کنار گذاشتن «جف سشنز» مناسبات میان ترامپ و مجلس نمایندگان را در بارۀ دخالت روسیه در انتخابات دشوار می‌کند

17 آبان 97 – ان آی تی وی نیوز

دونالد ترامپ، یک روز پس از برگزاری انتخابات پارلمانی در آمریکا و کسب اطمینان از وجود اکثریت موافق در سنا، از جف سشنز، وزیر دادگستری خواست کناره گیری خود را اعلام کند. کنار گذاشتن جف سشنز غیرقابل انتظار نبود، زیرا از مدت‌ها پیش، رئیس جمهوری آمریکا، وزیر دادگستری خود را به سبب خودداری از دخالت در تحقیقات رابرت مولر مورد انتقاد قرار می‌داد. اما این در حالیست که دونالد ترامپ در نشست خبری خود بارها تاکید کرد اهمیتی به تحقیقات مولر نمی دهد و از قدرت اجرایی خود استفاده نخواهد کرد.

به نقل از رادیو فرانسه رابرت مولر، دادستان ویژه، در بارۀ دخالت‌های روسیه در انتخابات سال ٢٠١۶ در آمریکا تحقیق می‌کند. برکناری «جف سشنز» این نگرانی را ایجاد کرده است که وزیر جدید دادگستری در جهت پرده کشیدن بر نتایج تحقیقات او اقدام کند.

نخستین تصمیم رئیس جمهوری آمریکا پس از اعلام نتایج انتخابات میان دوره‌ای در این کشور، با انتشار دو توئیت پی در پی اعلام شد. او، این چنین، کنار رفتن جف سشنز، وزیر دادگستری، و انتصاب موقت «ماتیو ویتاکِر» به این مقام را اعلام داشت. برکناری «جف سشنز» هر چند «ناگهانی» به نظر می‌رسد، اما از مارس سال گذشته، زمزمه‌هائی در این باره شنیده می‌شد و انتظار برکناری وی می‌رفت.

«جف سشنز»، در آن تاریخ صلاحیت خود را برای نظارت مستقیم بر تحقیقات رابرت مولر، رد کرد و وی را در سلسله مراتب اداری زیر نظر معاون خود قرار داد و او نیز دادستان ویژه را در این زمینه کاملاً آزاد گذاشت. رابرت مولر، دادستان ویژه در بارۀ ارتباطات ستاد انتخاباتی دونالد ترامپ با روسیه و چگونگی مداخلات احتمالی این کشور در آخرین انتخابات ریاست جمهوری آمریکا تحقیق می‌کند. دونالد ترامپ و اطرافیان او تا کنون بارها در جهت محدود کردن این تحقیقات و نیز بی‌اعتبار کردن نتایج آنها تلاش کرده‌اند. دونالد ترامپ پیش از این «جف سشنز» را وزیری «بسیار ضعیف» توصیف کرده بود که قادر به «محفوظ نگاه داشتن او از تحقیقات»، بگفتۀ وی، «ناعادلانه» نیست.

برکناری «جف سشنز» اینک این نگرانی را بوجود آورده است که جانشین او، «ماتیو ویتاکِر»، خود شخصاً نظارت بر کار دادستان ویژه را برعهده گیرد و با محدود کردن اختیارات او، نتیجۀ تحقیقات را به آنچه باب میل رئیس جمهوری است، تغییر دهد.

جانشین «جف سشنز» در اوت سال گذشته با انتشار مقاله‌ای در یکی از نشریات آمریکا رابرت مولر را به دلیل تحقیق در بارۀ حساب‌های مالی دونالد ترامپ مورد انتقاد قرار داده و خواستار «محدود کردن دامنۀ تحقیقات» او شده بود.

چوک شومر، رهبر نمایندگان دموکرات در سنای آمریکا، از وزیر جدید دادگستری خواست که وی نیز صلاحیت خود را برای نظارت بر کار دادستان ویژه رد کند. جرولد نادلر، عضو دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا که قرار است ریاست کمیسیون قضائی این مجلس را بر عهده گیرد، نیز «دخالت» دونالد ترامپ در تحقیقات دادستان ویژه را مورد انتقاد قرار داد و تهدید کرد که مجلس نمایندگان از ژانویه آینده تحقیقات پارلمانی ویژه‌ای در این باره آغاز کند.

در چنین صورتی، دموکرات‌ها که اینک اکثریت را در مجلس نمایندگان دارند، می‌توانند به احضار شاهدان تازه‌ای دست زنند، خواستار دست یافتن به اسناد و مدارک لازم برای بررسی شوند و روند برکناری رئیس جمهوری را، هر چند برای موفقیت آن بختی وجود ندارد، به راه اندازند.

حتی در میان شخصیت‌های جمهوری خواه نیز، برخی نگران مداخلات کاخ سفید در تحقیقات رابرت مولر هستند و نسبت به آن هشدار می‌دهند. این جنین، میت رومنی، سناتور جمهوری خواه با اشاره به تحقیقات دادستان ویژه گفت که «پیگیری آن تا پایان بدون هر گونه مزاحمت، کاملاً ضرورت» دارد.

0

اخبار مرتبط

 • کُردهای مزدور آمریکا نفت مردم سوریه را در اختیار اسرائیل قرار داده اند
 • ارتش آمریکا : هر نقطه‌ای از خاک ایالات متحده در تیررس موشک‌های کره‌شمالی است
 • مشاور امنیت ملی اوباما: ترامپ درباره ایران کاملا دروغ می‌گوید
 • میلیاردر آمریکایی به اتهام قاچاق انسان دستگیر شد
 • اتفاقی بی سابقه در آمریکا: تصمیم «جورج سوروس» و «چارلز کخ» برای راه اندازی اندیشکده ای علیه تحریم، جنگ و کمپین های تغییر حکومت در کشورها
 • طرح آمریکا برای اعمال تعرفه تجاری ۴ میلیارد دلاری علیه اروپا
 • سفیر آمریکا در اسرائیل کلنگ بدست در کنار اسرائیلی ها
 • واشنگتن‌پست: قاطعیت ترامپ در قبال ایران نتیجه عکس داشت
 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *