اعراب درگیری با ایران را به نفع خود نمی‌دانند

6 مرداد 97 – ان آی تی وی نیوز

عضو هیأت رئیسه کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس معتقد است تلاش آمریکا برای ایجاد ائتلاف امنیتی و سیاسی با برخی کشورهای عربی علیه ایران را بی نتیجه دانست.

جلیل رحیمی جهان‌آبادی ، با اشاره به تلاش آمریکا برای ایجاد ائتلاف امنیتی و سیاسی با کشورهای عربی هم‌پیمان برای جلوگیری از نفوذ ایران در منطقه، گفت: آمریکایی ها همواره به دنبال این بوده اند که اعراب را به لحاظ سیاسی و نظامی با هم متحد کرده و جلوی نفوذ ایران را بگیرند.

نماینده مردم تربت جام، تایباد و باخرز در مجلس بر همین اساس یادآور شد: آمریکایی ها طی 40 سال همین سیاست را داشتند و در همین راستا در برهه ای سپر دفاع جزیره و و در زمان دیگر شورای همکاری خلیج فارس را ایجاد کردند.

وی در ادامه تأکید کرد: البته این اقدام ترامپ چندان به مذاق کشورهای عربی خوش نمی آید چرا که آنها به اندازه کافی درگیری داخلی دارند و درگیری با ایران به نفع آنها نیست. اعراب می دانند در نهایت روزی ترامپ خواهد رفت و این ایران است که همسایه آنها می ماند و درباره بسیاری از مسائل به خصوص در مباحث تجاری و نفتی باید با ایران هماهنگ باشند.

وی در پایان درباره نظر کشورهای مختلف عربی درباره حضور در ائتلاف سیاسی و امنیتی با آمریکا خاطرنشان کرد: برخی کشورهای عربی همچون کویت، عربستان و اردن در تمامی مسائل متحد و هم پیمان آمریکا هستند اما برخی دیگر همچون عمان و قطر صرفا در برخی مسائل نظر مشترک دارند و به لحاظ استراتژیک تصمیمات آمریکا را بر نمی تابند از این رو ائتلاف سیاسی و امنیتی مد نظر واشنگتن با شکست مواجه خواهد شد.

مقام های آمریکایی و کشورهای عربی گفته اند دونالد ترامپ، رئیس جمهور ایالات متحده در پی ایجاد ائتلافی امنیتی و سیاسی با کشورهای عربی هم پیمان است تا جلوی نفوذ ایران در منطقه را بگیرد. این کشورها شامل 6 کشور عربی حوزه خلیج فارس یعنی عربستان، امارات، قطر، بحرین، عمان، کویت و کشورهای اردن و مصر هستند.

خانه ملت

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *