چالشی جدید برای خط لوله انتقال نفت آمریکا-کانادا

18 آبان 97 - ان آی تی وی نیوز

در حالی که وزارت خارجه آمریکا با احداث خط لوله انتقال نفت کی استون بین آمریکا و کانادا موافقت کرده است، یک قاضی فدرال در مونتانا دستور توقف احداث این خط لوله را صادر کرده است.

بر اساس این گزارش پایگاه اطلاع رسانی کنگره آمریکا ضمن اعلام این خبر نوشت: برایان موریس قاضی فدرال روز پنجشنبه به دولت ترامپ دستور داده است تا احداث این خط لوله انتقال نفت را متوقف کند. علت اصلی حکم صادر شده توسط این قاضی، ناکامی دولت ترامپ در ارزیابی تاثیرات مخرب زیست محیطی ناشی از این خط لوله و خطرات مربوط به نشت نفت بوده است.

دادگاه مونتانا از دعوی مطرح شده توسط گروه های حامی محیط زیست و بومی های آمریکایی حمایت کرده و خواستار توقف احداث این خط لوله شده است. اقوام و قبایل بومی آمریکا نسبت به خطر نشت نفت و آلوده شدن آبهای منطقه هشدار داده اند.

تصمیم دادگاه مستلزم بررسی ها و تجزیه و تحلیل های بیشتر زیست محیطی است. اوایل امسال گزارش هایی منتشر شده بود که نشان می داد شرکت ترانس کانادا پیمانکار اصلی قرار است احداث این خط لوله را از اوایل 2019 میلادی آغاز کند.

پیش از این دادگاه مونتانا به این شرکت دستور داده بود تا ارزیابی های دقیقی درباره تاثیرات زیست محیطی اجرای این خط لوله در مسیر جدید انجام دهد. 21 سپتامبر وزارت خارجه آمریکا ارزیابی زیست محیطی خود را درباره مسیر جدید خط لوله از طریق نبراسکا اعلام کرد که نشان می داد این خط لوله هیچ تهدیدی علیه آبهای منطقه نیست.

در مارس 2017 میلادی بود که وزارت خارجه آمریکا مجوز لازم برای احداث خط لوله 8 میلیارد دلاری کی استون را صادر کرد. این خط لوله در ابتدا از سوی دونالد ترامپ تایید شده است. احداث این خط لوله جنجالی با مخالفت باراک اوباما رئیس جمهور سابق آمریکا در سال 2015 میلادی روبرو شده بود.

این خط لوله 1179 مایلی قرار است روزانه 830 هزار بشکه نفت از ایالت آلبرتای کانادا به ایالت نبراسکای آمریکا منتقل کند./تسنیم


اخبار مرتبط

 • مرگ خاوری- یک خبر جعلی جهت فرار از پیگرد قانونی
 • اروین کاتلر وزیر سابق دادگستری کانادا و از عوامل اصلی لابی تحریم ایران نامزد جایزه صلح نوبل
 • پذیرش یک میلیون مهاجر توسط کانادا
 • نامه دیگری از حامیان تحریم: اینبار به دولت کانادا و برای اتهام زدن به دانشجویان ایرانی
 • “شبنم اسداللهی” -عضو سابق مجاهدین-از امضا کنندگان نامه اخیر به ترامپ
 • دلشاد امامی-آنچه بايد از تروريسم اقتصادي امريكاي شمالي عليه ايران بدانيم: چهره‌هاي كمپين عليه ايران
 • هشدار کمپانی کانادایی به دولت ترودو در مورد خروج از معامله سلاح با عربستان
 • تاکید آمریکا و کانادا بر عدم دخالت امور سیاسی در پرونده مدیر هوآوی
 • پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *