سارا زهیری- پاسخی به توهین مقام اسرائیلی: آیا مقامات ایرانی تبار اسرائیل نیز”جانور” هستند؟

15 مهر 97 – سارا زهیری – ان آی تی وی نیوز

آقای «رئوون ریولین» که در حضور مرکل صحبت می‌کرد، گفت: «از نظر ما، اکنون زمان پیوستن به تحریم‌های مؤثر علیه ایران است، نه [زمان] دور زدن آن‌ها. این جانور ایرانی را باید گرسنه نگه داشت، نه اینکه به آن غذا داد. این تنها راه تضمین ثبات در جهان است.»

به این آقای ریولین که ایرانیان را “جانور” میداند باید کمی تاریخ آموخت تا شاید بفهمد وقتی درصد بالای یهودیانی که وارد کشور تازه تاسیس اسرائیل شدند ایرانی بودند و اکنون با نرخ زاد و ولد اکثریتی از اسرائیل را ایرانیان تشکیل می دهند؛ ایشان آیا منظورشان مردم اسرائیل هم هست؟ و آیا اکثریتی از مردم ساکن اسرائیل نیز “جانورانی” هستند که باید آنان را گرسنه نگه داشت و نه اینکه به آنها غذا داد؟ و آیا مهار “جانوران ساکن اسرائیل” نیز تنها راه تضمین ثبات در جهان است؟

طبق نوشته های خود یهودیان هنگامی که پادشاه عراق در سال ۱۹۴۸ دستور اخراج یهودیان را از کشور خود صادر کرد، چند هزار نفر آن ها به ایران پناهنده شدند و محمد رضا شاه پهلوی اجازه داد که آن ها از طریق تهران به اسرائیل پرواز داده شوند.

همراه با یهودیان عراقی، شمار نامعلومی از یهودیان ایرانی نیز به اسرائیل مهاجرت کردند و جامعه بزرگی به وجود اوردند که در طول سال های بعد رو به افزایش گذاشت.

طبق آمار رسمی اسرائیل، شمار کل یهودیان ایرانی که در پنجاه سال نخست استقلال اسرائیل به این کشور مهاجرت کردند، حدود هشتاد هزار نفر است. ولی این ایرانی تبارها، در اسرائیل ازدواج کردند و اکثر فرزندان آن ها نیز با فرهنگ و تمدن ایرانی آشنا شدند و فرهنگ اسرائیلی را غنی تر ساختند.

پیشنهاد من به آقای ریولین این است که دشمن خود “ایران” را بشناسد. اما ظاهرا ایشان حتی نسبت به تاریخچه کوتاه کشور خود نیز آگاهی ندارند. مثلا در همین روزنامه اسرائیل به نام معاریو همین چند وقت پیش مطلبی منتشر شد که در آن نوشته بود: در اسراییل، يهوديان ايرانی زاده ادعا مي کنند که شمار جامعه آنان با احتساب چندين نسل، اکنون به ۲۵۰ هزار نفر نيز رسيده است.

شائول موفاز، وزير راه و ترابری در دولت کنونی اسراییل، ايرانی زاده است. شائول موفاز، که در ايران با نام شهريار بدنيا آمد، در سن ۹ سالگی با خانواده خود به اسراییل مهاجرت کرد .

خب سوالی که باید از آقای ریولین این است: آیا “شائول موفاز” وزیر راه و ترابری کنونی شما یک ” جانور ” است که باید گرسنگی داده شود؟

یا مثلا به همین آقای نتانیاهو که نشریه اکونومیست راز ایرانی تبار بودن وی را افشا کرد!

اکونومیست نوشته بود:بنا بر شواهد و قرائن موجود پدر وی بابلي است و دوران کودکی ،نوجوانی و جوانی خود را در شهر بابل در استان مازندران سپری کرده است. بسیاری از هم دوره ای ها و همکلاسی های او بر این مطلب شهادت داده اند و این مطلب از مسلمات بین آنها می باشد.

دان حالوتس نیز یک ایرانی تبار است او نیز فرمانده ستاد کل فرماندهی و عملیات ارتش اسرائیل است. او در جنگ این رژیم با لبنان فرمانده کل نیروهای هوایی بوده است. به گفته آقای ریولین ایشان یک جانور است.

 موشه کاتساو، هشتمین رییس جمهور اسرائیل متولد ۱۹۴۵ در شهر یزد است. در میان ایرانیان مهاجر کاتساو تنها کسی است که به بالاترین مقام سیاسی کشور دیگر دست یافته است. او در دوران ریاست جمهوریش متهم به آزار جنسی و استراق سمع شده بود اما چون در دوران ریاست جمهوری مصونیت قضایی داشت با وجود فشارهای سیاسی در قدرت باقی ماند. او در سال ۲۰۱۱ به اتهام تجاوز به عنف و آزار جنسی به ۷ سال زندان محکوم شد.

شاید آقای ریولین منظورشان از ایرانیان جانور برگرفته از سوابق یهودیان ایرانی تبار باشد! که البته از آنجا که شهروندان یهودی ایرانی تبار برای ما حکم هموطن را دارند باید به ایشان گفت در میان هر قومی چند جانوری مثل کاتساور نیز قطعا یافت می شود.

و اما جناب ریولین شاید خود نداند که ناخواسته بسیاری از بالاترین مقامات آمریکا را نیز “جانور” خطاب کرده چراکه بسیاری از آنان ایرانی تبار هستند. هر چه باشد اسرائیل تمام امنیت خود در منطقه را مدیون آمریکاست.

به عنوان مثال سیروس حبیب که توانسته است بالاترین مقام سیاسی را به عنوان یک ایرانی در ایالات متحده ی امریکا کسب کند اما ایرانی های زیادی در حوزه سیاست کشورهای دیگر وارد شده اند و در حوزه ی فعالیت خود موفق بوده اند. در ایالات متحده ی امریکا، فریار شیرزاد، گلی عامری، جیمی دلشاد، ناتاشا کامرانی، فرید جواندل، راس میرکریمی، سوزان اعتضادی و بدیع بدیع الزمانی افراد سرشناس و مطرح ایرانی تباری هستند که از سیاستمداران و فعالان فرهنگی و اقتصادی امریکا محسوب می شوند.

فریار شیرزاد مشاور معاون رییس جمهور و شورای ملی امریکا بود. او متولد ۱۹۶۵ متولد شهر لندن است و پدرش یکی از دیپلمات های ایرانی دردوره ی پهلوی است. شیرزاد، هفت سال در کمیته ی مالی سنای امریکا از سوی حزب جمهوری خواه فعالیت کرده است. شیرزاد یکی از سرشناس ترین سیاستمداران ایرانی ـ امریکایی است.

گلی عامری معاون وزیر امور آموزشی و فرهنگی وزارت امور خارجه امریکا بوده است. او عضو حزب جمهوری خواه است. دانش آموخته ی استنفورد و دانشگاه پاریس است. گلی عامری در سال ۲۰۰۵ از سوی جورج بوش به عنوان یکی از اعضای هیات سه نفره ی امریکا در شصت و یکمین نشست کمیسیون حقوق بشر معرفی شده بود. “گلی عامری یزدی” پیش از احراز پست معاون امور آموزشی و فرهنگی وزارت خارجه آمریکا به خاطرنقشش در جمع آوری پول برای تشکیل یک گروه لابی که هدف از آن تلاش برای لغو تحریم های تجاری آمریکا علیه ایران بوده است، مجبور به حضور در کنگره و توضیح در این باره شده بود.

جمشید دلشاد اولین ایرانی تباری است که به عنوان شهردار یکی از شهرهای امریکا انتخاب شده است. او تا سال ۲۰۱۱ شهردار شهر بورلی هیلز بود. جمشید دلشاد متولد شهر شیراز است و اولین یهودی ایرانی تباری است که به ریاست کنیسه ی ساینا در لس آنجلس رسیده است.

 راس میرکریمی نیز یکی از افراد سرشناس حزب دموکرات امریکا است. او از موسسین حزب سبز کالیفرنیا در سال ۲۰۱۰ بود. شهرت میرکریمی بخاطر تلاش های او برای قانون ممنوعیت استفاده از کیسه های پلاستیکی در سوپرمارکت ها و داروخانه ها در شهر سن فرانسیسکو است. اما او در سال ۲۰۱۲ متهم به خشونت خانوادگی و به خطر انداختن جان فرزندش در یک دعوای خانوادگی شد.  اگرچه ایرانی ها در دو حزب جمهوری خواه و دموکرات امریکا وارد شده اند اما هنوز از افراد قدرتمند و تاثیرگذاردر سیاست های داخلی و خارجی امریکا نیستند.

 

روزنامه اسراییلی معاريو در شماره روز يکشنبه خود، هشتم ژوئيه، نوشته است که « سازمان های مهاجرت يهوديان در اسراییل برای تشويق يهوديان ايران به خروج از آن کشور تصميم گرفته اند به هر خانواده يهودی ده ها هزار دلار کمک نقدی بلاعوض اعطاء کنند.»

روزنامه معاريو نوشت: برنامه هایی که دولت اسراییل و آژانس يهود در گذشته برای تشويق يهوديان ايران به مهاجرت به اسراییل ترتيب داده بود، چندان موفقيت آميز نبوده و در ماه های اخير، برای دادن انگيزه بيشتر به يهوديان ايرانی به ترک ايران، مبلغ کمک های نقدی اهدایی به آنان را دو برابر کرده است.

 

پینوشت: با توجه به سواد ناچیز تاریخی مقام بلند پایه اسرائیل، جناب آقای رئوون ریولین، شخصا می ترسم ایشان نیز پیشینه ای ایرانی داشته باشند و یک “جانور” مستحق گرسنگی. متاسفانه یافتن پیشینه ایشان نیازمند امکاناتی است که در ایران به علت مفقود بودن رشته ای به نام پژوهش و نویسندگی و عدم به رسمیت شناختن این قشر برای قشر بنده ناممکن است.

 

0


(خبری بعدی) »اخبار مرتبط

 • سنگسار بچه خرس و جولیان آسانژ در گوانتانامو-فاجعه ای به نام سکوت در هنرمندان و روشنفکران
 • فرامرز دادرس:ائتلاف کاریکاتوری آمریکایی/در انهدام پهپاد آمریکا مشروعیت آمریکا از میان رفت
 • فرامرز دادرس-جلیل مرتضوی: پهپاد فوق مدرن حامیان اعراب و اسرائیل توسط ایران منهدم می شود!
 • حشمت رئیسی-فرهنگ توحش در ایران نتیجه فقدان فعالیت فرهنگی هنرمندان و نویسندگان در ایران
 • سارا زهیری- تکرار دوتایی بوش-چنی در عصر رسانه:امروز ترامپ-بولتون
 • نیما عیسی پور-دکتر مصدق چگونه خیانت بزرگ رضاشاه را پاک کرد؟
 • فرامرز دادرس-حشمت علوی کسی که در تصمیم گیری ترامپ دخیل بود ساخت مجاهدین است-مخالفت با ج.ا با خیانت متفاوت است
 • حشمت رئیسی-توطئه آمریکا برای تسلط بر تنگه هرمز
 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *