گورباچف: جهان در آستانه یک رویارویی جدید قرار گرفته است

15 آذر 97 – ان آی تی وی نیوز

“میخائیل گورباچف” رئیس‌جمهوری شوروی سابق گفت، نتیجه مشارکت دوجانبه روسیه و آمریکا در مسئله کاهش تسلیحات در معرض خطر جدی بوده و جهان در آستانه رویارویی جدید و یک مسابقه تسلیحاتی دیگر قرار گرفته است.

روزنامه «راسیسکایا گازیتا» امروز نوشت: “میخائیل گورباچف” آخرین رئیس جمهوری اتحاد جماهیر شوروی سابق معتق است که وی به همراه “جورج بوش پدر” چهل و یکمین رئیس جمهوری آمریکا موفق شده بودند تا پایه و اساس محکمی برای مشارکت مسکو و واشنگتن بوجود آورند، ولی این دستاور مهم اکنون در معرض خطر جدی قرار گرفته و جهان با خطر آغاز یک رویارویی جدید مواجه است. گورباچف این مسئله را در مقاله‌ای که امروز در مجله «تایم» منتشر شده، گفته است.

این سیاستمدار باتجربه یادآور شده، نخستین مذاکره جدی وی با جورج بوش پدر در دسامبر سال 1987 صورت گرفت که وی به واشنگتن سفر کرده بود. به گفته وی، رئیس جمهوری آمریکا او را در مسیر حرکت به سمت پایگاه نیروی هوایی ایالات متحده همراهی کرد که این اقدامی غیرمعمول و مغایر با پروتکل بود. بعد از آن، هر دو طرف همواره از “گفت‌وگوهای صمیمی خود در داخل اتومبیل” یاد میکردند.

رهبر شوروی سابق نوشته است، در جریان این سفر ما توافق کردیم تا روابط بین دو کشور را به سطح تازه‌‌ای ارتقاء داده و امکانات جدیدی برای استفاده از حداکثر توان بالقوه دوطرف بوجود آمد.

گورباچف: دوران جنگ سرد هرگز به پایان نرسید

وی افزود، بعد از برکناری او تماس‌های تلفنی بسیاری بین دو طرف صورت گرفت تا نتیجه توافقات ما از بین نرود و اصلی ترین دستاورد ما توافق درباره نابودی هزاران سلاح هسته‌ای، راهبردی و تاکتیکی در چارچوب پیمان‌های کاهش تسلیحات بود. دو کشور با این اقدام کمک کردند تا مناقشات در بخش‌هایی از جهان متوقف شود و این پایه و اساس مشارکت ما بود.

رهبر شوروی سابق تاکید کرد، ولی این نتیجه مشارکت دوجانبه که اهمیت تاریخی داشت، اکنون در معرض خطر قرار گرفته و جهان در آستانه رویارویی جدید و یک مسابقه تسلیحاتی دیگر قرار دارد. به عقیده وی، امروزه نیز تنها با کار و تلاش مشترک می‌توان از رویارویی مجدد بین دو کشور جلوگیری کرده و نظام جهانی جدیدی، امن‌تر، عدلانه‌تر و انسانی‌تر بوجود آورد.

0

اخبار مرتبط

 • فتح: هر کسی در نشست بحرین شرکت کند «خائن» و«مزدور» است
 • تصمیم دادگاه فرانسوی درباره استرداد مهندس ایرانی به آمریکا
 • نماینده پارلمان اروپا: «سالوینی» از پوتین پول گرفته تا اروپا را نابود کند
 • سقوط بورس وال استریت در سایه مجازات هوآوی/هوآوی:اتحادیه اروپا سکوت نکند
 • سرویس امنیت فدرال روسیه: ۵ هزار تروریست افراط‌گرا در مرزهای شمالی افغانستان تجمع کرده‌اند
 • از انتشار خبر جعلی حمله شیمیایی دمشق تا درز اطلاعات شیمیایی تروریست ها+سند
 • نیویورک تایمز- نفوذ پهپاد یمنی به عمق عربستان :هزینه های هنگفت ریاض برای حفاظت از خطوط نفت دود شد
 • ارتش یمن وارد خاک عربستان شد
 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *