بانک مرکزی کانادا نرخ بهره را 1.5 درصد نگهداشت

17 شهریور 97 – ان آی تی وی نیوز

رسانه هدهد نوشت: بر اساس تصمیم جدید بانک مرکزی کانادا به دلیل پیچیدگی های غیرقابل پیش بینی در مذاکرات نفتا (امریکا و کانادا و مکزیک) نرخ بهره بانکی تا اطلاع ثانوی بدون تغییر می ماند.

به نقل از سی تی وی، بر همین اساس بانک مرکزی نرخ بهره همان  1.5 درصد باقی مانده اگرچه بسیاری از کارشناسان پیش بینی می کنند که ماه آینده این نرخ افزایش یابد.

بانک مرکزی کانادا با تاکید بر احتمال تورم طی ماه های آینده  اعلام کرد این اقدام در راستای تشویق شماری از تجار، سرمایه گذاران، صادرکنندگان و خانواده های قرض دار انجام شده است.

فرانسیس دونالد ، کارشناس ارشد Manulife Asset Management گفت: اظهارات بانک مرکزی در رابطه با مذاکرات نفتا که در بیانیه اخیر منعکس شده است حاکی از اهمیت تاثیر این مذاکرات در امورات بانکی است.

وی افزود: آنها (بانک) پیامی را فرستادند که هرچیزی از آن می توان برداشت کرد … اما منظور آنها چه بوده؟ آیا منظور این بوده که در ماه اکتبر نرخ بهره قطعا افزایش می یابد؟

در مجموع او معتقد است که نفتا عامل تصمیم گیری بانک مرکزی کانادا برای تورم احتمالی در ماه های آینده است مخصوصا در حوزه تجارت و اقتصاد.

استفان پلوز، رئیس بانک مرکزی نیز گفت:  مذاکرات نفتا می تواند هم تهدید و هم فرصت باشد در عین حال تا زمان حصول نتیجه تنش زا نیز هست.

وی می افزاید: امروز مهم ترین و خطرناک ترین زمان است اما هنوز ما انتظار انجام توافق را داریم.

بنژامین رایتس از BMO Capital Markets، نیز با انتشار یادداشتی در این رابطه گفته که در حال حاضر مسلما مذاکرات نفتا یکی از بزرگترین موضوعات برای بازار و بانک مرکزی کانادا ست.

گفتنی است در حالی که دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا در جمع خبرنگاران درباره مذاکرات تجاری با کانادا گفته به دنبال شرایطی منصفانه با کانادا است، جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا، می گوید ترامپ قوانین را رعایت نمی کند.

حال باید دید شرایط منصفانه از دید دونالد ترامپ چگونه است.

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *