حمایت العبادی از آمریکا سرخط رسانه های اصلی و اما انتقادات رهبران سیاسی و مردم عراق به العبادی در سکوت رسانه ای

20 مرداد 97 – ان آی تی وی نیوز

موضع نخست وزیر عراق در پاسخ به این سوال که آیا این کشور از تحریم‌های آمریکا علیه ایران پیروی خواهد کرد یا خیر واکنش ها و انتقادات زیادی را در پی داشته است. وی در پاسخ به خبرنگار گفته بود: اساساً ما مخالف تحریم در منطقه هستیم. محاصره و تحریم، نظام‌ها را تضعیف نمی‌کند بلکه جوامع را نابود می‌کند… ما تحریم را خطایی راهبردی و نادرست می‌دانیم “اما برای حفظ منافع مردم خود به آن پایبند خواهیم بود. از آن حمایت نمی‌کنیم اما به آن پایبندیم”.

کمتر از چند ساعت از تعیین موضع حیدر العبادی نگذشته بود که واکنش های بسیاری همراه با انتقادهای شدید از سوی رهبران سیاسی عراق، امامان جمعه،مردم عراق در فضای مجازی،احزاب و جریانهای سیاسی عراق و تشکل های سیاسی موجود فراگیر شد. برخلاف نظر حیدر العبادی نخست وزیری که شاید به دنبال جلب حمایت آمریکاست مردم و سایر تشکل ها و احزاب بر این باورند که ایران و عراق برای حفظ امنیت و ثبات باید کنار یکدیگر باقی بمانند. واکنشی که رسانه های اصلی به آن نپرداختند و اما موضع آقای حیدر العبادی و پشت کردن آن به ایران علی رغم کمک های بسیار ایران به عراق سرخط اخبار است.

 این سکوت رسانه های اصلی در حالیست که فواد معصوم رئیس جمهور، سید عمار حکیم رهبر جریان حکمت ملی، نوری مالکیمعاون رئیس جمهور، همام حمودی رهبر مجلس اعلی، مقتدی صدر رهبر جریان صدر و ائتلاف سائرون و بسیاری از سازمانها، نهادها و احزاب از جمله حزب فضیلت، جنبش اراده، جنبش کتائب سید الشهدا، عصائب اهل الحق، مقاومت اسلامی نجبا و سازمان بدر نیز با محکوم کردن اقدام یکجانبه آمریکا در خروج از برجام و تحریم ایران، بر عدم پیروی عراق از این تحریم‌ها تاکید کردند.

آیا این شخصیت ها از نظر سردبیران این رسانه ها افراد تاثیرگذار در سرنوشت عراق نیستند؟ و آیا فقط مهره های آمریکا در منطقه قابلیت انعکاس خبری دارند؟ آیا لازم بود به  مردم ایران و جهان القا شود که کمک های ایران به عراق با نمک نشناسی عراقی ها روبرو شده است؟ و آیا حقیقت جاری در عراق این است؟ و آیا مواضع دیگر احزاب و شخصیت های سیاسی عراق در سرنوشت خاورمیانه و ثبات یا بی ثباتی منطقه بی تاثیر است؟

آنچه چند ساعت پس از اظهارات حیدر العبادی در عراق رخ داد و در پارس نیوز نیز منتشر شد این است:

 سید عمار حکیم ایران را عمق استراتژیک عراق خوانده و یادآور شد: جمهوری اسلامی ایران در معرض فشار و تحریم و حمله ای است که اقتصاد و نظام سیاسی آن را هدف قرار داده؛ از همه می خواهم که در این بحران در کنارجمهوری اسلامی ایران بایستند و این کشور را یاری کنند. در این بحران عراق باید راه تنفسی برای ایران باشد؛ وظیفه دینی و اخلاقی ما ایستادن در کنار جمهوری اسلامی ایران است چرا که این کشور در کلیه بحرانها کنار ما ایستاد.

نوری مالکی رهبر دولت القانون نیز در این خصوص طی بیانیه ای اعلام کرد: ما اقدامات آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران و تمامی تحریم های یکجانبه علیه ملت ها را محکوم می کنیم و دولت های منطقه و جهان را نیز به محکوم کردن آن فرامی خوانیم. محاصره و فشار اقتصادی اقدامی نادرست، غیر قانونی، انتقام جویانه، ظالمانه و بدون هیچ گونه مشروعیت بین المللی و غیرقابل توجیه است چرا که خارج از چارچوب سازمان ملل انجام شده است.

سید مقتدی صدر نیز در این باره طی بیانیه ای، با اشاره به شعار دینی ‘هیهات منا الذله’ تاکید کرد اگر آمریکا این تصمیمات(تحریم علیه کشورها) خود را کنار نگذارد ما در برابر خسارت هایی که به ملت های منطقه وارد می شود دست بسته و ساکت نخواهیم ماند.

نجاح محمد علی‘ کارشناس عراقی در این باره می‌گوید: ‘موضع ذلیلانه العبادی در قبال واشنگتن که به امید به دست آوردن مجدد پست نخست وزیری و برخلاف مخالفت جامعه جهانی، پایبندی خود را به تحریم ها یکجانبه آمریکا علیه ایران اعلام کرده باعث شده است که بحث حذف او از حزب الدعوه مطرح شود.

عدنان سراج رییس مرکز توسعه رسانه ای عراق نیز در این خصوص اظهار داشت که “از حیث قانونی، نخست وزیر عراق نمی تواند در قضیه اقدامات یکجانبه ظالمانه آمریکا علیه ملت ایران موضع گیری کند بلکه این موضوع از اختیارات پارلمان است. اقدامات آمریکایی علیه ایران از حیث سیاسی غیر قابل قبول است زیرا یکجانبه است و از طرف شورای امنیت اعمال نشده و حتی اروپایی ها یا کشورهای اسلامی و عربی با آن همراهی نکرده اند.

‘محمد عبدالجبار الشبوط’ روزنامه نگار و رییس سابق شبکه رسانه ای عراق (شبکه رسانه ای وابسته به دولت) نیز در یادداشتی از موضع شتابزده نخست وزیر عراق در قبال اقدامات خصمانه آمریکا علیه ایران انتقاد کرد.

وی گفته است که نباید نخست وزیر عراق در اعلام موضع خود در قبال اقدامات ضد ایرانی دونالد ترامپ، یکجانبه عمل میکرد به ویژه اینکه اینها از طرف شورای امنیت سازمان ملل نبوده است.

برخی تحلیلگران از جمله نزار العبادی روزنامه نگار عراقی نیز به گونه ای دیگر به این موضوع پرداخته و آورده است: مگر غیر از این است که در عرف سیاست خارجی، کشورهای همسایه دارای اولویت هستند پس چرا العبادی این اولویت ها را بجای کشور همسایه به آمریکا بعنوان اشغالگر سابق عراق داده است. العبادی در مورد خطری که عراقی ها را تهدید می کند سخن گفته است اما آیا دست کشیدن آمریکا از کمک رسانی به عراق در زمان اشغال این کشور توسط داعش را فراموش کرده است؟ آیا ایستادگی ایران را در برابر بحران و خطر داعش را به یاد نمی آورد؟ آیا فراموش کرده که داعش ساخته آمریکا و اسرائیل است؟ پس با این حال از نظر العبادی منشا خطر چه کسی می تواند باشد؟

واکنش وزارت خارجه عراق

اندکی بعد وزارت خارجه عراق نیز به این موضوع واکنش نشان داده و ضمن محکوم کردن اقدام یکجانبه آمریکا از جامعه جهانی خواست تا با فشار آوردن بر آمریکا مانع ادامه این سیاست‌ها شوند.

سخنگوی وزارت خارجه عراق روز چهارشنبه در بیانیه ای رسمی اعلام کرد که تحریم ها علیه ایران تاثیرات منفی بزرگی بر عراق و عموم منطقه از حیث اقتصادی و اجتماعی خواهد گذاشت زیرا ایران یکی از همسایگان عراق محسوب میشود.

در بیانیه از مواضع جمهوری اسلامی ایران در حمایت از عراق در مقابله و مبارزه با تروریسم تقدیر شده و آمده است که عراق هرگز مواضع شرافتمندانه همسایه خود ایران را در بحرانها از یاد نمی برد. وزارتخارجه عراق با اصل محاصره اقتصادی علیه هر کشور دیگر مخالف است زیرا معتقد است که ضرر محاصرهها در درجه نخست متوجههای اقشار مختلف مردم می شود.

حمایت ملت عراق از ایران و نکوهش نخست وزیر

این موج اما در سطح مقامات سیاسی و نظامی و نیز احزاب و تشکل‌ها محدود نماند و ملت عراق نیز به این موضوع واکنش نشان دادند.

در شبکههای مجازی، کاربران ضمن تقبیح این واکنش عبادی یادآور شدند که ایران در شرایط سخت در کنار ملت عراق بوده و اکنون زمان آن است که عراق نیز جبران کند بخصوص اینکه این تحریم‌های ظالمانه تنها از سوی یک کشور و برخلاف تمام موازین بین المللی صورت میگیرد.

‘زهرا الفیاض الحسینی’ یکی از فعالان شبکههای اجتماعی عراق توئیت کرد: تصمیمات العبادی و اقدامات آمریکا بر علیه ایران با اصول اسلامی، انسانی، حسن همجواری و تمامی پیمان نامهها و قوانین بین‌المللی در تضاد است.

برخی از کاربران این شبکه اجماعی با هشتگ ‘متضامن مع الشعب الایرانی’ (اعلام همبستگی با مردم ایران) نوشتند ما در ازای ایستادگی ایران به هنگام سختیها در کنار عراق احساس مسوولیت کرده و تحریمهای آمریکا را محکوم میکنیم.

‘حیدر اللامی’ دیگر کاربر عراقی در توییت اخیر خود آورده است: نمک نشناسی، خصلت جوانمردان نیست.

‘دکتر آیده السعدی’ دیگر کاربر عراقی با ذکر نام شهید ‘حمید تقوی’ (سردار و مستشار نظامی جمهوری اسلامی ایران که درجنگ با داعش در عراق به شهادت رسید) از اظهارات العبادی در پایبندی بر اقدامات ضد ایرانی ترامپ انتقاد کرد.

کاربر دیگری به نام ‘سجا السعدی’ آورده است: از شهدای ایرانی، جانبازان ایرانی ، سردار قاسم سلیمانی و از خانواده های شهدا و جانبازان ایرانی معذرت میخواهم و می گویم #العبادی_لا_یمثلنا (العبادی نماینده ما نیست).

همچنین کاربری با نام ‘استثنائیه’ آورده است که موضع العبادی ناشی از ترس و ذلیلانه است.

0

اخبار مرتبط

 • احمد مزارعی-قابل توجه طرفداران مذاکره میان ایران وآمریکا
 • فرامرز دادرس-رضا پهلوی در موسسه “نظامی” هادسون به دنبال دموکراسی یا شراکت در تخریب کشورها
 • فتوای اهالی تسنن عراق:دفاع از ایران واجب شرعی ست
 • خاتمی فدرال و عوامفریبی- حسن بهگر
 • مسعود خدابنده-دسیسه بولتون با شرکت مجاهدین خلق در حال اجراست
 • گفتگوی جلیل مرتضوی با فرامرز دادرس در بررسی روزنامه های جهان در اقدام ترامپ علیه ایران
 • us irantv-بررسی مسائل ایران با جلیل مرتضوی و احمد مزارعی-مشکلات جمهوری اسلامی در داخل ایران و خاورمیانه چیست ؟
 • حشمت رئیسی-عملیات کثیف مجاهدین در بندر الفجیره امارات برای آغاز جنگ
 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *