اسناد «ویکی‌لیکس» درخصوص دخالت عربستان سعودی در امور داخلی کانادا

29 مرداد 97 - ان آی تی وی نیوز

 اسنادی که سایت افشاگر «ویکی‌لیکس» اخیرا منتشر کرده نشان می‌دهد که عربستان سعودی به دنبال دخالت در امور داخلی کانادا بوده است.

روزنامه الاخبار لنبان در گزارشی به این اسناد پرداخت و نوشت که بر اساس یکی از این اسناد به شماره (۷۰۰۰۸۷۳۸۷۲)، ریاض کمیته‌ای متشکل از وزارت خارجه،‌ ریاست استخبارات، وزارت نفت و منابع طبیعی،  فرهنگ و اطلاع‌رسانی و وزارت دارایی برای مقابله با فراخوان‌های کانادا به منظور تحریم نفت عربستان سعودی و «کشورهای فاقد دموکراسی» تشکیل داده است.

در تلگراف دیگری نیز آمده، عربستان سعودی برای مقابله با تبلیغات ضدی سعودی به صورت غیر رسمی با وزارت خارجه کانادا ارتباط برقرار و با یک شرکت حقوقی در این زمینه توافقی منعقد کرده است.

در تلگرافی دیگر که با عنوان «فوری و سری» از سوی دیوان پادشاهی سعودی صادر شده است، از شرکت ملی نفت عربستان (آرامکو) خواسته شده از روابط خود با شرکت‌های نفتی کانادا به منظور «تصحیح مفاهیم کلیشه‌ای اشتباه در ارتباط با پادشاهی سعودی» در کانادا استفاده کند.

در یکی از تلگراف‌هایی سری و فوری که برای «ملک عبدالله»، پادشاه سابق سعودی و ولی‌عهد او «سلمان بن عبدالعزیز» و وزرای خارجه، استخبارات، نفت و منابع طبیعی و فرهنگ و اطلاع‌رسانی نوشته شده، سرویس اطلاعات عربستان سعودی اقدام به جمع‌آوری اطلاعاتی در رابطه با «مرکز تحقیقات جهانی شدن» به دلیل انتشار مقالات ضد سعودی کرده است.

در سندی دیگر که به تاریخ ۱۰ می ۲۰۱۲ (۲۱ اردیبهشت ۹۱) بوده،‌ ریاست استخبارات عربستان سعودی اطلاعاتی را در مورد روابط ادعایی «ایران با سرخ پوست‌های کانادا» در اختیار پادشاه وقت سعودی می‌گذارد.

اسناد ویکی‌لیس در حالی منتشر می‌شود که روابط کانادا و عربستان سعودی نزدیک به دو هفته است به دلیل انتقاد «اتاوا» از ریاض در جریان بازداشت فعالان حقوق بشری قطع شده است.

 

منبع: فارس


اخبار مرتبط

 • نامه دیگری از حامیان تحریم: اینبار به دولت کانادا و برای اتهام زدن به دانشجویان ایرانی
 • “شبنم اسداللهی” -عضو سابق مجاهدین-از امضا کنندگان نامه اخیر به ترامپ
 • دلشاد امامی-آنچه بايد از تروريسم اقتصادي امريكاي شمالي عليه ايران بدانيم: چهره‌هاي كمپين عليه ايران
 • هشدار کمپانی کانادایی به دولت ترودو در مورد خروج از معامله سلاح با عربستان
 • تاکید آمریکا و کانادا بر عدم دخالت امور سیاسی در پرونده مدیر هوآوی
 • قطعنامه دیگری علیه ایران در مجلس سنای کانادا
 • شاپرک شجری زاده و اروین کاتلر خواستار اعمال تحریم علیه ایران به نام حقوق بشر شدند
 • چین یک دیپلمات سابق کانادایی را بازداشت کرد
 • پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *