خدمات ترامپ به اسرائیل زیر پرچم آمریکا- عدم بیطرفی آمریکا در مسئله فلسطین

22 شهریور 97 – ان آی تی وی نیوز

سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه می گوید: دولت آمریکا بار دیگر نشان داد که در مسئله فلسطین بی طرف نیست.

ابراهیم کالین سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه گفت: از مدتی پیش مذاکرات برای حل مسئله فلسطین متوقف شده و مردم فلسطین با فشارها و تبعیض های بیشتری مواجه شدند.
کالین افزود: رئیس جمهور اردوغان به عنوان رئیس دوره ای سازمان همکاری اسلامی در نشست های منطقه ای و دوجانبه همواره این موضوع و مسئله قدس را گوشزد کرده است.
سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه گفت: تصمیم آمریکا در زمینه تعطیلی دفتر نمایندگی سازمان آزادیبخش فلسطین بار دیگر نشان داد که دولت دونالد ترامپ در مسئله فلسطین موضع جانبدارانه ای دارد.
وی گفت: سازمان آزادیبخش فلسطین یکی از مهم ترین سازمان های مبارزه مردم فلسطین برای آزادی است.
کالین گفت:‌ این سازمان از مشروعیت سیاسی برخوردار است. تعطیلی دفتر نمایندگی این سازمان در آمریکا و اخراج کارکنان آن از این کشور، آشکارا نشانگر آنست که آمریکا میانجیگر بی طرفی نیست.
وی با اشاره به قطع کمک مالی آمریکا به آژانس امداد و کاریابی سازمان ملل برای آوارگان فلسطینی ( آنروا) این اقدام آمریکا را نیز اقدامی نگران کننده دانست و خاطر نشان کرد، بیش از نیم میلیون فلسطینی از خدمات آنروا استفاده می کنند و بخش مهمی از این خدمات نیز با امور بهداشتی، آموزشی مرتبط باست و جنبه سیاسی ندارد.
کالین این قبیل تصمیمات را مجازات فلسطینی ها توصیف کرد و گفت: این قبیل اقدامات را به هیچ وجه قابل قبول نمی دانیم و آن را محکوم می کنیم.
سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه تاکید کرد، ما درمانده نیستیم و این گونه نیست که دست بسته و نظاره گر این مسائل باشیم.
کالین گفت: رئیس جمهور اردوغان به عنوان رئیس دوره ای سازمان همکاری اسلامی کمپینی را در این زمینه به راه انداخته و با سران کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی و دیگر کشورهای جهان در این باره گفتگو کرده است.
وی گفت: اقداماتی نیز به ویژه با رایزنی با کشورهای اتحادیه اروپا برای جبران قطع کمک های مالی آمریکا به آنروا صورت گرفته است.
کالین با اشاره به اینکه ترکیه رئیس دوره ای مجمع مشورتی آنروا است، گفت: ترکیه در مبارزات مشروع مردم فلسطین همواره در کنار آنان خواهیم بود.
وی گفت: به تلاش های خود در جهت حل مسئله فلسطین بر اساس تشکیل دو دولت مستقل، حفظ جایگاه قدس و برخورداری آوارگان فلسطینی از حق بازگشت به سرزمینشان ادامه خواهیم داد.
کالین گفت: هیچ راه حلی بدون توجه به خواسته مردم فلسطین راه حل واقعی نخواهد بود.
وی گفت: مردم فلسطین در سرزمینی اشغال شده زندگی می کنند، اینکه آنان به بهانه های مختلف با انزوا و تحریم بیشتر مواجه شوند به هیچ وجه قابل قبول نیست.
کالین تاکید کرد، اوضاعی که مردم فلسطین در سرزمین خود با آن مواجه شده اند، وجدان جامعه بشری را به درد آورده است.
منبع: http://iuvmpress.com
0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *