روزنامه لوپوئن- دونالد ترامپ به شاه سعودی: بدون ما آن جا نخواهید بود

13 مهر 97 – ان آی تی وی نیوز

روزنامه لوپوئن در مقاله ای با اشاره به افشای محتوای مکالمات ترامپ و شاه سعودی توسط رئیس جمهوری آمریکا، به بررسی روابط واشنگتن و ریاض پرداخت. این نشریه فرانسوی نوشت: دونالد ترامپ، خشمگین از افزایش قیمت نفت، از عربستان سعودی متحد دیرینه اش خواست بهای نفت را کاهش دهد و از آمریکا سلاح بیشتری خریداری کند.

هم اکنون وقت مناسبی برای انتقاد از عربستان سعودی نیست و کانادا متحد عربستان سعودی در تابستان سال کنونی این موضوع را دریافت. کانادا از عربستان سعودی خواست که دو مدافع حقوق بشر را آزاد کند و خشم سعودی ها را برانگیخت. ریاض در پی این درخواست تبادلات بازرگانی خود با کانادا را به حالت تعلیق درآورد.

این رویداد پایتخت های اروپایی را به لرزه درآورد و آن ها را به سکوت در قبال ظلم بی شمار عربستان سعودی به غیرنظامیان از جمله غیرنظامیان یمنی در جنگ سعودی ها علیه یمن، وادار کرد.

عقد پیمان امنیتی در ازای نفت

در چنین شرایطی، عربستان سعودی که احساس می کند از حداقل انتقادات مطرح شده از سوی غربی ها در امان است، در رویدادی کم سابقه خود را با انتقادهایی از سوی اصلی ترین متحدش یعنی آمریکا مواجه دید. البته باید دانست که این انتقادها برای عربستان سعودی چندان دردسرساز نیست. رئیس جمهوری آمریکا که با اصول دیپلماتیک میانه چندانی ندارد، در جریان یک گردهمایی در ساوتهیون در ایالت «می سی سی پی» محتوای بخشی از گفت و گوهای تلفنی اش با سلمان، ملک سعودی و بالاترین مقام این پادشاهیِ فرامحافظه کار را فاش کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، ترامپ در برابر طرفدارانش در این گردهمایی در تشریح مکالماتش با شاه سلمان گفت: «ما از عربستان سعودی محافظت می کنیم. شما می گویید که آن ها ثروتمند هستند… من ملک سلمان، شاه سعودی را دوست دارم. اما من به او گفتم؛ شاه، ما از شما محافظت می کنیم و شاید بدون ما دو هفته هم دوام نیاورید.

شما برای ارتش تان هزینه کرده اید و باید هزینه بکنید.» این اظهارات به پیمان کوینسی که در سال 1945 منعقد شد، اشاره دارد. پیمان کوینسی بین فرانکلین روزولت رئیس جمهوری وقت آمریکا و شاه ابن سعود بنیانگذار حکومت آل سعود منعقد شد و بر اساس آن آمریکا در ازای دریافت نفت از سعودی ها، امنیت این پادشاهی را تضمین می کند.

110 میلیارد دلار تسلیحات

این پیمان در سال 2005 و در دوران ریاست جمهوری «جرج بوش» به مدت 60 سال دیگر تمدید شد. تمدید پیمان کوینسی خرید میلیاردها دلار تسلیحات آمریکایی از سوی عربستان سعودی را به دنبال داشت.

اما به قدرت رسیدن دونالد ترامپ در آمریکا و خروج وی از توافقنامه هسته ای ایران، به پیمان واشنگتن – ریاض رنگ و روی تازه ای بخشید. رئیس جمهوری جدید آمریکا در ماه مه سال 2017 عربستان سعودی را به عنوان مقصد اولین سفر خارجی خود انتخاب کرد. وی در این سفر ایران را «اصلی ترین حامی تروریسم جهانی» معرفی کرد و از این جمله برای عقد قراردادهای تسلیحاتی و فروش 110 میلیارد دلار سلاح به حکومت وهابیون در عربستان سعودی بهره برداری کرد.

دونالد ترامپ میلیاردر آمریکایی در جریان سفر «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی به واشنگتن در ماه مارس به موفقیت های تجاری خود (در عربستان) اشاره کرد. این اظهارات موجب خجل شدن بن سلمان شد. ترامپ تصاویری از هواپیماها و سلاح های خریداری شده از سوی عربستان را در برابر ولیعهد سعودی قرار داد.

اما 6 ماه پس از این اتفاقات، چطور می توان تغییر لحن رئیس جمهوری آمریکا در قبال عربستان سعودی را توضیح داد. دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در سخنرانی خود به این که چه زمانی با شاه سعودی تلفنی گفت وگو کرده است، اشاره ای نکرد.

اما خبرگزاری رسمی عربستان سعودی اعلام کرد که این گفت و گوی تلفنی شنبه گذشته انجام گرفته است. به گزارش خبرگزاری عربستان سعودی، سران دو کشور به درخواست دونالد ترامپ گفت و گو کرده اند.

این رسانه سعودی تاکید کرد که تلاش برای حفظ ذخایر نفتی با هدف تضمین ثبات بازار طلای سیاه و همچنین تضمین رشد اقتصادی در جهان، محور گفت و گوهای شاه سعودی و رئیس جمهوری آمریکا بوده است. خبرگزاری عربستان سعودی همچنین تاکید کرد که علاوه بر اوضاع منطقه خاورمیانه، ابزارهای لازم برای توسعه روابط دو جانبه در چارچوب همکاری های استراتژیک بین عربستان سعودی و واشنگتن نیز در این گفت و گو مورد بررسی قرار گرفت.

دونالد ترامپ چهار روز پیش تر در سخنانی به طور غیرمستقیم سعودی ها را مورد انتقاد قرار داده بود. رئیس جمهوری آمریکا در مجمع عمومی سازمان ملل متحد از کشورهای عضو اوپک (کشورهای صادرکننده نفت از جمله عربستان سعودی بزرگترین تولید کننده نفت در جهان) خواسته بود بالابردن قیمت نفت را متوقف کرده و برای تقویت بنیه دفاعی شان بیشتر هزینه کنند.

ترامپ خاطر نشان کرد: «ما برای هیچی از ملت های زیادی دفاع می کنیم و این کشورها از این وضع برای تحمیل افزایش قیمت نفت به ما بهره برداری می کنند.» دونالد ترامپ در سخنان خود از این کشورها نامی نبرد. 114/118

مترجم: علیرضا فراهانی

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *