


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *