نتیجه انتخابات میان دوره ای آمریکا بر سیاست های ترامپ چه خواهد بود؟

16 آبان 97 – سارا زهیری- ان آی تی وی نیوز

دموکرات ها کنترل مجلس نمایندگان را بدست گرفتند و جمهوری خواهان اکثریت مجلس سنا را در انتخاب میان دوره ای به دست آوردند.

بر اساس  آنچه سیاست می نامیم حقیقت این است: ترامپ در  این انتخابات موفق نبوده است.

دونالد ترامپ انرژی زیادی را صرف حمله به متحدان ایالات متحده و حتی ایده وحدت ارزش های مشترک آنها با ایالات متحده کرده است و به جای آن با زبان ناسیونالیسم بصورت یکجانبه تمام معاملات ایالات متحده با دیگر کشورها را با بدبینی مورد انتقاد قرار داده است. درست است که این انتخابات درباره سیاست خارجی آمریکا نبود و با کنترل جمهوری خواهان بر مجلس سنا ترامپ می تواند سیاست های خارجی خود را ادامه دهد اما قواعد بنیانگذاران اصلی آمریکا با ادامه سیاست های ترامپ زیر سوال خواهد رفت چرا که با اجرای سیاست های خارجی ترامپ واژه ی “دموکراسی” که اصول آمریکا بر آن پایه ریزی شده و شعار آمریکا در حمله به کشورهای خاورمیانه بوده است زیر سوال خواهد رفت. و این همان نقطه ای است که دموکرات ها به آن خواهند پرداخت و از متحدان آمریکا پشتیبانی و حمایت خواهند کرد.

فشار ترامپ بر متحدان ایالات متحده تا جایی پیش رفته است که امروز همزمان با اعلام نتیجه انتخابات میان دوره ای آمریکا، رئیس جمهور فرانسه خواهان تشکیل یک ارتش واحد اروپایی شد و عربستان موفق به جبران تحریم نفت ایران نشد و قیمت نفت عربستان روند صعودی داشته است که می تواند حامیان پیشین سیاست خارجی آمریکا را از این کشور دور نماید و استفاده مکرر آقای ترامپ از واژه ی ” نسیونالیسم” به جای ” آزادی و دموکراسی” می تواند مانند یک سلاح در دستان متحدان قرار گیرد و آنان نیز با استفاده از همین واژه مقابل سیاست های خارجی ترامپ که به اقتصاد آنان لطمه وارد کرده است بایستند.

جنگ های آمریکا در خاورمیانه که به “جنگ های بشردوستانه” معروف است برای ایجاد دموکراسی در این کشورها بوده است و حالا ترامپ با بکارگیری واژه “نسیونالیسم” ماهیت این جنگ ها و حضور ارتش آمریکا در این کشورها را زیر سوال برده است. واژه ای که کلید واژه نشست خبری امروز ترامپ پس از اعلام نتیجه انتخابات میان دوره ای آمریکا بود.

حال با پیروزی دموکرات ها در مجلس نمایندگان ترامپ با چالش مهمی در این زمینه مواجه خواهد شد چراکه دموکرات ها به سیاست خارجی مبتنی بر “دفاع از آزادی و دموکراسی” متعهد هستند و حداکثر توان خود را در این زمینه بکار خواهند برد که یکی از ابزارهای آنها تحقیقات مولر در دخالت روسیه در انتخابات آمریکا خواهد بود.

آنچه اتفاق افتاده است تقسیم قدرت در دولت ترامپ است و این می تواند شروع معاملاتی میان کاخ سفید با دموکرات ها باشد. قطعا ترامپ به دنبال راهی برای معامله با مخالفان جدی خود در مجلس نمایندگان خواهد گشت تا بتواند تصمیمات خود در وزارت دفاع و سیاست خارجی را تا مرحله آخر اجرا نماید. قدرت جمهوری خواهان در سنا در سیاست خارجی ترامپ تغییری بوجود نخواهد آورد و فقط تحقیقات مولر می تواند در سیاست خارجی ترامپ موثر واقع شود و باعث ایجاد فشار و اخلال در راهبرهای سیاست خارجی ترامپ شود.

دموکرات ها قطعا در تصویب نفتا نقش کلیدی خواهند داشت و رسیدن به توافق مورد نظر ترامپ را سخت تر خواهند کرد.

شخصا معتقد هستم بزرگترین دست آورد انتخابات میان دوره ای ایالات متحده برای کشورهای خاورمیانه شنیدن صداهای رساتر فعالان حقوق بشر در جنگ های نیابتی صورت گرفته دهه های اخیر به اسم ” آزادی و دموکراسی و حقوق بشر” می باشد که می تواند با افشای بیشتر جنایت های جنگی در این کشورها و فشار به کاخ سفید برای خاتمه دادن به این جنگ ها و تضعیف تحریم هایی باشد که فشار مستقیم آن بر مردم کشورهای تحت تحریم است.

 

 

 

0

اخبار مرتبط

 • افشاگری اشپیگل در مورد نقش لابی اسرائیلی در تصمیمات دولت آلمان
 • توالی جنایت در اروپا: اجساد ۸۲ مهاجر در سواحل تونس از آب گرفته شد
 • پوتین و مورالس: تحریم‌های آمریکا علیه ایران را محکوم می‌کنیم
 • ایران از سیاست چین واحد حمایت کرد
 • توپخانه و پهپادهای سپاه پاسداران به مقرهای کومله و دمکرات در کردستان عراق حمله کردند
 • آغاز تحقیقات درباره حملات شیمیایی سوریه برای معرفی عاملان
 • روسیه از اروپا انتقام گرفت: ورود استروی ترنس به بندر طرطوس
 • خانواده دُرمانی (تلویزیون اندیشه): فخرآور و ش.همایون دروغگو هستند- ش.همایون:دُرمانی دروغگوست
 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *