تعطیلی نمایشگاه آثار نقاشی! تهمینه میلانی بخاطر اعتراض نقاشان به “کپی” بودن آثار

20 شهریور 97 - ان آی تی وی نیوز

گفتن حقیقت جسارت و شهامت میخواهد و نوشتن حقایق کار هر کسی نیست. قطعا نشر حقایق در فضای کنونی نه تنها برای نگارنده مخاطره انگیز است بلکه به دلیل شستشوهای مغزی مخاطبان توسط رسانه ها و ابزار ارتباط جمعی کنونی باعث هتاکی و آزار ناشر خواهد شد. اما آیا مخاطره یا بازی های حیثیتی باید باعث شود حقیقت پوشانده شود یا نگاشته و منتشر نشود؟

بارها درباره پیشکسوتانی نوشته ام که به عنوان پیشکسوت با اهداف خاص به مردم معرفی شده اند. اهدافی که امروز با زندگی در این فضای سخیف فرهنگی و هنری هر روزه آنرا درک و لمس می کنیم.

ما هنوز در دانشگاه رشته ای به نام نویسنده گی نداریم! دست مریزاد به پیشکسوتان فرهنگ و هنر و نویسندگان معاصر ما! ما هنوز صنعت سینما نداریم و دست مریزاد به پیشکسوتان سینمای کشور! ما صدها نویسنده و بازیگر و نقاش و مجسمه ساز و هنرمند باسواد داریم که نه نامشان را میدانیم و نه از حضورشان مطلع هستیم و باز هم دست مریزاد به پیشکسوتان عرصه فرهنگ و هنر کشور!

دست مریزاد به پیشکسوتانی که سالن های تئاتر را خانوادگی کرده اند و و دست مریزاد به گالری دارانی که دیوارهایشان مطعلق به خائنان به هنر و فرهنگ ایران بوده و هست.

و اکنون چگونه است که یک گالری (گالری ایوان) دیوارهایش را در اختیار آثار کپی و سخیف و سطح پایین خانم تهمینه میلانی قرار می دهد؟ و آیا این یک توهین به نقاشان نیست؟ مدیر هنری یک گالری چه وظیفه ای به عهده دارد؟ آیا مدیران هنری و گالری داران ما با توجه به تخصص و سواد مجوز این حرفه ی خطیر و موثر را می گیرند؟ آیا نمایش چنین آثاری بر دید مردم به هنرمندان نقاش تاثیر نمی گذارد؟ و آیا وقتی بی بی سی این آثار را نمایش میدهد و از خانم تهمینه میلانی به عنوان یک نقاش نام می برد نگاه مردم جهان نسبت به هنر نقاشی و هنرمندان حقیقی ما چگونه خواهد شد؟

از این ها که بگذریم به قیمت گذاری آثار میرسیم که از 15 میلیون تومان شروع می شود! کارشناسی این آثار برای قیمت گذاری چگونه انجام شده است و فرد کارشناس با چه مدرکی مشغول فعالیت است؟

و هزاران سوال دیگر.

...

تمام اتهامات خانم کارگردان!

دریا فرج پور نوشت: نمایشگاه نقاشی تهمینه میلانی که حتی پیش از افتتاح با هشتگ «گالری جای شما نیست» به میدان جنگ نقاشان جوان با ایشان تبدیل شد؛ خیلی زود وارد مرحله‌ای دیگر شد. بعد از علی بهرامی که کلیدواژه انتقادش عصبانیت از اینکه میلانی «به‌ واسطه معروفیت پا در هر گلیمی دراز کرده‌» بود و البته افشین پرورش که نمایشگاه را «یک شوخی و توهینی تمام‌عیار» نامید؛ جدی‌ترین انتقادات از آثار میلانی به‌ عمل آمد و بعضی با انتشار تصویر آثار میلانی آنها را کپی‌های ضعیفی از آثار جنی مای‌لیهاو که در حوزه طراحی کتاب کودک فعال است، نامیدند....

تمام اتهامات خانم کارگردان!
نقاشی سمت چپ کار خانم میلیهوف است و نقاشی سمت راست کار خانم میلانی

این البته تنها انتقاد مطرح شده نبود و در کنار عدم اصالت آثار میلانی، پای قیمت غیرقابل توجیه آثار نیز به انتقادات باز شد. درواقع منتقدان هنری با انتقاد از قیمت‌گذاری‌ بالای این نمایشگاه اعتقاد داشتند که ۲۵‌میلیون تومان قیمت مناسب چنین آثاری نیست...

تمام اتهامات خانم کارگردان!

همزمان با این انتقادات رسانه‌ای البته محل نمایشگاه میلانی میزبان تحرکاتی از نوعی دیگر نیز بود. درحالی‌که هجوم علاقه‌مندان آثار میلانی و سلفی‌بگیران ازدحام غریبی را در گالری ایوان ایجاد کرده بود؛ همزمان در گوشه‌ای دیگر حضور چند هنرمند جوان که آثارشان را به‌دست گرفته بودند، به‌ چشم می‌خورد. حرکتی که گفته می‌شد در روزهای آتی نیز در اعتراض به نمایشگاه نقاشی تهمینه میلانی ادامه خواهد یافت. اتفاقا همین هم موجب شد تهمینه میلانی تصمیم به خاتمه‌دادن به این نمایشگاه بگیرد...

تمام اتهامات خانم کارگردان!

تهمینه میلانی ضمن اعلام خبر لغو نمایشگاهش درباره اعتراضاتی که شاهد بودیم، می‌گوید که با برگزاری نمایشگاهش «متوجه وضع بد بازار هنری و امکان ضعف نمایش آثار هنری جوانان شده». میلانی البته از تخریب‌هایی که در این میان صورت گرفته، دلگیر است؛ با اینکه به شباهت آثارش با جنی مای‌لیهاو معترف است: تازه کار ایشون رو دیدم و متوجه شباهت نقاشی خودم با کار ایشان شدم .از این بابت قلبا متاسفم و‌ صدمه واردشده را جبران می‌کنم.»

تمام اتهامات خانم کارگردان!

میلانی درباره انگیزه سودجویی از برگزاری این نمایشگاه نیز گفت که «کلیه عواید این نمایشگاه صرف خیریه می‌شود». درباره دلایل تعطیلی نمایشگاه نیز تهمینه میلانی جنجال‌ها را دلیل اصلی اعلام می‌کند...

تمام اتهامات خانم کارگردان!

فیلم زیر توسط مهیار بهرام اصل از هنرمندان معترض به نمایش آثار نقاشی! تهمینه میلانی گرفته شده است که در گالری ایوان برگزار شده بود و در صفحه ی افشین پرورش منتشر شده است:

 

گزارشی از حضور هنرمندان معترض در افتتاحیه نمایشگاه تهمینه میلانی در گالری ایوان که توسط آقای مهیار بهرام اصل تهیه شده است.

Posted by Afshin Parvaresh on Saturday, September 8, 2018

0

اخبار مرتبط

 • جلیل مرتضوی:اکنون وقت بازی ایران است/فرامرز دادرس: کاکه باوه،پیشمرگه کومله، بخاطر مخالفت با سفر ظریف اخراج نشد
 • نیوزویک-لیست مقامات آمریکا که از مجاهدین پول دریافت کرده اند
 • نماینده سنای آمریکا: هدف مجاهدین آموزش تروریست علیه ایران است
 • رفتار متناقض رسانه های گروهکهای کردی در مسئله دستگیری نیروهای نفوذی در داخل کشور
 • فرامرز دادرس: واکنش اپوزیسیون به حضور سفر ظریف/نفتکش آدریان و کلاهی که ایران سر دنیا گذاشت
 • ابوالقاسم گلستانی-راجر واترز در دفاع از جولیان آسانژ
 • حشمت رئیسی:آیا صهیونیزم ستیزی؍ یهودی ستیزی است؟ نفوذ گسترده موساد در سرویس های امنیتی ایران
 • تصویب شهادت فروشی یا کودتا اقتصادی علیه کشور
 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *