اقدام وزیر خزانه‌داری آمریکا علیه تحریم‌های ایران

خزانه‌داری آمریکا لیست پرسش‌ و پاسخ‌ها درباره رفع تحریم‌های ایران را بروزرسانی کرد

23 شهریور 97 – ان آی تی وی نیوز

چند مقام دولت آمریکا روز جمعه در گفت‌وگو با واشنگتن‌پست ادعا کرده‌اند «استیون منوشین»، وزیر خزانه‌داری آمریکا روش جدیدی برای «مقاومت» در برابر راهبرد دولت ترامپ علیه ایران  پیدا کرده: او، چند هفته پیش از دادن سندی به ترامپ که او درخواست کرده بود، خودداری کرد.

دولت ترامپ، بعد از خروج از برجام سیاست‌هایی را با هدف افزایش فشارها علیه ایران به کار گرفته؛ یکی از سیاست‌هایی که دولت ترامپ در همین راستا به دنبال اجرای آن است خارج کردن بانک‌های ایران از سامانه «سوئیفت» است.

«سوئیفت» سرواژه‌ای است که از کنار هم قرار گرفتن حرف اول عبارت «جامعه جهانی ارتباطات مالی بین بانکی» در زبان انگلیسی ایجاد شده است. مقر اصلی این شبکه  که تراکنش‌های مالی جهانی را تسهیل می‌کند در بلژیک قرار دارد، اما اعضای هیئت مدیره آن را مدیران بانک‌های آمریکایی تشکیل می‌دهند

ایران بعد از حصول برجام، ایران به سامانه سوئیفت پیوست، اما دولت ترامپ و برخی از قانونگذاران آمریکایی بعد از خروج از این توافق، فشارها برای قطع دسترسی ایران به این شبکه را تشدید کرده است. ۲۲ مرداد سال جاری رسانه‌ها گزارش داده بودند دولت ترامپ برای تحریم مقام‌های سوئیفت در صورت عدم قطع ارتباط با ایران خیز برداشته‌اند.

سه مقام آمریکایی می‌گویند منوشین و وزارتخانه او با اعمال فشار بر سوئیفت برای اقدام علیه ایران مخالفند. به همین دلیل او به قصد ایجاد تأخیر در رأی نهایی رئیس‌جمهور در این باره، فرایندهای تصمیم‌گیری را کند کرده است.

مطابق این گزارش، خزانه‌داری آمریکا بعد از جلسه‌ای که ۲۶ جولای درباره ایران برگزار شده، موظف شده طرحی تهیه کند که در آن گزینه‌های دولت آمریکا برای اعمال تحریم علیه سوئیفت، اعضای هیئت مدیره آن یا بانک‌هایش مشخص شده‌اند. با آنکه دو ماه از این جلسه می‌گذرد، این سند هنوز تهیه نشده تا ترامپ نتواند تصمیمی در این خصوص بگیرد.

یک سخنگوی خزانه‌داری آمریکا درباره این گزارش به واشنگتن‌پست گفت: «منوچین، در راستای راهبرد جامع دولت برای پرداختن به کل فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده و مخرب علیه ایران کارزار فشار شدید علیه این کشور را رهبری کرده است.»

این خبر در شرایطی منتشر شده که بعد از انتشار یادداشتی در روزنامه نیویورک‌تایمز، مقاومت‌های درونی در دولت ترامپ علیه تصمیم‌گیری‌ها و سیاست‌های او به تازگی مورد توجه قرار گرفته است.

در آن یادداشت یکی از دستیاران ارشد ترامپ، بدون معرفی نام خود از به راه افتادن جریان «مقاومت» علیه ترامپ درون کاخ سفید خبر داده و نوشته بود دستیاران رئیس‌جمهور با روش‌هایی مانند ربودن اسناد از روی میز او سعی می‌کنند جلوی تصمیم‌گیری‌های او را بگیرند. /فارس

0

اخبار مرتبط

 • کُردهای مزدور آمریکا نفت مردم سوریه را در اختیار اسرائیل قرار داده اند
 • ارتش آمریکا : هر نقطه‌ای از خاک ایالات متحده در تیررس موشک‌های کره‌شمالی است
 • مشاور امنیت ملی اوباما: ترامپ درباره ایران کاملا دروغ می‌گوید
 • میلیاردر آمریکایی به اتهام قاچاق انسان دستگیر شد
 • اتفاقی بی سابقه در آمریکا: تصمیم «جورج سوروس» و «چارلز کخ» برای راه اندازی اندیشکده ای علیه تحریم، جنگ و کمپین های تغییر حکومت در کشورها
 • طرح آمریکا برای اعمال تعرفه تجاری ۴ میلیارد دلاری علیه اروپا
 • سفیر آمریکا در اسرائیل کلنگ بدست در کنار اسرائیلی ها
 • واشنگتن‌پست: قاطعیت ترامپ در قبال ایران نتیجه عکس داشت
 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *