لرد لامونت(کارگزار روتچیلد) و رئیس اتاق بازرگانی ایران و انگلیس: رأی دادگاه لاهه پیروزی اخلاقی برای ایران است

14 مهر 97 – ان آی تی وی نیوز

توضیح- «نورمن استیوارت هیوسون لامونت» معروف به «لرد لامونت لِرویک» (متولد ۱۹۴۲)، خزانه دار دولت انگلستان در دولت «جان میجر» در دهه ۱۹۹۰، بعد از کنار رفتن از منصب اجرایی در اواسط آن دهه، و بعد از رسیدن به جایگاه تشریفاتی «لرد لِرویک»، به مشاور و وکیل ثروتمندترین اعضای جامعه مهاجر ایرانی در انگلستان تبدیل شد.

بسیاری از تحلیل‌گران در بریتانیا لامونت را مامور خاندان روچیلد برای فروپاشی اقتصاد بریتانیا می‌دانند.

او به واسطه روابط گسترده دیپلماتیک-اقتصادی که از دوران مسوولیت اجرایی خود داشت، به دستیار و امین ثروتمندان ایرانی مقیم انگلستان تبدیل شد. اما ارتباطات اصلی او با «وحید علاقه‌بند»، تاجر سرشناس فولاد و یکی از ثروتمندترین افراد بریتانیاست و در دستگاه مالی و تجاری خاندان علاقه‌بند(گروه Balli)، لرد لامونت خود یک غول اقتصادی با شبکه‌ای از ارتباطات و پیوندهای حکومتی و غیرحکومتی در انگلستان شد.از مهم‌ترین دوستان لرد لامونت باید به محمدحسین عادلی(رییس اسبق بانک مرکزی و سفیر اسبق ایران در بریتانیا و از مدیران فعلی وزارت نفت)،محمد نهاوندیان(معاون رییس جمهور در امور اقتصادی) و سیدعلی نقی سیدخاموشی(رییس اتاق بازرگانی ایران-انگلستان یا IBCCIM) اشاره کرد.

چهره اصلی این خاندان، وحید علاقه‌بند است. وحید علاقه‌بند سال ۱۹۸۰ وارد لندن شد و گروه بالی را به گفته خودش با سرمایه‌ای به ارزش ۲۰۰ هزار دلار با استقراض از خویشاوندانش تأسیس کرد و یک منشی پاره وقت استخدام کرد و مواد شیمیایی و فولاد را از دفتر دو اتاقه‌اش در غرب لندن دادوستد می‌کرد. در سال ۱۹۸۱ گروه بالی ۶ میلیون دلار فروش داشت؛ پنج سال بعد، آن‌ها شش برابر یعنی تا ۳۶ میلیون دلار افزایش فروش داشتند. وحید علاقه‌بند می‌گوید بالی در سال ۱۹۹۰ رکورد ۳۰۰ میلیون دلاری خود را با تجارت یک میلیون تن فولاد شکست. وی به مرور وارد صنعت سنگ تراشی و ذوب آلومینیوم نیز شد.

او در راس یک خانواده بسیار ثروتمند و متنفذ در بریتانیاست که از روابط گسترده‌ای با سیاستمداران آمریکایی، بریتانیایی و سایر کشورهای غربی برخوردار است. او از حامیان مالی اندیشکده‌های صهیونیستی «سایان» و «بروکینگز» است که از قدرتمندترین بازوهای فکری صهیونیست‌های افراطی در سیاست ایالات متحده محسوب می شوند. وحید علاقه‌بند از دوستان خانواده کلینتون و از حامیان مالی «بنیاد کلینتون» نیز بوده است.

گفتنی است که لرد لامونت در هیاتی به ریاست جک استراو، برای جوش دادن روابط تجاری انگلستان با ایران در اولین ماه‌های روی کار آمدن روحانی(دی ماه ۹۲) به ایران سفر کرد. او از ۱۹۹۸ عضو مجلس اعیان انگلستان بوده است.

علاوه بر این، لرد لامونت در خود بریتانیا سابقه مثبتی ندارد، چرا که در «چهارشنبه سیاه»(۱۶ سپتامبر ۱۹۹۲)، روزی که ارزش پاوند انگلستان به شدت سقوط کرد و یک بحران مالی بزرگ در انگلستان پدید آمد، لامونت به عنوان خزانه‌دار یکی از مسببین محسوب می شد و در نتیجه منجر به برکناری او در ۱۹۹۳ شد. او به واسطه همین عملکرد زمانی نامحبوب‌ترین سیاستمدار بریتانیا محسوب می شد. بسیاری از تحلیل‌گران در بریتانیا لامونت را مامور خاندان روچیلد برای فروپاشی اقتصاد بریتانیا، با هدف تسلط بیشتر این خاندان ماسون-صهیونیست بر گلوگاه‌های اقتصادی این کشور می دانند، و البته لامونت ظاهرا دستمزد انجام این ماموریت را گرفت و بلافاصله بعد از برکناری از سمت خود، در امپراتوری مالی (روچیلد) روثچایلد به عنوان مدیر ارشد مشغول به کار شد و مدیر دارایی‌های این امپراتوری عظیم شد.[۱۰] خاندان روچیلد در کنار خاندان راکفلر، بزرگ‌ترین حامیان و هدایت‌کنندگان جنبش جهانی صهیونیزم هستند.

 

امروز شنبه لرد ‘نورمن لامونت’ که ریاست اتاق بازرگانی انگلیس و ایران را نیز بر عهده دارد در گفت‌وگو با ایرنا، رأی دیوان دادگستری بین‌المللی لاهه را برای انگلیس مایه دلگرمی دانست و افزود: اگرچه دولت آمریکا تعهد داده که برای صادرات اقلام ضروری مانعی ایجاد نمی‌کند، اما در عمل این دیده نمی‌شود.

وی افزود: بایستی اطمینان حاصل کنیم که این کالاها مستثنا هستند و از طریق گفت‌وگو با وزرا تلاش خواهم کرد تا تعهدات آمریکا برای عدم ایجاد مانع در مسیر کالاهای ضروری عملی شود.

لامونت در پاسخ به این سؤال که آیا انگلیس مایل است آمریکا را برای قبول نظر دادگاه تحت‌فشار بگذارد گفت:’ به نظر من انگلیس خیلی مایل است که اقلام ضروری (بشردوستانه) مستثنا شوند. نمی‌دانم این معنی‌اش اعمال قدرت برای پایبندی به رأی دادگاه باشد، ولی می‌دانم این مساله را پیگیری خواهد کرد.’

دیوان دادگستری بین‌المللی لاهه چهارشنبه گذشته نتیجه رسیدگی به شکایت ایران از آمریکا را اعلام کرد و گفت که تحریم‎های آمریکا خسارت اقتصادی، به‎خصوص در صنعت هوانوردی به ایران وارد کرده و به دلیل تحریم‎ها، تهیه غذا و دارو دشوارتر شده و بانک‎ها مشغول خارج کردن دارایی خود از کسب‌وکارهای ایران هستند.

دیوان لاهه رأی داد که آمریکا باید طبق معاهده مودت بین ایران و آمریکا در سال ۱۹۹۵ تمامی موانع ناشی از تحریم‎های ۱۵ مرداد در مورد صدور دارو، وسایل پزشکی، مواد غذایی و هواپیما را به ایران برداشته و تضمین دهد تا تراکنش‎های مالی مربوطه به این رأی امکان‌پذیر باشد.

هرچند آمریکا اعلام کرده است که از پیمان مودت با ایران خارج می‌شود اما کارشناسان بر این باورند که قرار صادرشده از سوی دادگاه، تا یک سال پس از تصمیم آمریکا به خروج از این پیمان لازم‌الاجرا خواهد بود.

رئیس اتاق بازرگانی انگلیس و ایران که به‌تازگی از سفر به تهران بازگشته است در پاسخ به سؤالی درباره دستاوردهای سفرش گفت: هدف از این سفر گسترش روابط تجاری بین دو کشور بوده است. من به ایران رفتم تا توضیح بدهم که به‌رغم اعمال تحریم‌ها (توسط آمریکا) دولت انگلیس در حال انجام چه اقداماتی برای حفظ روابط تجاری است.

وی اشاره کرد که گفتگوهایی را در مورد یکی دو شرکت خصوصی که در ایران فعال هستند انجام داده و به‌طورکلی از برآیند سفرش ابراز رضایت کرد .

لامونت در پاسخ به این سؤال که آیا از نتیجه سفرش می‌توان نکته مثبتی را استخراج کرد گفت: فضای حاکم بر روابط تجاری تا حدودی دشوار است. بااین‌حال روحیه‌ای بر فضا حاکم است که تمایل دارد عکس قضیه را وانمود کند.

وی ادامه داد: قبل از پاره شدن برجام توسط ترامپ، تجارت انگلیس با ایران سالی بین ۱۵ تا ۲۰ درصد رشد می‌کرد اما اکنون تعدادی از شرکت‌ها درباره ادامه فعالیت‌های خود در ایران تجدیدنظر کرده‌اند، برخی به‌طور کامل خارج‌شده و مابقی فعالیت‌های خود را تعلیق کرده‌اند.

رئیس اتاق بازرگانی انگلیس و ایران عنوان کرد: دولت انگلیس به همراه دولت‌های عضو اتحادیه اروپا به‌سختی در تلاش است تا مسیرهای ویژه‌ای برای حمایت مالی از تجارت با ایران و به‌ویژه برای پرداخت بهای صادرات ایران ایجاد کند.

وی خاطرنشان کرد: روش‌های اتخاذشده به آگاهی دولت ایران نیز رسیده و امید است که بتوان روابط تجاری را ادامه داد.

لامونت در خصوص اینکه تا چه حد نسبت به این روش‌ها خوش‌بین است پاسخ داد: این روش‌ها البته مفید خواهند بود و نباید فراموش کرد که برای جا افتادن این روش‌ها و سازوکارها، مدتی زمان لازم است.

وی هدف از سازوکارهای جدید مالی را ایجاد راه‌حلی برای ادامه فعالیت سیستم بانکی و همچنین تسهیل پرداخت بهای نفتصادراتی ایران عنوان کرد.

رئیس اتاق بازرگانی انگلیس و ایران در پاسخ به این سؤال «هدف آمریکا از خروج از برجام اعمال فشار بر اقتصاد ایران است، اما تلاش شما در جهت کاهش اثر تحریم‌هاست، چگونه می‌خواهید به این هدف دست پیدا کنید» گفت: این دقیقاً همان کاری است که دولت (انگلیس) دارد انجام می‌دهد و به همین دلیل قانون و مقررات مسدودسازی را تصویب کرده است.

وی افزود: این مقررات ضمن اینکه به شرکت‌های متضرر از تحریم اجازه شکایت و دریافت غرامت می‌دهد، همکاری شرکت‌های انگلیسی با تحریم‌های آمریکا را جرم محسوب می‌کند. وی سخنان خود را این‌گونه خلاصه کرد که اتفاقات زیادی در انگلیس و سایرکشورهای اروپایی برای کم کردن اثر تحریم‌های آمریکا در جریان است.

لامونت در پاسخ به سؤال خبرنگار ایرنا که پرسید دولت انگلیس چطور می‌تواند هم‌زمان در حال گسترش تجارت با آمریکا با توجه به برگزیت باشد و از آن‌طرف مشغول تضعیف تحریم‌ها علیه ایران، گفت که تضادی بین این دو نمی بینم.

رئیس اتاق بازرگانی انگلیس و ایران افزود:تجارتی که ما با ایران داریم و تجارت ما با آمریکا، در موارد زیادی متفاوت هستند.

وی گفت: انگلیس هم‌اکنون نیز تجارت گسترده‌ای با آمریکا دارد درحالی‌که که تجارتش با ایران بسیار محدود است. لامونت هدف گسترش تجارت با ایران و آمریکا را از دید طرفداران برگزیت مشابه هم توصیف کرد و اظهار داشت: هدف از برگزیت این است که انگلیس بتواند با کشورهای غیراروپایی و بازارهای درحال‌توسعه در سراسر جهان، در آسیا، خلیج‌ فارس و آمریکا آزادانه تجارت کند.

فرستاده ویژه دولت انگلیس در امور تجاری با ایران در پاسخ به این سؤال که آیا دولت انگلیس در مقررات مسدودسازی علیه شرکت‌های آمریکایی مستقر در انگلیس استفاده خواهد کرد یا نه گفت: این قانون برای ایجاد امنیت برای شرکت‌های انگلیسی در برابر رفتارهای حقوقی آمریکا تصویب‌ شده است.

ایرنا در ادامه پرسید: هم‌اکنون شاهد آن هستیم که شرکت‌های کمی حاضر به فروش سوخت به هواپیماهای مسافری ایرانی هستند و این باعث می‌شود پروازهای ایران ایر به‌منظور سوخت‌گیری در کشور ثالث فرود بیایند که می‌تواند جان مسافران را به خطر بیندازد. آیا دولت انگلیس می‌تواند در این زمینه تسهیلاتی را فراهم آورد؟&#۳۹;

لامونت در پاسخ گفت: &#۳۹; این اتفاق به‌تازگی افتاده و هم‌زمان‌شده بود با سفر من به تهران. من روز آخر اقامتم در تهران متوجه این موضوع شدم. هفته پیش بود و شوکه شدم. این حرکت مضری بود.&#۳۹; وی تأکید کرد که هنوز متوجه علت این اقدام نشده است و نمی داند که شرکت سوخت ‌رسان آمریکایی بوده یا انگلیسی.

او در ادامه گفت که هفته آینده این موضوع را پس از بازگشایی پارلمان با وزرا مطرح خواهد کرد.

این سیاستمدار انگلیسی در پاسخ به سؤالی درباره نظرش پیرامون سخنان رئیس‌جمهوری آمریکا در سازمان ملل اظهار داشت: با دیدگاه رئیس‌جمهور آمریکا در ایران موافق نیستم و روش ترامپ در برخورد با برجام را تائید نمی‌کنم.

وی افزود: متعهد ماندن به پیامی که از روی حسن نیت با ایران بسته ‌شده بود می‌توانست این کشور را ترغیب کند به اینکه در گفتگوها و پیمان‌های دیگر نیز با آمریکا شرکت کند. لامونت استفاده بیش‌ازحد دولت ترامپ، از سلاح تحریم علیه ایران، چین، اتحادیه اروپا و حتی کانادا را یک اشتباه مسلم توصیف کرد، اما افزود: از لحن ترامپ می‌شود فهمید که علاقه دارد در بلندمدت با ایران گفتگو کند.

لامونت بااین‌حال تأکید کرد که تصمیم برای مذاکره دوباره با آمریکا به عهده مردم ایران است، اما در کل این‌طور ابراز عقیده کرد کهگفت وگو همیشه کاری پسندیده است./ایرنا

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *