مخالفان اسد موافقت کردند منطقه جولان را تسلیم ارتش سوریه نمایند

29 تیر 97 - ان آی تی وی نیوز

به نقل از دیارنا و به گزارش رویترز، تلویزیون دولتی سوریه گفته است، در دومین روز از عملیات نظامی نیروهای ارتش سوریه و همپیمانان آنها برای بازپس گیری آخرین مناطق تحت کنترل مخالفان در منطقه جنوب غربی سوریه، انها توانستند تپه راهبردی «تل حاره» را که بر بلندی‌های جولان مشرف است، تصرف کنند.

طبق این گزارش، این تپه بلندترین نقطه در استان درعا محسوب می شود و روی آن یک پایگاه راداری بزرگ ضد هوایی ارتش سوریه قرار دارد که برای مقابله اسرائیل ایجاد شده بود. این پایگاه در سال ۲۰۱۴ به دست مخالفان افتاده بود.

مخالفان می‌گویند، این منطقه طی دو روز گذشته توسط جنگنده های روسی و سوری به شدت بمباران شده است و ارتش سوریه و همپیمانان آن در عملیات تازه خود به مرز اسرائیل نزدیک شده اند.

یک منبع نظامی سوری هم به تلویزیون دولتی این کشور گفته است، نیروهای ارتش توانسته‌اند شهر مسحره را در ۱۱ کیلومتری مرز با جولان در استان قنیطره تصرف کنند.

بر اساس گزارش روز پنج شنبه (19 ژوئیه) خبرگزاری فرانسه بر پایه جدیدترین توافقات انجام شده با رژیم، پیکارجویان مخالف دولت سوریه با تحویل منطقه حساس مرزی بلندیهای جولان موافقت کردند.

این توافقنامه یکی دیگر از توافقاتی است که در آن هزاران تن از ساکنین پنج شبه صبح از دو شهر فوعه و کفریا در شمال سوریه که از شهرهای حامی رژیم می باشند، تخلیه شده اند.

نیروهای سوری با ترکیبی از نیروی نظامی و مذاکره در این ماه بیش از 90 درصد از استان درعا در جنوب کشور که اولین بار در سال 2011 بر علیه بشار اسد رئیس جمهور سوریه قیام کرد را تصرف کردند.

نیروهای رژیم در آن زمان نیروهای مخالف قنیطریه که منطقه ای هلال گونه بین درعا و منطقه بی طرف جولان در غرب می باشد را به شدت بمباران کردند.

یکی از مذاکره کنندگان و یک گروه ناظر روز پنج شنبه اعلام کردند پیکارجویان مخالف در اثر فشار توافق کردند قنیطریه و منطقه بیطرف را تسلیم نیروهای دولتی کنند.

رامی عبدالرحمان رئیس سازمان دیده بان حقوق بشر سوریه گفت: «این توافق بر اساس برقراری آتش بس، تسلیم سلاحهای نیمه سنگین و سنگین و بازگشت نهادهای دولتی به منطقه برقرار گردیده است.»

وی گفت نیروهای سوریه ای منطقه تحت کنترل مخالفین در منطقه بی طرف را در اختیار گرفته و پیکارجویان مخالف با اتوبوس به مناطق تحت کنترل مخالفین در شمال سوریه منتقل خواهند شد.

طبق گفته سازمان دیده بان، این توافق شامل ائتلاف افراط گرای تحریر الشام که مناطقی از استانهای قنیطریه و درعا را در اختیار دارد، نمی باشد.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *