دبیرکل سازمان ملل: قلب ما از درد و رنج مردم غزه سنگینی می کند

7 آذر 97 - ان آی تی وی نیوز

دبیرکل سازمان ملل متحد، ساخت و ساز غیرقانونی شهرک های صهیونیستی را مغایر با روند صلح دانست و با اشاره به محاصره طولانی مدت غزه گفت امروزه قلب ما از درد و رنج مردم غزه سنگینی می کند.

آنتونیو گوترش روز چهارشنبه در نشست سالانه روز همبستگی با مردم فلسطین افزود: بیش از 40 سال پیش، مجمع عمومی، روز جهانی همبستگی با مردم فلسطین را تصویب کرد تا کار جمعی و ناتمام ما را برای حل و فصل مساله فلسطین به ما یادآوری کند.
وی ادامه داد: در طول دهه ها، این یکی از چالش های جدی برای جامعه بین المللی بوده است و ما فقط به خوبی از نتایج غمبار آن آگاهیم. تخریب، گسترش و ساخت و ساز غیرقانونی شهرک ها، خروج اجباری و اعمال مجازات جمعی، صلح را به ارمغان نخواهد آورد.
دبیرکل سازمان ملل متحد اضافه کرد: به همین ترتیب، خشونت، تحریک و یکجانبه گرایی نیز مسایل مربوط به وضعیت نهایی یا درگیری را حل نخواهد کرد. مذاکرات سازنده تنها با حسن نیت و پیروی از موارد توافق شده برای ایجاد دو دولت، راه حل مناسبی را برای مدت طولانی به ارمغان خواهد آورد.
گوترش اضافه کرد: من از همه بازیگران و به طور عمده سران اسرائیل و تشکیلات خودگردان فلسطینی می خواهم که گام جسورانه ای را بردارند و با عمل به تعهد قطعنامه 181 برای زندگی صلح آمیز و با امنیت دو دولت در کنار هم، آرمان های مردمی هر دو طرف را برآورده سازند.
وی با بیان اینکه این دو دولت باید بر اساس مرزهای 1967 شکل گیرند، بر پایتختی قدس برای هر دو طرف تاکید کرد و گفت: این تنها راه رسیدن به حقوق جدا نشدنی مردم فلسطین است. این تنها گزینه صلح جامع و صحیح است و من از جامعه بین المللی می خواهم تا به منظور تقویت و تعهد خود برای کمک به فلسطینی ها و اسرائیلی ها در دستیابی به راه حل دو کشور، مشارکت خود را ادامه دهند.
دبیرکل سازمان ملل متحد با تاکید بر اینکه «امروز، به ویژه، قلب ما با رنج مردم غزه سنگین است»، اظهار کرد: تقریبا دو میلیون فلسطینی با فقر و بیکاری فزاینده و دسترسی محدود به بهداشت، آموزش، آب و برق در محاصره قرار دارند و جوانان، چشم انداز بهتری برای آینده نمی بینند.
گوترش از رژیم صهیونیستی خواست تا محدودیت های حرکت مردم و کالاها را برطرف کند که تلاش های سازمان ملل و دیگر آژانس های کمک های انسان دوستانه را هم مختل می کند.
البته وی جانب صهیونیست ها را هم نگاه داشت و گفت که رژیم صهیونیستی این کار را با در نظر گرفتن آنچه که او نگرانی مشروع امنیتی دانست، انجام دهد.
دبیرکل سازمان ملل از حماس و سایر شبه نظامیان خواست تا ساخت واحدهای نظامی را در غزه متوقف و از شلیک موشک های بی هدف و تجهیزات آتش زا به سوی اسرائیل خودداری کنند.
گوترش «خشونت در راهپیمایی در کنار حصار مرزی غزه» را نگران کننده دانست و افزود فلسطینی ها در غزه، حق اعتراض و تظاهرات مسالمت آمیز دارند اما حماس و برپاکنندگان تظاهرات، مسئول جلوگیری از اقدامات و تحریکات خشونت آمیز هستند.
وی بیشترین مسئولیت برای خویشتنداری در استفاده از نیروی نظامی را متوجه صهیونیست ها دانست اما در عین حال جوازی صادر کرد تا در مواقعی که «تهدید برای مرگ یا جراحت جدی» وجود دارد از نیروی قهریه استفاده کنند.
دبیرکل سازمان ملل متحد با استقبال از کاهش اخیر خشونت در غزه، اظهار کرد: من از تلاش های دولت مصر و شرکای اصلی منطقه ای و بین المللی - همراه با هماهنگ کننده ویژه خود در روند صلح خاورمیانه، قدردانی می کنم تا با آرامش و حمایت از مصالحه گروه های فلسطینی و بازگشت دولت مشروع فلسطین در غزه، وضعیت زندگی را بهبود ببخشیم.
گوترش به مشکلاتی که برای آژانس امداد و اشتغال آوارگان فلسطینی (آنروا) به واسطه قطع کمک های آمریکا ایجاد شده است هم اشاره کرد و از همه کشورهایی که برای ادامه فعالیت این نهاد سازمان ملل کمک کرده اند، قدردانی کرد.
وی تعهد سازمان ملل متحد به مردم فلسطین را تردید ناپذیر دانست و در عین حال گفت: در این روز بین المللی همبستگی، اجازه دهید تعهد خود را در حمایت از حقوق مردم فلسطین و ایجاد یک آینده توام با صلح، عدالت، امنیت و کرامت به طور یکسان برای فلسطینی ها و اسرائیلی ها تایید کنیم.
در 29 نوامبر سال 1947 مجمع عمومی سازمان ملل متحد قطعنامه ناعادلانه تقسیم فلسطین را تصویب و به آن رسمیت داد. بر اساس قطعنامه 181تقسیم، فلسطین به دو پاره تقسیم شد و مجمع عمومی بخشی از آن را برای تشکیل کشور و دولت یهود و بخش دیگر را برای کشور و دولت فلسطین در نظر گرفت.
اما با ادامه اشغال فلسطین، مجمع عمومی سازمان ملل در سال 1977 طی قطعنامه ای، روز 29 نوامبر را روز همبستگی با مردم فلسطین اعلام کرد.
هرچند که مجمع عمومی سازمان ملل فلسطینی ها را از حق ذاتی خود در اعمال حاکمیت بر سرزمین محروم کرد و نیمی از آن را به صهیونیست ها داد اما تا کنون و بر خلاف قطعنامه های مکرر علیه تجاوز و اشغالگری صهیونیست ها، دولت فلسطینی شکل نگرفته و با روی کار آمدن صهیونیست ها در کاخ سفید، عملا این مساله به امری محال تبدیل شده است./ایرنا

0

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *