عربستان، باب المندب و طرحی که جدی گرفته نشد

17 مرداد 97 - ان آی تی وی نیوز

عربستان، باب المندب و طرحی که جدی گرفته نشد

به تازگی اعلام کرد که انتقال نفت این کشور از طریق تنگه باب‌المندب از سرگرفته می‌شود. این در حالی است که عربستان چندی پیش اعلام کرده بود که موقتاً انتقال نفت از طریق تنگه باب‌المندب را به دلیل آن‌چه حمله انصارالله با دو نفتکشش می‌نامید، متوقف می‌کند.

🔸عربستان مشخصا در تلاش بود تا با ناامن‌ جلوه دادن باب المندب از یک‌سو به دلیل رفتارهای انصارالله و از سوی دیگر با این‌همانی‌سازی انصارالله و ایران در شرایطی که مقاماتی سیاسی و نظامی ایران تهدید به ممانعت از صادرات نفت از منطقه تحت شرایط خاصی می‌کردند، زمینه را برای افزایش فشار آمریکا و برخی بازیگران غربی بر ایران و انصارالله فراهم سازد. لذا در حالی که ریاض هیچ‌گاه میزان خسارت وارده به دلیل حملات انصارالله را رسانه‌ای نمی‌کرد، این بار از نفتکش‌هایی سخن گفت که حامل دو میلیون بشکه نفت بوده‌اند و مدعی شد که این دو نفتکش مورد حمله‌ی انصارالله قرار گرفته‌اند.

✔️واقعیت این است که تصمیم عربستان به قطع صادات نفت از باب المندب، چندان جدی گرفته نشد و عملا به شکست انجامید. مهم‌ترین نشانه برای این ادعا، ارزیابی قیمت نفت است. اگر این تصمیم تهدید‌آمیز عربستان معتبر بود، باید خیلی زود اثرش را بر قیمت نفت نشان می‌داد اما چنین نشد. در سطح رسانه‌ای هم، این تصمیم چندان ضریب نگرفت و دیگر بازیگران موثر، نسبت به امنیت این تنگه ابراز نگرانی نکردند.

 

منبع: اندیشکده تبیین


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *