جاستین ترودو و سایه تجارت میلیارد دلاری بر حقوق بشر

1 آذر 97 -سعید سلطانپور- ان آی تی وی نیوز

trudeau - bin slaman

جاستین ترودو ،رهبر حزب لیبرال کانادا و نخست وزیر فعلی کانادا در حاشیه کنفرانس اس آ ن– کشورهای جنوب شرقی آسیا در سنگاپور با نخست وزیر چین لی که چیانگ در روز چهارشنبه 23 آبان 97 برابر با 14 نوامبر 2018 دیدار کرد . .

از سوی دیگر مایک پنس ، معاون ترامپ در نشست کشورهای اقیانوسیه "اپک " ( اسیا – اقیانوسیه : در گینه پاپوا بشدت به چین حمله کرد و جنگ تجاری را تشدید کرد . چینی ها در توییتی پاسخ وی را دادند ریس جمهوشی جینگ پینگ گفت " تاریخ نشان می‌دهد که رویارویی چه در قالب جنگ سرد چه جنگ گرم و یا جنگ تجاری، هیچ برنده‌ای نخواهد داشت. . بدون بیانیه پایانِی ، بکار خود پایان

کنفرانس بدون بیانیه پایانی به دلیل اختلاف دو کشور برتر اقتصاد جهان ، به کار خود پایان داد

جاستین ترودو، بدون اشاره به آمریکا و چین گفت ه که دیدگاههای متفاوت به ویژه در زمینه تجاری مانع از آن شد که شرکت کنندگان دراین نشست به توافق برسند.

مایک پنس ، به گینه پاپوانو یی ها هشدار داد "که تحت تاثیر وام های چین قرار نگیرند."

چینی ها سالها هست که وام های سنگین با بهره های بسیار کم در آفریقا را بر خلاف سیاست های نظامی و توسعه طلبانه امریکا و فرانسه ، افزایش داده اند و جا پای نسبتا محکم و پایگاه مردمی در آفریقا بدست آورده اند . .

حقوق بشر ، ابزار سیاسی برای قرارداد تجاری

همواره قبل از دیدار روسای جمهور نخست وزیران کشورهای غرب مانند کانادا از چین ، بحث پرداختن به حقوق بشر در رسانه های کانادا و امریکا و اپوزیسیون دولت در مجلس ، مطرح می شود .

این موضوع از زمان هارپر نخست وزیر محافظه کار قبلی کانادا تا ترودوی لیبرال که تاکنون دوبار به چین سفر کرده ، نیز داغ شده است . چینی ها می گویند مسایل، اقلیت های مذهبی مانند مسلمانان آیغور و یا مسیحیان و یا بوداییان ، مسله داخلی چین هست و به دیگر کشورها مربوط نیست . در یک مورد در زمان نیکسون که موضوع حقوق بشر را با چینی ها مطرح کرده بود ، ریس جمهور وقت چین گفته بود شما درست می گویید ، اگر نگران حقوق بشر هستید ، ما مرزها را باز می کنیم ومسلما میلیونها نفر چینی می خواهند به آمریکا سفر کنند . آیا شما آمادگی آنرا دارید ؟ ( نقل به مضمون ) . و آمریکایی ها از این موضوع عقب نشینی کردند و هراز گاهی برای پیش برد مقاصد سیاسی و یا تجاری ، بحث حقوق بشر را داغ می کنند .

جاستین ترودو در ملاقات با نخست وزیر چین در سومین دوره سالانه گفت: روابط کانادا و چین به خوبی توسعه می یابد، دو طرف روابط نزدیکی دارند، مبالات بین مردم دو کشور زیاد است. کانادا مایل است همراه با چین مذاکره دربارۀ توافق تجارت آزاد را پیش برد بدهد و این امور را در برابر کشور دیگری انجام نمی دهد. ا که آمریکایی ها نمی خواهند کانادا از زیر وابستگی 85 درصدی تجارت با. آمریکا خلاص شوند گسترش تجاری کانادا و چین ، به استقلال بیشتر کانادا خواهد انجامید .یکی از بندهایی که در توافق کانادا ، امریکا و مکزیک (نفتای 2 ) اشاره شده و نیاز به اجازه آمریکا و مکزیک برای این توافق جدید اقتصادی دارد "

این در حالی بود که جان مک کالوم سفیر ترودو در چین ، در مصاحبه با سی بی سی در اکتبر اعلام کرده بود که تا وقتی چین در سیاست های حقوق بشری خود تغییر اتی ایجاد نکند ، ،مذاکرات کانادا و چین برای توافق تجاری میان دو کشور به حالت تعلیق می ماند .

همان زمان جاستین ترودو ، در نوامبر در موضع قتل جمال خاشقچی ، گفت حمله به روزنامه نگاران و رسانه ها ، حمله به دمکراسی هست ولی وزیر اقتصاد ترودو ،بیل مونریو در چین ، روزنامه نگاران را به درخواست چینی ها از مذاکرات دو جانبه منع کرد .

در همان حال اعلام شد که 48 شرکت کانادایی قرارداد 1.67 میلیارد دلاری با چینی ها در نمایشگاه شانگهای امضا کردند جیم کار وزیرتجارت بین المللی ترودو گفت ، رابطه ما با چین یک گفتگوی درازمدت هست زیرا داد و ستد ،به معنی ارتباط و پل زدن بین دو کشور می باشد .

روزنامه نزدیک به حزب کمونیست چین نوشت ما معتقد نیستیم کانادا باید همان ارزشهایی را که ما قبول داریم ، بپذیرند. همانگونه که سیاست " برنده – برنده " در معادلات تجاری را باور نداریم .

ترودو در سنگاپور گفت که مقامات امنیتی کانادا ، نوار قتل جمال خاشقچی را شنیده اند . این نوار را مقامات ترکیه به متحدین غربی ناتو داده است . وی د رمورد فروش تجهیزات نظامی 15 میلیارد دلاری محافظه کاران در سال 2015 با تصویب ترودو در سال ،2016 سکوت کرد . هر چند وی هفته قبلش در کانادا گفته بود که اولا بند ی د رتوافق هست که امکان افشای قرارداد را به صورت علنی نمی دهد . دو- اگر این توافق را کانادا قطع کند ، یک میلیارد دلار خسارت باید کانادا بپردازد .

کریستیا فریلند وزیر امور خارجه نیز که نظرات ترودو را اعلام می کند ، در کنفرانسی گفته بود که در فروش تجهیزات به سعودی ، تجدید نظر نخواهند کرد .

روز سه شنبه هم ترامپ ریس جمهور آمریکا گفت که حتی اگر ولیعهد محمد بن سلمان در قتل خاشقجی دست داشته باشد ، آمریکا ،عربستان را شریک استراتژیک خود می داند که ده ها میلیارد دلار در اقتصاد آمریکا سرمایه گذاری کرده است . ترامپ اضافه کرد وی اگر قرارداد فروش اسلحه میلیارد دلاری به سعودی ها را لغو کند ، روسها و چینی ها ، اسلحه ها ی خودشان را می فروشند .

از سوی دیگر روز 5 شنبه هفته گذشته ، نماینده کانادا در سازمان ملل ، پیش نویس قطعنامه ای در مورد نقض حقوق بشر در ایران را به کمیته سوم حقوق بشرسازمان ملل ارائه کرد که تصویب شد . این در حالی است که کانادا هیچ سخنی از نقض حقوق بشر در عربستان سعودی و اسراییل دو کشور متحد کانادا و آمریکا حرفی نزد .

کانادا و آمریکا از سعودی ها سود میلیارد دلاری می برند و به اسراییل کمک های اقتصادی و نظامی میلیاردی می کنند

سوالی که علی احساسی نماینده لیبرال ویلودیل ( تورنتو ) و عضو انجمن قانونگذاری چین و کانادا و کمیته بین پارلمانی اسراییل- کانادا در مجلس باید به حوزه انتخابیه خود بویژه ایرانی کانادایی ها دو گانگی و رفتار دو گانه و دلبخواهانه ترودو را پاسخ بدهد اگر بقول جیم کار ( وزیر ) تجارت ، یک گفت و گوی یک شبه و یک باره نیست بلکه نیاز به زمان برای توسعه تجارت دارد کانادا قصد دارد صادرات کشاورزی به چین را تا 2025 به 75 میلیارد دلار ( دو برابر سقف فعلی ) برساند . ، چرا لیبرال ها ،تجارت با ایران را محدود می کنند

ali-ehsassi_

علی احساسی در مراسم سعودی ها

. آیا وضعیت بد حقوق بشر در ایران ، بدتر از دو کشور متحد کانادا هست ؟ اگر تجارت و توسعه تجاری ، امکان طرح حقوق بشر در کشورهای ناقض را می دهد پس چرا در مورد ایران ، این سیاست لیبرالها دنبال نمی شود و سیاست یک بام و دو هوا پیش گرفته شده است . مسلما نقش محافظه کاران در این مورد بی تاثیر نیست ولی با کاهش اعتبار رهبر لابی تحریم و قطع ارتباط کانادا در ایران ، تونی کلمنتز ( نماینده مسکوکا – انتاریو ) – بدلیل ارسال ویدئوهای لخت الت تناسلی برای چند زن ، و اخراج از حزب محافظه کار ، جبهه محافظه کاران موقعیت ضعیف تری دارد .

تونی کلمنتز

در دنیای امروزی ، در زندگی تک تک کانادایی ها ، اقتصاد و سرمایه نقش مهمی دارد چه انرا بپذیریم چه بدلیل دیدگاه های ضد سرمایه داری ،مخالف آن باشیم از استفاده کارتهای اعتباری تا وام مسکن ، نقش سرمایه در رفاه نسبی افراد و جامعه را نمی توان ندیده گرفت .

با تضعیف رابطه تجاری ایران کانادا ، حتی در شرایطی ایده الیستی که حکومت قانونمند تر که به حقوق شهروندان ایرانی ، احترام بگذارید ، در ایران روی کار بیاد ، حضور در بازار کانادا ، به معنای رقابت بیشتر و ضرر مالی بیشتر برای بخش اقتصادی و تجاری ایرانی کاناداییها خواهد بود زیرا حضور در بازار کانادا و عقب بردن رقبای که بازار را در اختیار دارند ، یعنی ارزان فروشی کالا برای جلب مشتری . قدرت اقتصادی کمتر در کانادا ، یعنی کم اثربودن در اقتصاد و سیاست کانادا .

0

اخبار مرتبط

 • کنگره ایرانیان کانادا موفق شد از اطلاعات شخصی بیش از ۹۰۰ نفر از اعضای خود محافظت کند
 • ایران: کانادا رفاه چهارصد هزار ایرانی مقیم را گروگان اهداف سیاسی پوچ خود کرده است
 • نشنال آبزرور-ارتباط سیاستمداران کانادایی با فرقه ی مجاهدین
 • مسئول سیاست خارجی محافظه کاران کانادا: رابطه دیپلماتیک با سعودی آری با ایران نه
 • تلاش یک استاد دانشگاه کانادایی برای سرقت فناوری نظامی آمریکا و فروش آن به چین
 • بهشت ایرانیان متمول: گزارشی در کانادا از نسل‌کشی هزاران زن بومی پرده برداشت
 • ترجمه بخش های مهمی از دعوای حقوقی خاوری علیه میزراحی
 • چین به کانادا درباره تبعات کمک به آمریکا هشدار داد
 • پاسخی بگذارید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *