دومینیک راب، وزیر برگزیت استعفا داد

24 آبان 97 – ان آی تی وی نیوز

دومینیک راب’ Dominic Raab وزیر ‘برگزیت’ انگلیس روز پنجشنبه و در واکنشی اعتراضی به اقدام شب گذشته اعضای دولت این کشور مبنی بر موافقت با پیش نویس موافقتنامه خروج از اتحادیه اروپا، از مقام خود کناره گیری کرد.

 

استعفای این سیاستمدار انگلیسی کمتر از 24 بعد از اعلام نخست وزیر این کشور درباره موافقت اعضاء دولت با پیش نویس موافقتنامه خروج از اتحادیه اروپا صورت می گیرد.
او در نامه خود به ترزا می نوشته است که پیش‌نویس توافقنامه برگزیت در موضوع آینده مرزی دو ایرلند تمامیت انگلیس را تهدید می‌کند. این سیاستمدار انگلیسی همچنین گفته است که با طرح پیشنهادی بک استاپ درباره جلوگیری از کشیده شدن مرز سخت میان ایرلند شمالی و جمهوری ایرلند مخالف است.
یکی از موانع مهم بر سر توافق انگلیس و اتحادیه اروپا ، مسئله مرز میان جمهوری ایرلند و ایرلند شمالی است. دو طرف متعهد شده‎اند که دوباره یک مرز مشخص همراه با پست‌های بازرسی بین دو ایرلند کشیده نشود. آن‌ها معتقدند این کار توافق صلح بین این دو کشور را به خطر می‎اندازد.
با این حال دو طرف هنوز نمی‌دانند چگونه می‌توانند چنین چیزی را تضمین کنند. اتحادیه اروپا تأکید دارد، درصورتی‌که هرگونه توافق تجاری میان اروپا و انگلیس در آینده موفق به حفظ مرز به شکل کنونی نشود، طرح بک استاپ برای جلوگیری از کشیده شدن یک مرز فیزیکی به اجرا درآید.
این طرح که در پیش‌نویس برگزیت مطرح‌شده، قرار است از بازگشت ‘مرز سخت’ بین دو ایرلند جلوگیری کند، به‌این‌ترتیب که بریتانیا را موظف می‌کند برای مدتی محدود در چارچوب مقررات گمرکی اتحادیه اروپا عمل کند.
با این حال راب نامه خود نوشته است که بر اساس این طرح، اتحادیه اروپا بر سر خروج انگلیس از اتحادیه اروپا حق وتو خواهد داشت. او می‌گوید که طرح یادشده با مانیفست حزب محافظه‌کار و وعده‌ای که به مردم داده‌شده مغایرت دارد و توافق به سدت آمده به سود منافع ملی نیست.
این سیاستمدار انگلیسی همچنین در توییتر خود اعلام کرد که از صمیم قلب نمی‌تواند از پیش‌نویس توافقنامه برگزیت حمایت کند.
راب دومین وزیر وزارتخانه تازه تأسیس برگزیت است که در جریان روند خروج انگلیس از اتحادیه اروپا از سمت خود کناره‌گیری کرد. پیش از او دیوید دیویس در تیرماه گذشته به دلیل مخالفت با برنامه دولت برای خروج از اتحادیه اروپا از مقام خود کناره‌گیری کرده بود.
راب همچنین دومین مقام کابینه است که طی 24 ساعت گذشته از مقام خود کناره‌گیری کرده است. شایلش وارا معاون وزیر امور ایرلند شمالی نیز امروز از مقام خود استعفا داد.
«می» دیشب پس از پایان نشست طولانی پنج‌ساعته با اعضاء کابینه در دفتر نخست‌وزیری اعلام کرد که دولت با پیش‌نویس توافقنامه خروج از اتحادیه اروپا موافقت کردند.
وی گفت: اعضاء دولت با انتخاب‌های دشواری ازجمله مساله آینده مرزی دو ایرلند مواجه بودند اما درنهایت با پذیرش پیش‌نویس توافقنامه و طرح کلی بیانیه سیاسی برگزیت موافقت شد.
نخست‌وزیر انگلیس این تصمیم را گامی «سرنوشت‌ساز» برای کشور توصیف کرد که بر اساس آن دولت می‌تواند به جلو حرکت کرده و توافق برگزیت را نهایی کند.
وی پیش‌بینی کرد روزهای سختی پیش رو خواهد بود و تلاش خواهد کرد تا درباره تصمیم‌های دولت شفاف عمل کند.
بر اساس برنامه اعلام‌شده، انگلیس قصد دارد تا ماه مارس سال آینده رسماً از اتحادیه اروپا خارج شود. نخست‌وزیر انگلیس اینک بایستی این توافقنامه را برای رأی‌گیری و اجرا به تصویب پارلمان برساند.
«می» قرار است امروز در پارلمان پیرامون جزئیات توافق برگزیت سخنرانی کند. دونالد توسک رئیس شورای اروپا نیز امروز با ادبیاتی محتاطانه از برگزاری نشست سران اتحادیه اروپا در بروکسل با دستور کار برگزیت خبر داد./iuvmpress

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *