رژیم تحریمی آمریکا به نقطه عطف خود رسیده است: حذف دلار از تجارت بین الملل

29 شهریور 97 – سارا زهیری- ان آی تی وی نیوز

 

هر ساله آمریکا یک کشور یا گروهی از کشورها را برای مورد هدف گیری تحریم ها، کشف می کند. هر ساله آمریکا حدود 1000 نفر را به فهرست مجازات های طولانی مدت خود اضافه می کند. اکنون تحریم های آمریکا به نقطه عطفی رسیده است.

تا همین اواخر، اتحادیه اروپا که به نمایندگی چند درصد از اقتصاد جهانی کنار ایالات متحده آمریکا نشسته بود، اما آمریکا در اعمال تحریم ها روش عجیبی را اتخاذ کرد.
با هم، ایالات متحده و اتحادیه اروپا تقریبا نیمی از اقتصاد جهان را تشکیل می دادند و تحریم های ایالات متحده که قبلا “تنها”  نیمی دیگر از اقتصادهای جهان را هدف قرار می داد. تا کنون، اتحادیه اروپا دلیلی قانع کننده برای تنش روابط خود با آمریکا نداشت زیرا تحریم های آمریکا بر آنها تاثیر نمی گذاشت.

اما اکنون “تحریم های ثانوی” در مورد ایران، علاوه بر اقتصاد ایران شرکت های تجاری و موسسات مالی استراتژیک اتحادیه اروپا را نیز مورد حمل قرار داده و منافع استراتژیک اتحادیه اروپا در انرژی از خلیج فارس را تحت تاثیر قرار می دهد؛ تحریم های ایالات متحده حمله ای  علیه آزادی، امنیت و حاکمیت بزرگترین گروه دوستان خود، یعنی اتحادیه اروپا است.

بنابراین ما اکنون به یک نقطه ای از زمان در تاریخ در سرنوشت “رژیم تحریم های جهانی” یعنی ایالات متحده آمریکا رسیده ایم.

اقتصاد ایالات متحده در حال حاضر کمتر از یک چهارم تولید ناخالص داخلی جهان در دلار آمریکا است و در سال 2023 تنها به حدود یک پنجم جهان خواهد رسید (منبع: صندوق بین المللی پول). بخش غیر آمریکایی، 4 پنجم اقتصاد جهانی (در حال حاضر شامل اتحادیه اروپا و چین، یک گروه به طور فزاینده ای پیشرفته را تشکیل می دهد و آنها علیه رژیم تحریم های ایالات متحده علیه ایران مخالفت می کنند. تقسیم نتیجه منافع موازی است و اتحادیه اروپا ممکن است در واقع (یا حداقل از نظر علنی) همه تحریم های ضد خود را با سایر مراکز قدرت عمده هماهنگ نکنند.

ما در مورد قدرتمندترین و پیچیده ترین ساختارهای سیاسی-اقتصادی جهان که در حال تغییر اساسی هستند، صحبت می کنیم.

بنابراین ما نیاز به تجزیه و تحلیل تصویر بزرگتر داریم، چگونه سیستم های ضد استراتژی در برابر تحریم های کنونی و آینده ممکن است توسط قدرت های قوی در سراسر جهان برنامه ریزی و اجرا شوند – همه (اما شاید گاهی اوقات هماهنگ شده) علیه ایالات متحده آمریکا. این سیستم های ضد استراتژی شامل موارد ذیل می شود، اما محدود به آنها نمی شود:

سرمایه گذاری

جریان های انتقال پول برای جلوگیری از بانک ها آمریکایی توسعه خواهد یافت تا جلوی آسیب رشد صنعتی آمریکا بصورت جهانی را بگیرند.

این یک شانس (و همچنین بهانه ای خوب) برای اتحادیه اروپا، چین، ژاپن، هند و هرکس دیگری خواهد بود تا ملی گرانه بانک های خود را در سیستم بین المللی به هزینه بانک های آمریکایی ارتقا دهند.

با نگاهی به روند بلند مدت، صنعت مالی ایالات متحده واقعا  تنها صنعت  رو به رشد بسیار بزرگ است که اقتصاد ایالات متحده را به سمت بالا می برد. هیچ بخش دیگری از اقتصاد ایالات متحده از لحاظ سایز و رشد به اندازه صنعت مالی آن نیست بنابراین این امر برای ایالات متحده بسیار سخت خواهد بود.

بانک های ایالات متحده تا کنون نقش مهمی در تسهیل تمام انتقال پول جهانی داشته اند و بسیاری از انتقال های بین المللی پول بین کشورهای ثالث به نحوی از نظر فنی از طریق ایالات متحده انجام می شود. این معماری سیستم اکنون متوقف خواهد شد – نه فقط توسط چین بلکه همچنین اتحادیه اروپا و احتمالا هند.

همه افراد خارج از ایالات متحده آمریکا تمایلی به لمس پولهایش توسط موسسات مالی ایالات متحده نخواهند داشت و یا اجازه نخواهند داد پولهایشان حتی برای یک میلی ثانیه از کنار سیستم ایالات متحده کند و البته، اتحادیه اروپا و چین می دانند که چگونه راه حل های حقوقی و فنی برای این امر را مهندسی کنند.

رشد سیستم های کارت اعتباری آمریکا متوقف خواهد شد. در عوض کارت از چین و اتحادیه اروپا (و هند؟) سهم بیشتری از این بازار سودآور را خواهند گرفت؛ بازاری با رشد سریع. روسیه اولین کشور در این روند بود، همه شرکت های این کشور کارت اعتباری ایالات متحده را از سیستم خارج کردند و  سیستم کارت اعتباری چین را جایگزین آمریکا کردند. اتحادیه اروپا ممکن است نقش کارت های اعتباری اتحادیه اروپا را تقویت کند و فعالیت هایی را ایجاد کند که (مثلا و متاسفانه) آن هم “به طور تصادفی”  کارت های اعتباری ایالات متحده را در بازارهای اتحادیه اروپا آسیب پذیر خواهد کرد!!!

اجتناب از وال استریت

چرا کشورهای باید وام های خود را در ایالات متحده دریافت کنند، اگر بتوانند بدون واهمه از تحریم های آینده از چین و حتی اتحادیه اروپا استفاده کنند؟

IPO شرکت نفت عربستان سعودی متوقف شده است – اطلاعات تایید نشده پیشین تایید شده است که ترس از دادگاه های ایالات متحده که پس از 11 سپتامبر علیه دارایی های عربستان سعودی تشکیل شده است، بخشی از این دلیل است. در حال حاضر روند این است که بزرگترین IPO در جهان به آسیا منتقل می شود.

دی-دلارلیزاسیون

اتحادیه اروپا تجارت انرژی را از دلار به یورو تغییر خواهد داد – این روند، باعث کاهش ارزش دلار در سایر تجارت بین المللی کاهش خواهد شد.

با کمرنگ شدن نقش دلار تریلیون ها دلار از تجارت بین المللی ممکن به ایالات متحده خواهد رسید – خطر تورم و بحران اقتصادی در آمریکا.
طلا – با توجه به گزارش های تأیید نشده توسط سایر دولت ها و نه تنها توسط روسیه و چین خریداری می شود، حتی ترکیه نیز اخیرا تحت تأثیر تحریم های ایالات متحده قرار گرفته است.

تامین های استراتژیک

ایرباس نمی تواند هواپیما را به ایران تحویل دهد، زیرا در میان سایر موارد، بخش های حیاتی آن در ایالات متحده آمریکا عرضه می شود. این تغییر خواهد کرد. زنجیره تامین استراتژیک برای جلوگیری از عرضه کنندگان فرعی؛ حمل و نقل (کشتی ها، هواپیما، فناوری اطلاعات)، فن آوری، شرکای خدمات و غیره – که اساسا به موقعیت جهانی ایالات متحده آسیب خواهد رساند.

ما در اینجا از اتومبیل های مصرفی صحبت نمی کنیم؛در اینجا، ما از بخش های کسب و کار استراتژیک صحبت می کنیم. اتحادیه اروپا و چین ممکن است این منبع ضدآمریکایی را به عنوان یک سیاست رسمی به طور عمومی اعلام نکرده و فقط رشته های خود را برای این کار به طور موثر در بخش های استراتژیک به کار گیرند.

تحریم های استراتژیک آمریکا در بخش های حیاتی به تحریمهای ضد آمریکایی منجر شده است که به انرژی و سایر بخشهای حیاتی آمریکا آسیب وارد کرده است. (مانند دانه و سویا که چین قیمت خریداری آن را کاهش داده است).

تحویل ال ان جی بیشتر به اروپا توسط آمریکا می تواند توسط اروپایی ها کاهش یابد. حتی در زمینه گاز اتحادیه اروپا به این نتیجه رسیده است که می تواند با روسیه مشارکت بیشتری داشته باشد تا با آمریکا.

گردشگری و آموزش و پرورش

گردشگری یکی از سریعترین صنایع در حال رشد در جهان است و ایالات متحده آمریکا در حال فروش نفوذ فرهنگی خود به تمام گردشگران است. تحصیلات دانشگاهی نه تنها یک کسب و کار استراتژیک برای تامین مالی تحقیقات ملی است، بلکه دانشگاه ها نیز برای سازماندهی نسل های آینده در سراسر جهان از ایالات متحده آمریکا استفاده می کنند. چرا گردشگران و دانش آموزان را به مکان های دیگر به غیر از ایالات متحده نفرستند؟ گردشگران و دانشجویان چینی اهمیت زیادی برای آمریكا دارند و چین دارای مقاصد دیگری برای ارسال گردشگران و دانشجویان به غیر از ایالات متحده است.

 

استفاده از دولت ها برای محافظت از کسب و کار

اتحادیه اروپا در حال حاضر برای مقابله با تحریم ها بانک های مرکزی و شرکت های دولتی، شرکای تجاری و متوسط را از سرمایه گذاری در ایران ترسانده است.

اما ادامه تحریم های ایالات متحده در مورد سازمان های دولتی اتحادیه اروپا پس از آن می تواند به یک اعلامیه جنگ اقتصادی ایالات متحده نه تنها در برابر نهادهای خصوصی اتحادیه اروپا، بلکه مستقیم در برابر کشورهای عضو اتحادیه اروپا منجر شود.

خرید تسلیحاتی غیر از سلاح های ایالات متحده

اتحادیه اروپا اخیرا یک استراتژی بزرگ و جاه طلبانه را برای افزایش تولید سلاح های خود – مستقل از ایالات متحده آمریکا در دست اجرا دارد. اتحادیه اروپا برای افزایش قدرت تولید کنندگان سلاح های اتحادیه اروپا باید واردات سلاح های ایالات متحده را به حداقل برساند.
اتحادیه اروپا مجبور خواهد بود سلاح های خود را خود تامین کند و تنها چند مورد از ایالات متحده آمریکا وارد  کند. عربستان سعودی یکی از بزرگترین خریداران تسلیحات در جهان است و تقریبا همه آنها از ایالات متحده خریداری شده است.
با این حال، اگر روابط  رهبران عربستان سعودی و آمریکا را خنثی کنند، عربستان سعودی نیز برای تامین سلاح های خود از منابع  متنوعی استفاده خواهد کرد و عربستان سعودی حتی در حال حاضر دارای یورو فاکتور از اتحادیه اروپا و روابط جنینی با روسیه است که در حال پرورش است.

 

ساخت و پاخت علیه ایالات متحده

این جنگ تجاری ایالات متحده، اتحادیه اروپا، چین، هند، و سایر نقاط جهان (حتی بریتانیا) را در برابر منافع ایالات متحده متحد می کند. با یک جنگ تجاری تهاجمی، یک جانبه که توسط ایالات متحده آغاز شده است، تمامی کشورهای جهان، انگیزه های بیشتری برای هماهنگی خود برای مقابله با استراتژی های رژیم تحریم های ایالات متحده دارند.

اتحادیه اروپا ممکن است به نظر آهسته واکنش نشان دهد – و این ممکن است سیاستمداران آمریکا را فریب دهد که باور کنند اتحادیه اروپا نمی تواند یا نخواهد توانست.

اما این مبدل به یک نیاز استراتژیک برای اتحادیه اروپا شده است. اتحادیه اروپا دست نوشته های تحریم های ایالات متحده را بر روی دیوار خود دیده است – آنها این را از طریق، برنامه ریزی و آماده سازی عمیق برای ایجاد حاکمیت اتحادیه اروپا به دور از کنترل ایالات متحده در نظر دارند.

تغییرات منفی برای ایالات متحده آمریکا ادامه خواهد داشت

سیستم های جایگزین برای بانک های آمریکایی، سرمایه گذاری، دلار آمریکا و غیره توسعه یافته و بالغ شده اند؛ آنها از بین نخواهند رفت و فقط توسعه خواهند یافت.

گستاخی و غرور ایالات متحده آمریکا در تلاش است تا ادعای جهانی خود برای هژمونی اقتصادی را از بین ببرد – و این چیز خوبی است.

 

منبع: گلوبال ریسرچ – Karsten Riise 

 

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *