واکنش کانادا به جاسوسی عربستان از مخالفان

13 مهر 97 – ان آی تی وی نیوز

به نقل از تلويزيون الجزيره ، پلیس کانادا اعلام کرد جاسوسی عربستان سعودی از معارضان سعودی مقیم کانادا را بررسی می کند.
محققان در پژوهشگاه «سیتیزن لاب» در دانشگاه تورنتو به این نتیجه رسیدند که گوشی تلفن همراه عمر عبدالعزیز معارض سعودی با یک برنامه جاسوسی متعلق به یک شرکت اسرائیلی، هدف حمله قرار گرفته است. بنیانگذار این پژوهشگر تاکید کرد این اقدام برای جاسوسی از اقدامات عمر عبدالعزیز صورت گرفته است.
رون دیبرت مدیر این پژوهشگاه در مصاحبه با الجزیره گفت:«تردیدی نیست که این اقدام حمله عمدی و جسورانه است. می دانیم تلفن عمر عبدالعزیز پیامکی را مربوط به برنامه های جاسوسی ساخت اسرائیل دریافت کرده است. این اقدام عمدی به علت انتقادات او از نظام سعودی صورت گرفته است. این جاسوسی بین المللی بدون اطلاع یا موافقت دولت کانادا انجام شد و به همین علت جرم است.»
در ادامه این گزارش آمده است: وزارت امور خارجه کانادا هم به نوبه خود تاکید کرد این اتهامات خطرناک را جدی می گیرد. پلیس کانادا هم اعلام کرد از گزارش این پژوهشگاه آگاهی دارد. عمر عبدالعزیز یکی از برجسته ترین معارضان دولت سعودی است که در کانادا اقامت دارد. عمر عبدالعزیز برنامه طنزی را در یکی از شبکه های اجتماعی پخش و به طور مستمر از سیاست های دولت سعودی انتقاد می کند. او همچنین به شماری از دانشجویان سعودی کمک کرد تا در کانادا متقاضی پناهندگی شوند.
دانیال توباک رئیس یک شرکت امنیت سایبری در کانادا به الجزیره گفت:«شیوه های متعددی برای نفوذ در یک هدف دیجیتال یا سایبری وجود دارد که از جمله آنها ارسال لینک یا متنی است که باعث نصب ویروس بر روی دستگاه می شود و از همه تماس ها و سابقه وبگردی فرد اطلاع پیدا می کند و گزارش هایی را برای ارسال کننده این ویروس ارسال می کند.»
خبرنگار شبکه الجزیره گفت: بیش از دو ماه از زمان بروز بحران دیپلماتیک بین عربستان و کانادا می گذرد. این بحران پس از آن آغاز شد که ریاض از درخواست کانادا برای آزادی شماری از فعالان زن بازداشت شده، ناراحت شد و عربستان آن را تعرض به حاکمیت ملی خود دانست و تحریم های تجاری بر کانادا اعمال و سفیر خود را از این کشور فراخواند و بورسیه هزاران دانشجوی خود را در کانادا لغو کرد. افشای این ماجرا تاثیر منفی بر روابط تیره بین دو کشور خواهد داشت.

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *