گیل بارندالر: معامله دومی با ایران در کار نخواهد بود

12 مرداد 97 – محمد سهیمی – ان آی تی وی نیوز

مترجم: مقاله زیر توسط آقای گیل بارندالر یکی‌ از بهترین مقالاتی است که من در چند روز گذشته خوانده ام. ایشان مدیر مطالعات خاورمیانه در مرکز منافع ملی‌ آمریکا، Center for the National Interest میباشند. ایشان از سال ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۶ افسر تفنگداران دریایی آمریکا بودند که در افغانستان، گرجستان، پایگاه گوانتانامو، و خلیج فارس خدمت کردند. فراز‌هایی‌ از مقاله ایشان از قرار زیر هستند.

“بعد از خروج [غیر قانونی] از برجام، قدرت نمایی در برابر ایران، و فروش نجومی اسلحه به کشور‌های عرب خلیج فارس، حالا آقای ترامپ اعلام می‌کند که برای ملاقات بدون پیش شرط با رئیس جمهوری ایران آماده است. اگرچه چنین ملاقاتی، همچون ملاقات با آقای کیم جانگ-اون بیسابقه خواهد بود، ولی‌ [اگر صورت هم بگیرد] توخالی خواهد بود. ایرانی‌‌ها علاقه‌ای به چنین ملاقاتی ندارند، و بیخودی خودمان را راجع به آن گول نزنیم.”

“به نظر می‌رسد این اعتقاد در دولت ترامپ وجود دارد که میتوان با تحریم ایران را شکست و مجبور به مذاکره کرد. ولی‌ چنین تصوری، که همراه با علاقه عجیب و غریبی به فرقه مجاهدین است، و توسط بلند گوهای استخدام شده توسط کشور‌های عرب خلیج فارس در واشنگتن یاری میشود، در برابر واقعیت سخت مقاوم است. با تحریم اقتصادی آمریکا میتواند یک کشور را منزوی کند، به فقر بکشاند، و حتی آنها را رادیکال کند، ولی‌ هیچ شواهدی وجود ندارد که این تحریم‌ها کشوری را بهتر خواهد کرد. مطالعات بسیاری نشان داده ا‌ند که تحریم‌ها تعادل قدرت را به سود رژیم‌های حاکم تغییر میدهند، و آنهارا کمتر دموکراتیک و بیشتر مختنق میکنند. بهترین نمونه آن رژیم صدام حسین در دهه ۱۹۹۰ بود. وقتی‌ به مردم از لحاظ اقتصادی فشار می‌‌آید، آنها فقط به بقای خود فکر میکنند، نه کوشش برای تغییرات مثبت.”

“کافی‌ است به کوبا، که فقط ۹۰ مایل با ساحل آمریکا فاصله دارد نگاه کنیم….. ایرانی‌‌ها همانقدر غرور دارند که مردم کوبا دارند. آنها هنوز دکتر محمد مصدق را برای غرور او و مقاومت در برابر قدرت‌های خارجی‌ میپرستند…. مردانی نظیر [سرلشگر] قاسم سلیمانی مظهر ملی‌ گرایی این ایرانیان هستند که در جوانی‌ برای انقلاب جنگیدند و تحریم اقتصادی آنها را نمی ترساند. حسن روحانی و وزیر خارجه او محمد جواد ظریف به زحمت برجام را به نظام خود قبولاندند، ولی‌ جایزه آنها [از دولت ترامپ] ممنویت ورود ایرانیان به آمریکا، رفتار با شهروندان ایران همچون تروریست ها، و خروج [غیر قانونی] از برجام بود. علی‌ مطهری، معاون رئیس مجلس می گوید، “امروز مذاکره با آمریکا حقارت است.” اگر روحانی حاضر به مذاکره با آمریکا [تحت چنین شرایطی] شود، با او مانند شاهان قاجار که کشور خود را به روس‌ها و انگلیسی‌‌ها سپردند رفتار خواهد شد. حتی اگر به فرض محال روحانی هنوز به آمریکا اعتماد کند، در داخل ایران هیچگونه جای مانوری ندارد. خروج [غیر قانونی] از برجام با این ادعا که معامله بهتری صورت گیرد فانتزی است. چیزی که پامپئو و ترامپ میخواهند تسلیم بدون قید و شرط ایران است….”

“هر دشمن ما که بخواهد با ما مذاکره کند، “مدل لیبی‌” را بخاطر خواهد داشت. یک رژیم [مثل لیبی‌] میتواند روابط خود را با غرب عادی کند. ولی‌ اگر اعتراضات داخلی‌ در آن کشور صورت گیرد، تحسین آمریکا [برای عادی شدن روابط] تبدیل به بمب‌هایی‌ خواهد شد که بر سر مردم آن کشور فرو خواهد ریخت. فقط کافی‌ است سرنوشت حسنی مبارک [که دوست آمریکا بود] را با سرنوشت بشار اسد [که با ما مقابله می‌کند] مقایسه کنیم.”

“سیاستی منزوی کردن ایران و فشار اقتصادی بر آن وارد کردن، اگر با رضایت چین و روسیه صورت گیرد، ممکن است جواب بدهد، ولی‌ وقتی‌ جنگ اقتصادی با چین به راه بیندازیم، رفتار هیستریک با روسیه داریم، با اروپا سخت صحبت می‌کنیم، و ایران را هم تهدید می‌کنیم، به هیچ نتیجه‌ای نخواهیم رسید. غیر ممکن است که بفهمیم استراتژی آمریکا درباره خاورمیانه چیست. بطور اصولی، دیپلماسی بهتر از انتخاب‌های دیگر است. به سود ما است که ملاقات تو خالی‌ با رهبر کره شمالی‌ داشته باشیم، تا اینکه آنرا تهدید کنیم. ولی‌ احتمال اینکه ترامپ حتی شانسی‌ برای گرفتن یک عکس با روحانی در آینده نزدیک داشته باشد وجود ندارد.”

 

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *