تظاهرات در هلند در حمایت از مردم یمن

5 آذر 97 - ان آی تی وی نیوز

تظاهرات اعتراضی به کشتار مردم بی‌دفاع یمن توسط ائتلاف تحت رهبری رژیم عربستان سعودی روز یکشنبه در مقابل پارلمان هلند در شهر لاهه برگزار شد.

در این تجمع که با همکاری و فراخوان شمار متعددی از گروه‌های غیردولتی و سازمان‌های مردم نهاد هلندی از جمله "نجات صلح"، "برنامه صلح لاهه"، "پلت‌فرم زنان و صلح پایدار"، سازمان اسلامی رینموند"، "مجمع اهل بیت (ع) هلند"، "انجمن گفتگوی سنی-شیعی"، "بنیاد صلح آیندهوون"، "گروه زنان هلندی دارفور" و "شورای صلح انسانی" برگزار شد، تجمع‌کنندگان مراتب اعتراض و ناراحتی خود را نسبت به وضعیت جاری مردم یمن ابراز کردند.

شرکت کنندگان در این تجمع با در دست داشتن پلاکارد‌هایی از تصاویر قربانیان حملات وحشیانه ائتلاف به رهبری سعودی، ضمن محکوم کردن این جنایات خواستار توقف جنگ ناعادلانه علیه غیرنظامیان یمنی، رفع محاصره غیرانسانی و ارسال کمک‌های فورى غذایی و درمانی براى کودکان یمنى شدند.

تظاهرکنندگان همچنین از کشور‌های اروپایی خواستند فروش تسلیحات به عربستان سعودی را متوقف کنند و نسبت به محاکمه و مجازات جنایتکاران جنگی که مسبب قتل صد‌ها هزار تن از مردم بی‌گناه یمن از جمله زنان و کودکان هستند، مسئولانه عمل نمایند.

ظرف ماه‌های اخیر حساسیت نسبت به اقدامات عربستان سعودی در یمن در فضای عمومی هلند به شدت افزایش یافته است و رسانه‌های این کشور در چند مرحله اقدام به افشاگری در خصوص منافع شرکت‌های بزرگ این کشور در صادرات سلاح و تجهیزات با کاربرد دوگانه به عربستان سعودی نموده اند. در همین رابطه روزنامه ان‌آرسی هلند اخیراً فاش کرد، اگرچه تحت فشار پارلمان هلند، دولت این کشور از سال ۲۰۱۶ صادرات سلاح به عربستان سعودی را ممنوع کرده است، با این حال ۶ شرکت بزرگ بیمه هلندی در ۵ شرکت غربی صادرکننده سلاح به عربستان سعودی حدود ۶/۳ میلیارد یورو سرمایه گذاری کرده اند. یک شبکه تلویزیونی هلند نیز فاش کرد که صادرات کالا‌های با کاربرد دوگانه ( ازجمله نظامی) در هلند ممنوع نیست.

به دنبال این افشاگری‌ها، نمایندگان پارلمان هلند اخیراً از وزیر امور خارجه این کشور خواسته‌اند دولت هلند به عنوان عضو غیردائم شورای امنیت سازمان ملل، موضوع تحریم تسلیحاتی عربستان سعودی را در این شورا مطرح و پیگیری نماید./باشگاه خبرنگاران جوان

0

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *