تحریم کنفرانس ریاض توسط رسانه ها و سرمایه گذاران در واکنش به قتل جمال خاشقچی

20 مهر 97 – ان آی تی وی نیوز

در پی کشته شدن «جمال خاشقچی» روزنامه نگار عربستان در کنسولگری سعودی در استانبول ، شمار زیادی از رسانه ها- روزنامه نگاران و سرمایه گذاران از شرکت در کنفرانس «ریاض» در عربستان انصراف دادند.

 «نیویورک تایمز»، «اکونومیست»  و «لس آنجلس تایمز»  از جمله نشریاتی هستند که از حضور در کنفرانس ماه جاری میلادی (اکتبر) در ریاض با عنوان « ابتکار سرمایه گذاری آینده »  انصراف داده اند.

«آرون راس سورکین» از خبرنگاران شبکه سی ان بی سی و « زانی مینتون بدوز» سردبیر هفته نامه انگلیسی نیز از تحریم  کنفرانس ریاض خبر دادند.

همزمان در پی افزایش اعمال فشار رسانه ها  بر عربستان « کارن آتیا »  از سردبیران روزنامه واشنگتن پست که یادداشت های خاشقچی را منتشر می کرد نیز خواستار تحریم کنفرانس سرمایه گذاری آینده در ریاض شد.

در همین حال « ریچارد برانسون » میلیاردر انگلیسی  در حالی مذاکره با صندوق سرمایه گذاری عمومی عربستان را متوقف کرد که قرار بود  یک میلیارد دلار در عربستان سرمایه گذاری کند.

«ارنست مونیز» وزیر انرژی در دولت « باراک اوباما » هم  ضمن کناره گیری  از پروژه 500 میلیارد دلاری موسوم به «نئوم ، همکاری خود را  در آینده  به مشخص شدن حقایق مربوط به ناپدید و کشته شدن خاشقچی مشروط کرد.

فایننشال تایمز- فاکس بیزنس و سی ان بی سی گفته اند: در باره حضور خود در کنفرانس ریاض بازنگری می کنند.

جمال خاشقچی دوم اکتبر، پس از ورود به کنسولگری عربستان در استانبول ترکیه ناپدید شد. رسانه ها چند روز بعد گزارش دادند که جسد خاشقچی به صورت مثله شده و با آثار فراوان شکنجه در استانبول پیدا شده است.

نام خاشقچی در فهرست افراد بازداشتی و تحت تعقیب رژیم آل سعود قرار داشت و وی از بیم بازداشت شدن، در خارج از عربستان زندگی می کرد. /رادیو تاجیکستان

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *