آمادگی شرق برای نبرد سرنوشت ساز با غرب

23 شهریور 97 – ان آی تی وی نیوز

رزمایش «واستوک2018» که بزرگ‌ترین رزمایش روسیه در سه دهه اخیر محسوب می‌شود، در مناطق خاور دور و سیبری این کشور آغاز شد. وزارت دفاع روسیه روز سه‌شنبه اعلام کرد: رزمایش «واستوک2018» در چندین نقطه سیبری و خاور دور آغاز شده و در آن بیش از 300‌هزار نیروی نظامی شرکت دارند. به‌گفته سرگئی شایگو وزیر دفاع روسیه، رزمایش واستوک2018 از نظر ابعاد از سال 1981میلادی که رزمایش «زاپاد81» ارتش اتحاد جماهیر شوروی برگزار شد، بی‌‌‌سابقه است.

 

رزمایش «واستوک2018» که بزرگ‌ترین رزمایش روسیه در سه دهه اخیر محسوب می‌شود، در مناطق خاور دور و سیبری این کشور آغاز شد. وزارت دفاع روسیه روز سه‌شنبه اعلام کرد: رزمایش «واستوک2018» در چندین نقطه سیبری و خاور دور آغاز شده و در آن بیش از 300‌هزار نیروی نظامی شرکت دارند. به‌گفته سرگئی شایگو وزیر دفاع روسیه، رزمایش واستوک2018 از نظر ابعاد از سال 1981میلادی که رزمایش «زاپاد81» ارتش اتحاد جماهیر شوروی برگزار شد، بی‌‌‌سابقه است.

به نظر می رسد در شرايطي كه دولت واشنگتن تلاش مي‌كند با فشار و تحريم رقباي شرقي خود را از ميدان به در كند، دو قدرت بزرگ شرق، نمايشي از اتحاد اقتصادي و نظامي را در ولادي‌وستوك روي صحنه بردند. لشكري 3800 نفري از سوي چين در شرقي‌ترين نقاط روسيه حضور پيدا كرده‌اند، يك هيات اقتصادي 600 نفري در كنار 3200 سرباز از يگان‌هاي نظامي، يكي براي شركت در مجمع اقتصادي مشترك و ديگري براي شركت در بزرگ‌ترين رزمايش روسيه. همزمان با آغاز مجمع اقتصاد شرق دور كه به ميزباني روسيه و با حضور روساي جمهور چين، روسيه و نخست‌وزير ژاپن در شهر ولادي‌وستوك برگزار مي‌شود، بزرگ‌ترين رزمايش نظامي روسيه در مناطق شرقي اين كشور با عنوان «وستوك 2018 (شرق-2018) »، براي اولين‌بار با مشاركت نيروهاي چيني آغاز شد. رزمايشي كم‌سابقه در شرق روسيه كه 300 هزار سرباز، 36000 خودروي زرهي، 1000 جنگنده، بمب‌افكن، بالگرد و پهپاد و 80 ناو روس در آن مشاركت مي‌كنند.

نيروهاي ارتش آزادي‌بخش خلق چين اولين‌بار است كه براي مشاركت در يك رزمايش جدي نظامي از سوي روسيه دعوت مي‌شوند. هر چند در طول 15 سال گذشته دست‌كم 30 تمرين نظامي مشترك ميان چين و روسيه برگزار شده است، اما مشاركت نيروهاي چيني در يك رزمايش بزرگ روسي براي نخستين‌بار است كه روي مي‌دهد. چين 3200 سرباز، 900 قطعه تجهيزات زرهي و 30 جنگنده براي شركت در اين رزمايش بزرگ اعزام كرده ‌است.

از سوی دیگر اما کارشناسان نظامی می‌گویند مانور نظامی کنونی از آنچه در دوران جنگ سرد شاهدش بودیم هم گسترده‌تر است. برگزاری این مانور نظامی در دوره‌ای که میان ناتو و روسیه تنش‌ها افزایش یافته، در برگیرنده پیام است. روابط میان روسیه و سازمان پیمان آتلانتیک شمالی از سال 2014، پس از الحاق کریمه ملتهب‌تر شد. دیمیتری پسکوف سخنگوی کرملین درباره برگزاری این مانور گفت، این مانور نتیجه رفتار غیردوستانه و خصمانه با روسیه است.

وجه دیگر پیام روسیه مربوط به مشارکت چین در این مانور می‌شود که در نوع خود بی‌سابقه است. در واقع، همکاری‌های نظامی دو کشور و مانور‌های مشترک بیشتر در زمینه‌های محدودی مثل جنگ با گروه‌های تروریستی یا مواد مخدر بود و از ۳۰ مانور مشترک دو کشور در طی یک دهه و نیم اخیر، چین این فرصت را نداشته تا در یک مانور استراتژیک روسیه با این کشور همکاری نزدیک داشته باشد. معمولاً توجه روسیه در این نوع مانور‌ها به صورت عمده به سمت نیرو‌های خود بوده و اگر هم می‌خواسته کشور دیگری هم در آن مشارکت داشته باشد از کشوری نزدیک مثل بلاروس استفاده می‌کرد. حالا روسیه حاضر شده تا در یک مانور استراتژیک و حتی در بزرگ‌ترین مانور خود بعد از جنگ سرد چین را هم وارد کار کند و هرچند که مشارکت چین در این مانور با توجه به حجم نیرو و امکانات بسیار محدود است، اما صرف مشارکت چین نشان از شکل‌گیری همکاری جدید نظامی بین دو کشور در سطحی استراتژیک است. این اتفاق نمی‌تواند خوشایند امریکا باشد و گوستاف گریسل، عضو شورای اروپایی در امور خارجی (ECFR)، معتقد است که این نوع همکاری نزدیک نظامی بین روسیه و چین کابوسی برای امریکا است به خصوص اینکه همکاری دو کشور در زمینه‌های اقتصادی و امنیتی از پیش شروع شده بود. شکل‌گیری این سطح بالا از همکاری نظامی دو کشور آن هم در عرصه‌های استراتژیکی مثل توانایی اتمی در مقابل تلاش قریب به یک دهه امریکا قابل تفسیر است که سعی می‌کند با تقویت توان نظامی خود در حوزه پاسیفیک و تشکیل ائتلاف‌های پیدا و پنهان در سرتاسر این حوزه زنجیری به دور چین بکشد و در عمل این کشور را درگیر چالش‌های متعدد امنیتی-نظامی بکند. حالا ووستوک ۲۰۱۸ در منطقه‌ای گسترده و مشرف بر حوزه پاسیفیک اتحاد و همکاری نظامی مشترک دو کشور روسیه و چین را رقم می‌زند تا صف‌آرایی دو کشور در مقابل آن تلاش امریکا شکل بگیرد. به همین جهت بود که اریک پاون، سخنگوی پنتاگون، در روز شنبه ۲۵ آگوست از روسیه خواسته بود به انتشار اطلاعات مانور و عملیات خود در ووستوک ۲۰۱۸ اقدام کند تا به قول او «قصد خود را به روشنی منتقل کرده و سوءبرداشت‌های احتمالی را به حداقل برساند.»‌امریکا و متحدانش هر برداشت و تفسیری که داشته باشند این نکته روشن است که روسیه می‌خواهد به آن‌ها بگوید ارتش خود را از خاکستر دوران جنگ بلند کرده و این بار متحدی مثل چین را هم با خود دارد.
به نظر می رسد ستاد کل ارتش روسیه معتقد است جنگی پس از سال ۲۰۲۰ میلادی به شکل یک جنگ جهانی یا یکسری جنگ‌ها در مقیاس بزرگ صورت خواهد گرفت که دشمن روسیه، آمریکا و متحدانش هستند. در واقع این مانور تنها یک نشانه یا پیام نیست، بلکه آمادگی برای جنگ در مقیاسی بزرگ است.

منبع: iuvmpress

0

اخبار مرتبط

 • روسیه: آمریکا به دنبال مجازات حرکت های مستقل است
 • ملکه انگلیس:ناو جنگی مونتروز انگلیس نزدیک خلیج فارس چه می‌کند؟
 • هلند: ایران در قتل محمدرضا کلاهی دست نداشته است/قاتل کلاهی به حبس ابد محکوم شد
 • لاوروف: مقصر خواندن ایران در وضعیت پیرامون برجام اشتباه است
 • وزیر خارجه انگلیس جرمی کوربین را به داشتن عقاید ضدیهودی متهم کرد
 • سردبیر راشاتودی: مقاله سی ان ان درباره آسانژ مضحک و خنده دار است
 • افسر سابق سیا فاش کرد: ترور سه فرد سعودی به‌علت اطلاع از ارتباط ریاض با القاعده
 • الجزیره فاش کرد؛ همکاری بحرین با القاعده برای ترور معارضان و عملیات در ایران
 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *