آنکارا: آمریکا قاچاق مواد مخدر افغانستان به اروپا را تسهیل می‌کند

20 تیر 97 - ان آی تی وی نیوز

به نقل از «ترکی گلوب پست»، «سلیمان سویلو» وزیر کشور ترکیه با اشاره به افزایش ورود مواد مخدر به ترکیه گفت: آمریکا پشت پرده این ماجرا قرار دارد و نقش تسهیل کننده انتقال مواد مخدر افغانستان از طریق خاک ترکیه به اروپا را ایفا می‌کند.

 

سویلو بدون نام بردن از «جان بس» سفیر سابق آمریکا در آنکارا و سفیر کنونی این کشور در کابل گفت: سفیری که در اینجا برای ما مشکل آفرین شده بود اکنون سفیر آمریکا در افغانستان شده و از آنجا مشکل ایجاد می‌کند.

 

گفتنی است که در زمان 3 سال حضور جان بس در آنکارا، مقامات ترکیه‌ وی را به ارائه اظهاراتی مبنی بر همدردی با «حزب کارگران کردستان» موسوم به «پ.ک.ک» متهم کردند، گروهی که ترکیه، اتحادیه اروپا و آمریکا آن را گروهی تروریستی می‌دانند.

 

وزیر کشور ترکیه افزود: آمریکا علاوه بر تحریک تروریسم تجارت بین‌المللی مواد مخدر از افغانستان به اروپا را نیز از طریق ترکیه تسهیل می‌کند.

 

پیش از این نیز «سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه که آمریکا و ناتو از سربازان خود برای محافظت از کشت، تولید و قاچاق هروئین از افغانستان به سایر کشورهای جهان استفاده می‌کند.

 

چندی پیش نیز «گاردین» در گزارشی تاکید کرده بود که در دهه 70 میلادی آمریکا با همکاری پاکستان مراکز تولید هروئین را در مناطق مرزی افغانستان ایجاد کرد تا از آن برای تامین منابع مالی مبارزه با اتحاد جماهیر شوروی استفاده کند اما با وجود شکست شوروی تولید مواد مخدر متوقف نشد و اکنون افغانستان 90 درصد از هروئین جهان را تامین می‌کند.
تسنیم


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *