قطع ارتباط عربستان و کانادا و تعلیق قراردادهای تجاری از سوی عربستان

15 مرداد 97 – ان آی تی وی نیوز

ریاض در پی انتقاد کانادا از بازداشت‌ فعالان حقوق بشری در عربستان سعودی، سفیر این کشور را اخراج و روابط بازرگانی خود با کانادا را متوقف کرد. مقامات سعودی در این رابطه از “دخالت کانادا” در امور داخلی عربستان سخن گفته‌اند.

دولت کانادا با اعتراض به دستگیری دو فعال حقوق زنان در عربستان سعودی خواستار آزادی فوری و بدون قصد و شرط آنها شده بود.

ریاض در واکنش به دولت کانادا کلیه مناسبات دیپلماتیک و همچنین روابط بازرگانی خود با کانادا را متوقف کرد

سعید سلطان پور فعال سیاسی ساکن کانادا و روزنامه نگار در این باره نوشت: عربستان سعودی ، انتقاد دولت لیبرال کانادا در مورد دستگیری فعال حقوق زنان در عربستان را برنتافت و به سفیر کانادا دستور دارد ظرف 24 ساعت از عربستان خارج شود . اخراج 24 ساعته ، به ندرت اتفاق می افتد . دنیس هوراک ، فردا از عربستان خارج خواهد شد . مسلما دولت کانادا ، مجبور است سفیر عربستان را به تلافی اخراج کند عربستان تمامی قراردادهای چند میلیارد دلاری خودش با کانادا را به حال تعلیق در آورد دولت محافظه کار هارپر ، فرارداد 10 میلیارد دلاری تجهیزات نظامی با عربستان امضا کرده بود که دولت لیبرال ترودو آنرا تصویب کرده بود . دولت عربستان ، یک اعتبار چند میلیارد دلاری در اختیار اتاوا گذاشته بود که هر جیزی را که می خواهد به عربستان بفروشد . این قراردادهای چشمگیر ، در حقیقت حق السکوتی بود به دولت اتاوا که علیه نقض حقوق بشر پیوسته عربستان سعودی ، داده شده بود . تعلیق قراردادهای سود اور برای کانادا ، توسط عربستان ، در زمانی که قرارداد نفتا با آمریکا به مشکلات خورده است ، برای دولت ترودو ، مشکل ساز خواهد بود . باضافه اینکه مسلما دولت کانادا ، مجبور است سفیر عربستان را به تلافی اخراج کند، که از نظر سیاسی هم برای کانادا ، خوشایند نیست . زیرا کانادا در حالیکه با ایران ارتباط سیاسی ندارد ، با عربستان هم مشکل سیاسی داشته باشد ، از انجا که سعودی ها ، متحد اسراییل و کانادا در خاورمیانه هستند ، نقش کانادا در خاورمیانه را بدلیل داشتن سیاستمداران کم تجربه و وزیر امور خارجه ، بی کفایت کریستیا فریلند ، را کم رنگ تر خواهد کرد . کریستیا فریلند ، روز گذشته دستگیری خواهر وبلاگ نویس سعودی رفبع بدوی را که شهروندی کانادا به وی اعظا شده است ، را محکوم کرده بود . دولت عربستان این موضع گیری را دخالت در امور داخلی عربستان سعودی ، قلمداد کرده است .

بنابر گزارش خبرگزاری دولتی عربستان سعودی (واس) وزارت خارجه این کشور رفتار کانادا را “مداخله‌ی فاحش و غیرمشروع در امور داخلی” خود خوانده و آن غیرقابل پذیرش دانسته است. وزارت خارجه عربستان اعلام کرده که “چنین رفتار ناپسندی واکنشی روشن می‌طلبد”.

سمر بدوی، فعال در عرصه دفاع از حقوق زنان در عربستان سعودیسمر بدوی، فعال در عرصه دفاع از حقوق زنان در عربستان سعودی

سازمان دیده‌بان حقوق بشر چندی پیش گزارش داد که سمر بدوی به همراه یکی دیگر از چهره‌های فعال در عرصه دفاع حقوق بشر و حقوق زنان بازداشت شده است. خانم بدوی از جمله خواستار پایان نظام قیمومیت مردان بر زنان در عربستان سعودی است.

دیده‌بان حقوق بشر این بازداشت‌ها را شاهدی بر این مدعا دانست که پادشاهی عربستان هر گونه ایستادگی مسالمت‌آمیز در مقابل حکومت خودکامه در این کشور را تهدیدی برای خود تلقی می‌کند.

سمر بدوی، خواهر رئیف بدوی، وبلاگ‌نویس معروف سعودی است که در سال ۲۰۱۲ میلادی بازداشت و به ده سال حبس و ۱۰۰۰ ضربه شلاق محکوم شده بود. مقامات عربستان دلیل جرم و محکومیت او را حمله به ارزش‌های دینی ذکر کرده بودند.

همسر این وبلاگ‌نویس به همراه سه فرزند مشترک‌شان از سال ۲۰۱۳ در کانادا زندگی می‌کنند و چند ماه پیش نیز تابعیت این کشور را دریافت کردند.

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *