نشنال ریویو: قطع رابطه آمریکا و عربستان ائتلاف ضدایران را نابود می کند

30 مهر 97 – ان آی تی وی نیوز

نشنال ریویو در گزارشی نوشت: قطع رابطه ریاض- واشنگتن به دلیل قتل جمال خاشقچی که بسیاری در آمریکا خواهان آن هستند به ازهم پاشیدن ائتلاف ضد ایرانی در منطقه منجر خواهد شد.

این نشریه آمریکایی در گزارشی با عنوان ‘دروغ های سعودی های را باور نکنید’ می افزاید: نوزده روز پس از ناپدید شدن ‘جمال خاشقچی’ روزنامه نگار واشنگتن پست، در کنسولگری عربستان سعودی در استانبول، سعودی ها را وادار به پذیرش مرگ وی گرد.
این در حالی است که مقامات سعودی ابتدا اصرار داشتند که علیرغم ادعای دولت ترکیه مبنی بر در دست داشتن ویدئویی از خارج نشدن خاشقچی از کنسولگری، وی کنسولگری را ترک کرده است و هرگونه ادعای دست داشتن در قتل این روزنامه نگار را بی اساس می خواندند.
اما پس از تهدید تحریم های نفتی در نهایت این پادشاهی داستان خود را روایت کرد: خاشقچی در جریان یک درگیری فیزیکی با مقامات اطلاعاتی سعودی در کنسولگری به قتل رسیده است.
دولت سعودی همچنین با دستگیری تعدادی از مقامات امنیتی و برکناری برخی از آنها از سمت سعی داشت مسئولیت این جنایت را بر گردن این نروها بیندازد.
در ادامه یادداشت درج شده در این نشریه آمریکایی آمده است: اما آن گونه که شواهد نشان می دهد داستان سعودی های غیرمحتمل و روشن است چنین روایتی برای بی تقصیر جلوه دادن محمد بن سلمان ولیعهد سعودی طراحی شده تا همکاری با ایالات متحده ادامه یابد.
‘دونالد ترامپ’ رئیس جمهوری و ‘مایک پمپئو’ وزیر امور خارجه می خواهند این داستان را باور کنند؛ باوری که یک اشتباه جدی است.
داستان عربستان سعودی در این چند روز تغییر کرده و به نظر می رسد ظرف چند روز گذشته سعودی های به دنبال راهی برای توجیه افکار عمومی بوده اند. شواهد قانع کننده ای وجود دارد که قتل خاشقچی نتیجه یک عملیات از پیش طراحی شده با پشتیبانی بن سلمان انجام شده است.
ماموران اطلاعاتی ترکیه به نوار ویدئویی اشاره کرده اند که سند مهمی برای قتل خاشقچی است و به لطف دوربین های مدار بسته مشخص شده پیش از ورود این روزنامه نگار سعودی به کنسولگری عربستان در استانبول، تعدادی مرد قوی هیکل وارد کنسولگری شده اند. بسیاری از این افراد از حلقه نزدیکان بن سلمان هستند و یکی از آنها هم که از پست خود برکنار شده گفته می شود دست راست بن سلمان بوده است.
از سوی دیگر هیچ چیزی بدون اطلاع بن سلمان در این پادشاهی روی نمی دهد به ویژه حال که چنین اقدامی از سوی حلقه نزدیکان وی سر زده است. بنابراین بی اطلاعی او از قتل خاشقچی خنده دار است.
دولت ترامپ در ابتدای ماجرا بسیار محتاطانه عمل کرد اما با گذشت چند روز توضیحات عربستان را قانع کننده دانست. اما رئیس جمهوری نباید از مسیر خود برای حمایت از یک دروغ خودخواهانه منحرف شود. این امر اعتبار آمریکا را در سطح بین المللی کاهش می دهد.
ماهیت نظام سیاسی عربستان بر هیچ کس پوشیده نیست. عربستان سعودی یک دیکتاتوری وهابی است که حکومتش مرهون بنیادگرایی و افراط گرایی است. این کشور سابقه طولانی در اقدامات وحشیانه و سرکوبگرانه در راستای تقویت حکومت خود دارد.
کلیدداری کعبه در مکه، اعتبار ویژه ای برای عربستان سعودی در سراسر جهان اسلام به ارمغان آورده است. ریاض و واشنگتن و تا حدودی اسرائیل، اردن و مصر، منافع مشترکی دارند و از دهه 1940، اتحاد عربستان و آمریکا خط مشی راهبردی خاورمیانه ای ما بوده است.
اما منافع مشترک ارزش های مشترک را به دنبال ندارد. این پادشاهی که به تازگی به زنان اجازه رانندگی داده است، مخالفت های شدیدی با آزادی دارد و دارای سابقه بسیاری در پشتیبانی مالی از بنیادگرایان به عنوان بخشی از رقابت خود با ایران داراست. این امر خود سبب بی ثباتی و ترویج تروریسم در غرب شده است. روابط ما با ریاض بسیار مهم است، اما رویکرد ما باید واضح و دقیق باشد.
با این وجود، حقیقت تاسف برانگیز دیگر این است که جایگزین خوبی برای این حکومت نیست. در نبود این پادشاهی، حکومتی بر سر کار می آید که یا دست نشانده ایران خواهد بود و یا یک رژیم بنیادگرایانه افراطی تر از وهابیت ممکن است بر سر کار آید و قطع رابطه با عربستان که بسیاری در آمریکا خواهان آن هستند خطر نابودی ائتلاف ضد ایرانی را به دنبال دارد که ایالات متحده در تلاش برای ساختن آن بوده و می تواند امنیت سایر متحدان در منطقه را به خطر بیندازد.
پس رویکرد مناسب چیست؟
آمریکا باید رویکرد دقیقی در چارچوب اقدامات این چنینی ریاض که هنجارهای بین المللی را بر هم می زند، انجام دهد. واکنش آمریکا به سعودی ها باید یادآوری کند که ما در رابطه دوستانه خود هرکجا که لازم باشد دست به تازیانه می بریم. با این وجود، این امر نباید منجر به یک شکاف اساسی در اتحاد ما شود. تحریم مقامات درگیر در قتل، یک حرکت مناسب است و قانونگذاران آمریکایی هر دو جناح به نظر می رسد که دست کم برای کوتاه مدت موافق تعلیق فروش سلاح به عربستان هستند.
همچنین ادامه ندادن به پشتیبانی از کارزار جنگ در یمن به رهبری عربستان باید از دیگر گزینه های روی میز باشد.
نخستین قدم، برای ترامپ و کابینه اش این است که بی درنگ بن سلمان را برای ارتکاب به قتل مورد سرزنش قرار داده و به طور عمومی بپذیریم که او هرگز رهبر اصلاحات در عربستان نبوده است. به عبارتی انتخاب ما در اینجا میان راهبرد ما در خاورمیانه و یا تظاهر به اینکه سعودی ها هیچ اشتباهی مرتکب نشده اند نیست. رئیس جمهوری نباید به پنهانکاری در ماجرای قتل خاشقچی کمک کند.
‘نشنال ریویو مجله ای آمریکایی است که ماهی دوبار منتشر می‌شود و توسط ویلیام باکلی جونیر، در سال 1955 تأسیس شده و مقر آن در نیویورک است. این مجله خود را اثرگذارترین و پرخواننده‌ترین مجله و تارنمای آمریکایی در خصوص اخبار، نظرات و گزارش‌های محافظه‌کاری در ایالات متحده توصیف می‌کند و از حامیان اصلی دونالد ترامپ در کارزار انتخاباتی وی بود.

 

منبع: iuvmpress

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *