ابراز نگرانی کانادا درباره سرنوشت جمال خاشقجی

ده توصیه رای الیوم به عربستان برای بحران ناپدید شدن جمال خاشقجی

16 مهر 97 - ان آی تی وی نیوز

کانادا با صدرو بیانیه‌ای نگرانی خود را در خصوص گزارش‌های مربوط به قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد عربستانی در کنسولگری این کشور در استانبول ترکیه ابراز داشت.

آدام آستین، سخنگوی وزارت خارجه کانادا در این باره اعلام کرد: ما در جریان این گزارش‌ها قرار داریم و درباره آنها نگران هستیم. وی افزود: مقامات کانادایی فعالانه به دنبال دستیابی به اطلاعات بیشتر در این خصوص هستند.

خاشقجی از منتقدان محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان و اقدامات مداخله جویانه آل سعود در یمن بود که به منظور جلوگیری از دستگیری توسط عربستان در آمریکا به سر می‌بُرد. این روزنامه‌نگار منتقد حکومت عربستان از روز سه شنبه گذشته پس از مراجعه به کنسولگری این کشور در ترکیه ناپدید شد. یک منبع دولتی ترکیه به خبرگزاری فرانسه اعلام کرد پلیس ترکیه معتقد است این منتقد عربستانی توسط تیم ویژه‌ای در کنسولگری عربستان در استانبول به قتل رسیده است. کاربران توئیتر عربستان را مسئول ناپدید شدن خاشقجی می‌دانند. کنسولگری عربستان در واکنش به انتقادات کاربران توئیتر آنها را بی اساس خواند.

کنسولگری عربستان سعودی در استانبول روز شنبه در حرکتی نمایشی در‌های این کنسولگری را به روی خبرنگاران رویترز باز کرد تا نشان دهد که جمال خاشقجی در این ساختمان حضور نداشته است و گزارش‌ها درباره ربوده شدن او بی‌اساس است. در حالی که عربستان سعودی می‌گوید که خاشقجی پس از تکمیل کارهایش کنسولگری این کشور در استانبول را ترک کرده، شواهد نشان می‌دهد او پس از ورود به ساختمان کنسولگری هرگز از آن خارج نشده است.

روز گذشته الجزیره گزارشی را در خصوص پیدا شدن جسد مثله شده این روزنامه نگار سعودی در یکی از مناطق استانبول منتشر کرد. الجزیره پیش از این به نقل از پایگاه میدل‌ایست‌آی اعلام کرده بود جمال خاشقجی قبل از کشته شدن، شکنجه شده است.

این در حالی است که عربستان در ماه آگوست و در واکنش اعتراضی نسبت به انتقاد کانادا از بازداشت فعالان مدافع حقوق‌بشر در عربستان، سفیر کانادا را اخراج و سفیر خود از اتاوا را فراخواند. سعودی‌ها همچنین روابط تجاری‌شان با کانادا را قطع کردند.« (خبری قبلی)اخبار مرتبط

 • داستان دستگیری مافیای پولشویی ایرانی در کانادا
 • سارا زهیری- وضعیت کنونی ونزوئلا آزمون “جاستین ترودو” برای نشان دادن لیاقت خود به بانکداران و دلالان جنگ
 • پلیس فدرال کانادا شبکه بزرگ پولشویی و قاچاق مواد مخدر که با ایران هم در رابطه بوده است را کشف کرد
 • جوان ایرانی بعد از قتل،از کانادا گریخت و به ایران برگشت
 • علی احساسی در کنفرانس شورای ملی سلطنت طلبان/توهین و اتهام به سوال کنندگان
 • کانادا: گروه لیما در کلمبیا نشست برگزار خواهد کرد
 • کانادا چندین ناو جنگی را به خاورمیانه فرستاد
 • کمک 53 میلیون دلاری کانادا به ونزوئلا و پناهندگان برای جلب نظر مخالفان گوآیدو!
 • پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *