نیویورک تایمز: سازمان سیا به این نتیجه رسیده «بن سلمان» مسئول قتل خاشقجی است

27 مهر 97 – ان آی تی وی نیوز

روزنامه نیویورک تایمز چهارشنبه شب اعلام کرد سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا «سیا» به این نتیجه رسیده است «محمد بن سلمان» ولیعهد عربستان مسئول قتل «جمال خاشقجی» نویسنده و روزنامه نگار منتقد رژیم سعودی است.

به نقل از پارس تودی نیویورک تایمز خاطرنشان کرد، «سیا» اسنادی در اختیار دارد که نقش «محمد بن سلمان»  را در این قتل ثابت می کند.

«جان برنان» John Brennan رئیس پیشین سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا نیز اخیرا در گفت وگو با شبکه «ان بی سی» تصریح کرد عملیات قتل  «خاشقجی» نمی‌توانسته بدون اطلاع و مجوز شخص «بن‌سلمان» صورت گرفته باشد.

این در حالی است که دولت آمریکا تاکنون از محکومیت ریاض خودداری و تلاش کرده تا از قراردادهای نظامی هنگفت خود با ریاض حراست کند.

روزنامه واشنگتن پست چهارشنبه شب در گزارشی اعلام کرد،  واشنگتن و ریاض تلاش می کنند قتل «خاشقجی» را به گونه ای تفسیر کنند که نقش «بن سلمان» در آن انکار شود.

خاشقجی سه شنبه 2 اکتبر پس از ورود به کنسولگری عربستان در استانبول ترکیه ناپدید شد.

رسانه ها چند روز بعد گزارش دادند «خاشقجی» در داخل کنسولگری عربستان به قتل رسیده و جسدش به خارج از کنسولگری منتقل شده است.

جامعه بین الملل خواستار روشنگری و پاسخ صریح «ریاض» در این رابطه شده است.

نام  «خاشقجی» روزنامه‌نگار منتقد رژیم سعودی در فهرست افراد بازداشتی و تحت تعقیب رژیم سعودی قرار داشت.  وی از بیم دستگیر شدن در خارج از عربستان زندگی می کرد.

روزنامه گاردین  سه شنبه 9 اکتبر در گزارشی اعلام کرد روند تحولات عربستان در سال های اخیر از یک الگوی واضح پیروی می کند؛ از زمانی که «محمد بن سلمان» ولیعهد عربستان شده، ریاض  هرگونه مخالفتی را صرفنظر از آنکه از سوی چه کسی باشد به طرز وحشیانه سرکوب می کند.

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *