برگی از تاریخ- اسرائیل: دسترسی ایران به باب المندب (یمن) خطرناکتر از بمب هسته ایست

19 تیر 97 – سارا زهیری – ان آی تی وی نیوز

مسدود شدن تنگه باب‌المندب مانع رسیدن نفتکش‌ها از کشورهای حوزه خلیج فارس به کانال سوئز و انتقال نفت از دریای سرخ به مدیترانه و بازارهای اروپایی و آمریکایی خواهد شد.

از نظر جغرافیایی باب‌المندب از این حیث حائز اهمیت است که دومین تنگه مهم جهان پس از کانال سوئز به‌شمار می‌آید، زیرا نقطه ارتباطی بین دریای سرخ و مدیترانه است به اضافه اینکه جنوب غرب آسیا را به شرق آفریقا و اروپا متصل می‌کند. همچنین باب‌المندب گذرگاه آبی استراتژیک است که دریای سرخ را به خلیج‌ عرب و بحر‌العرب متصل می‌کند و مرزهای آبی آن بین سه کشور یمن، اریتره و جیبوتی مشترک است.

براساس ارزیابی‌های اداره اطلاعات انرژی آمریکا در سال 2013، مقدار نفتی که روزانه از این تنگه عبور کرد، حدود سه میلیون و 800 هزار بشکه بود که این رقم معادل 6 درصد تجارت نفت جهانی به‌شمار می‌آید.

از این تنگه روزانه بیش از ۶۰ کشتی تجاری عبور می‌کنند و همچنین روزانه سه میلیون و۳۰۰۰ بشکه نفت از آنجا انتقال داده می‌شود.

در 12 فروردین 94 در پی گسترش سیطره انصارالله در یمن و اقدامات آنها علیه عربستان یک تحلیلگر اسرائیلی به نام تسفی یحزکلی در کانال 10 اسرائیل گفت:

یمن در آستانه تبدیل شدن به عراق دوم است. یمن در شرف سقوط در دست شیعیان و به عبارتی دیگر در دست ایران است. این موضوع برای عربستان و کشورهای “محور اهل تسنن” بسیار نگران کننده است. سرانجام بهار عربی در یمن سیطره ایران بر اراضی یمن است. این که ایران تا چه زمانی در کشورهای ضعیف نفوذ می کند کشورهای محور اهل تسنن را نگران کرده زیرا یمن چهارمین کشوری است که تحت نفوذ ایران قرار می گیرد.

به گفته این تحلیلگر  اسرائیلی، گسترش قلمرو نفوذ ایران در منطقه از پیشبرد برنامه هسته ای این کشور خطرناکتر است و نفوذ ایران در لبنان و سوریه و عراق کاملا ملموس است.

یحزکلی در ادامه گفته بود: کابوس ملک عبد الله پادشاه فقید عربستان درباره هلال شیعی در حال تحقق یافتن است. ایران با حضور آشکارا در عراق در حال نبرد با داعش است. گروههای مسلح شیعی حاضر در این نبرد از سوی ایران سازمان یافته اند.

بنا به تحلیل وی، آزادی تکریت ظاهرا از سوی ارتش عراق صورت گرفته، اما در واقع این شهر از سوی ایران اشغال شده است.

در 16 اسفند 95 آمریکا به انصارالله هشداری دوباره میدهد – دفتر اطلاعات دریایی کشتی‌های تجاری آمریکا به انصارالله و نیروهای علی عبدالله صالح، رئیس جمهوری سابق یمن نسبت به کار گذاشتن بمب و حمله به کشتی‌ها در این تنگه هشدار داده و اعلام می کند که این گونه اقدامات طرف‌های تاثیرگذار دیگر را وامی‌دارد تا مداخله کنند.

در سال 2012 در دوران ریاست جمهوری باراک اوباما در پی تحریم های اقتصادی و موشکی ایران تهدید کرد که تنگه هرمز را خواهد بست که موجب افزایش قیمت نفت به 100 دلار شد.

امروز ایران با توجه به نفوذ خود در کشور یمن می تواند در تنگه باب المندب، دیگر تنگه مهم در خاورمیانه برای نفت کش ها ایجاد مشکل کند که می تواند بهای نفت را به بیش از 100 دلار افزایش دهد.

 

0

اخبار مرتبط

 • دولت کانادا ۲۵۰ هزار دلار برای کمک به سیل زدگان ایران در اختیار صلیب سرخ کانادا قرار میدهد
 • از تبعات ریاست رئیسی بر دستگاه قضا- نگران از پیگیری ویژه کرسنت
 • رامین کامران-تروریست خواندن این و آن
 • وکیل مرجان شیخ الاسلام: خانم شیخ الاسلام از فیلتر شورای نگهبان رد شده و یک محجبه بود!
 • فرامرزدادرس-سیل ایران و متخصصان بی تخصص/ مدعیان سواد مشتریان احمق نیوزها و کارشناسانی با چند تخصص!
 • لیست تروریستی، مجاهدین خلق یا سپاه پاسداران!
 • آسانژ و «دمکراسی های نمونه» – گرانما ارگان حزب کمونیست کوبا
 • حسن حیرانی-پروژه جدید فرقه رجوی، قاچاق نفرات به اروپا توسط انجمن پوششی کلیسا
 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *