شورش بر علیه ولیعهد سعودی در کشورهای عربی

7 آذر 97 - ان آی تی وی نیوز

بن‌سلمان كه در طول دو ماه گذشته با پوشش گسترده رسانه‌اي قتل فجيع و دردناك يك روزنامه‌نگار منتقد سعودي درون ساختمان سركنسولگري اين كشور در استانبول به‌ شدت در جهان بي‌آبرو شده است، تور خود را در كشورهاي عربي با چند انتخاب براي بازديد از پايتخت‌هاي دولتمردان دوستش در ابوظبي، منامه و قاهره آغاز كرد. ديدار با رهبران امارات متحده، بحرين ، مصر و تونس در حالی برگزار شد که جوانان انقلابی بحرین با آتش زدن عکس‌های محمد بن‌سلمان و نیز عکس‌های دیدار‌های او با مقامات آل‌خلیفه، بر مخالفت با سفر ولیعهد سعودی به کشورشان تأکید کردند. این ائتلاف تأکید کرد: «جوانان انقلابی بحرین در شهر الدراز، با این اقدام تبری جستن خود از سفر قاتل کودکان یمنی به منامه را اعلام کردند».

در مصر نیز کمیته ملی مقاومت در برابر عادی‌سازی روابط مخالفت خود را با سفر محمد بن‌سلمان اعلام کرد. این کمیته در بیانیه‌ای تأکید کرد، عربستان سعودی که دوست رژیم صهیونیستی است برای بهبود اوضاع خود در منطقه تلاش می‌کند. نظام آل‌سعود در رأس طرحی امریکایی برای ایجاد یک فراکسیون عربی فاقد مشروعیت است.

فعالان حقوق بشر تونس نیز در آستانه ورود وليعهد بدنام سعودي به پايتخت اين كشور، با تجمع در مركز تونس به استقبال اين سفر رفتند. معترضان با دردست داشتن پوسترهايي از بن‌سلمان با يك اره‌برقي كه اشاره به قتل فجيع جمال خاشقجي، روزنامه‌نگار منتقد او درون كنسولگري عربستان در استانبول دارد، او را «ابومنشار (پدر اره)» ناميدند و اعلام كردند كه تونس به عنوان «سرزمين انقلاب» عربي، به اين رهبر جنايتكار خوشامد نمي‌گويد.

اما نکته قابل توجه در تور خارجی محمد بن سلمان آنجاست که روزنامه “لکم 2” به نقل از یک منبع که آن را آگاه خواند، نوشت، مراکش با برگزاری نشست مشترک دو کشور به ریاست وزرای خارجی دو کشور با وجود پافشاری ریاض مخالفت کرده است.
این منبع که نخواست نامش فاش شود، گفت قرار بود سیزدهمین نشست مشترک عربستان و مراکش همانگونه که توافق شده بود، برگزار شود اما مراکش ترجیح داد در شرایط فعلی آن را به زمان دیگری موکول کند.
مراکش از دور سفرهای منطقه‌ای محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان مستثنی نبود اما این کشور از پذیرش او خودداری کرده و از عربستان خواست نشست سران دو کشور را که قرار بود طی چند روز آتی برگزار شود، به تعویق بیاندازد.
بسیاری از تحلیلگران بر این باورند که سلسله سفرهای خارجی ولیعهد سعودی بیشتر در جهت کاهش فشار افکار عمومی بر وی در موضوع قتل فجیع “جمال خاشقجی” در کنسولگری عربستان در ترکیه صورت میگیرد حال آنکه با اعتراضات گسترده مردمی علیه وی در کشورهای مختلف ولیعهد جوان علاوه بر آنکه به اهداف خود از این سفر ها نرسیده بلکه این سفرها تبدیل به فرصتی برای شورش بر علیه او در کشورهای مختلف شده است.

ولیعهد سعودی قرار است در پایان سفر یک هفته‌ای خود به برخی کشورهای عربی و آفریقایی، در نشست جی 20 در آرژانتین نیز حاضر شود. نشست سران گروه جی 20  که قرار است از روز جمعه در بوئنوس‌آیرس آرژانتین آغاز شود،  با توجه به تحولات اخیر ازجمله قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد هیات حاکمه سعودی و حضور محمد بن‌سلمان در نشست این دوره، می‌تواند به محلی برای فشار و پرسش از ریاض تبدیل شود. در حالی‌که روسای‌جمهور ترکیه، روسیه و آمریکا برای دیدار با بن‌سلمان در حاشیه این کنفرانس اظهار رغبت و تمایل کرده‌اند اما به غیر از این 3 نفر، دیگر سران کشورها همانند امانوئل مکرون رئیس‌جمهوری فرانسه، آنگلا مرکل صدراعظم آلمان، ترزا می ‌نخست‌وزیر انگلیس و جاستین ترودو نخست‌وزیر کانادا که به سبب انتقادات از نقض حقوق بشر در عربستان همچنان روابط کشورش با ریاض تنش‌آمیز است، برای دیدار با این شاهزاده سعودی اظهار تمایل نکرده‌اند. حتی کریستیا فریلند، وزیر خارجه کانادا چند روز پیش با تأکید بر اینکه پرونده خاشقجی بسته نشده، اعلام کرد کشورش این موضوع را در نشست آتی گروه 20 مطرح خواهد کرد. در همین راستا، سازمان دیده‌بان حقوق بشر در گزارشی اعلام کرد مقامات قضایی آرژانتین در حال بررسی نقش شاهزاده محمد بن‌سلمان در ارتباط با جنگ یمن به رهبری ائتلاف سعودی هستند و احتمال می‌رود وی در سفر به آرژانتین برای شرکت در نشست جی 20، محکوم به ارتکاب جنایات جنگی شود. این نهاد حقوق بشری در یادداشتی تصریح کرد: روز 26 نوامبر (5 آذر) دیده‌بان حقوق بشر با همکاری دادستانی فدرال آرژانتین پرونده‌ای را ارسال کرده و به یافته‌های عمومی خود مبنی بر نقض قوانین بین‌المللی که در جریان جنگ یمن رخ داده، اشاره می‌کند که محمد بن‌سلمان ممکن است به عنوان وزیر دفاع عربستان سعودی مسؤول این جنایات شناخته شود. در این پرونده دست داشتن وی در شکنجه و بدرفتاری با سایر شهروندان سعودی، از جمله قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار هم به چشم می‌خورد./iuvmpress

0

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *