چه کسی دانشمند سوری “عزیز اسبر” را کشت؟

16 مرداد 97 – سارا زهیری – ان آی تی وی نیوز

عزیز اسبر که روزنامه تایمز از او بعنوان یکی از مهمترین دانشمندان موشکی سوریه نام می برد و روزنامه هاآرتص اسرائیل او را دانشمند ارشد تسلیهات سوریه توصیف می کند روز شنبه در شهر masyaf در شمال غربی سوریه همراه راننده شخصی اش ترور شد. خودرو وی بمب گذاری شده بود.

مخالفان سوری وی را مسئول توسعه و ساخت بمب های بشکه ای میدانند.

از سوی دیگر سازمان دیدبان حقوق بشر فرضیه ترور عزیز اسبر را تایید کرده است و ترور او را ترور یکی از اشخاص نزدیک به ایران، حزب الله و بشار اسد نامید.

در برخی گزارش ها علت ترور وی را نزدیکی او به ایران توصیف کرده اند. اما رسانه های سوریه گزارشی کوتاه درباره کشته شدن این دانشمند نوشته اند و بصورت خلاصه از محل وقوع انفجار و نحوه کشته شدن نام برده اند و هیچ اطلاعات دیگری درباره وی منتشر نکرده اند.

گزارش شده که Masyaf یکی از مهم ترین مناطق حاوی امکانات توسعه تسلیهاتی سوریه است.

در ابتدا، تحریرالشام، یک گروه شورشی سوری که شامل جبهه النصره است – و از شاخه های مطرح القاعده در سوریه  است، مسئولیت این حمله را بر عهده گرفت و گفت: «دستگاه های انفجاری را در ماشین “اسبر” بکار برده اند. با این حال، به نقل از یک مقام ارشد از سازمان اطلاعات خاور میانه، تایمز گزارش می دهد که این بمب واقعا توسط موساد، سرویس اطلاعاتی اسرائیل، در ماشین “عزیز اسبر” کاشته شده است.

این روزنامه در ادامه به نقل از منبع مطلع خود نوشته است: این حداقل چهارمین ماموریت تروریستی اسرائیل علیه مهندس تسلیهاتی دشمن در خاک خارجی است.

تایمز گزارش می دهد که اسراییل معتقد است که  آقای اسبر رهبر بخشی مخفی معروف به بخش 4 در مرکز مطالعات و تحقیقات علمی سوریه است.

این منبع مطلع به تایمز گفته است: این دانشمند دسترسی آزاد به کاخ ریاست جمهوری در دمشق را داشته است و با مجلس همکاری می کرده است.

وی افزود : ژنرال قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس ایران و دیگر ایرانیان برای شروع تولید موشک های هدایت شونده دقیق در سوریه  با تکمیل موشک های SM600 Tishreen سنگین سوریه کار سختی را در زیرزمین برای جایگزینی یک کارخانه تسلیحاتی که سال گذشته توسط اسرائیل مورد هدف قرار گرفته بود انجام داده بودند.

SM600 براساس موشک Fateh-110 ایران است و توانایی بالغ بر 130 مایل دارد، گرچه تهران ادعا می کند که بهبود Fateh-110 می تواند به اهدافی نزدیک به 186 مایل برسد.

نیویورک تایمز نیز به نقل یک منبع آگاه نوشته است: سازمان جاسوسی اسرائیل، موساد، مسئول ترور دانشمند سوری “عزیز اسبر” است.

مقامات اطلاعاتی خاورمیانه افزودند که او معتقد است که دلیل این ترور، دخالت اسبر در برنامه موشکی سوریه، حتی قبل از آغاز جنگ داخلی سوریه در سال 2011 بوده است.

نیویورک تایمز در ادامه نوشته است: در حالیکه حزب الله از همان ابتدا انگشت اتهام را به سوی سرویس جاسوسی اسرائیل، موساد برد اما اسرائیل که معمولا هیچ واکنشی به رسانه های خارجی نشان نمیدهد هیچ نظری در این باره نداده است.

آویگدور لیبرمن، وزیر دفاع، امکان دخالت اسرائیل را بی اهمیت جلوه داد و به خبرگزاری کانال 2 گفت: هر روز در خاورمیانه صدها بمب منفجر و جاساز و حل و فصل می شود. هر بار آنها سعی می کنند ما را سرزنش کنند. بنابراین ما این یکی را هم خیلی جدی نمی گیریم.

وزیر اطلاعات اسرائیل با اشاره به گزارش نیویورک تایمز در مصاحبه ای با رادیوی ارتش سه شنبه گفت: “با فرض اینکه او واقعا در فعالیت های تروریستی دخیل بوده است، من از سفر او از جهان خوشحال هستم.”

با این حال آنچه درباره آن مطمئن هستیم و منابع اتفاق نظر دارند این است که “عزیز اسبر” سالها مورد تعقیب و ردیابی و از اهداف سرویس جاسوسی اسرائیل بوده است.

 

 

 

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *