پخش فیلم محافظ مناطق آزاد و تهدید به سربریدن- تنزل بی بی سی و “من و تو” به روزنامه های زرد

15 آذر 97 - ان آی تی وی نیوز

اخیرا انتشار یک فیلم از سفر مرتضی بانک به همراه تیم خبرنگاران در بازدیدی از منطقه آزاد اروند باعث حاشیه های بسیار شده است. گرچه بارها شاهد فیلم هایی از بازدید وزیران و برخی مسئولان بوده ایم که به حق شایسته تیترهای جنجالی و سیاه  در عدم رعایت اخلاق توسط آنان بوده است اما اینبار برخی به قولی "ابر رسانه ها" یک تیتر دروغ آنهم در منطقه ای حساس را منتشر کردند.  منطقه ای که در معرض تهدید تجزیه طلبان و عناصر وابسته به سعودی و مجاهدین است و انتشار فیلمی دروغین با تیترهایی که خواندیم بویی جز خیانت نمیدهد و از رسالت روزنامه نگاری و میهن دوستی بسیار فاصله دارد.

شاید آخرین نمونه ی آن رفتار ناشایست وزیر بهداشت و جملات تحقیر آمیز وی باشد. این وظیفه هر رسانه و روزنامه نگاری ست که حق را بنویسد و حقیقت را بنمایاند. اما آیا "تهدید محافظ آقای مرتضی بانک به سر بریدن معترضین" نیز حقیقتی ست که مطابق رسالت روزنامه نگاری باید منتشر می شد تا از حق (مطالبات برحق مردم) توسط رسانه ها دفاع شود؟ یا فقط دروغی بزرگ بود برای سیاه نمایی و تفرقه افکنی در منطقه ای که در این بزنگاه تاریخی از لحاظ امنیتی بسیار مهم است!

در 8 آذر 97 مرتضی بانک به همراه تیم خبری خود وارد منطقه آزاد می شود و در انتهای بازدید مردم برای طرح شکایات خود با مشاور رئیس جمهور و پیگیری مطالبات برای طرح مستقیم مطالبات از خود آقای بانک به سوی ایشان می روند. در میان بازدید کنندگان تعداد زیادی بچه های دبستان و راهنمایی که در رشته های رزمی فعالیت داشته اند و منتظر گرفتن عکس با آقای بانک بوده اند نیز حضور داشته اند. متاسفانه هجوم جمعیت باعث زمین خوردن برخی از کودکان می شود و زمان برنامه نیز اتمام یافته بوده است و بادیگارد مرتضی بانک با اشاره دست به تیم خبری میفهماند زمان برنامه اتمام یافته و از آنها میخواهد این شرایط را کنترل نمایند.

مشاهده این فیلم حتی بدون توضیحات بالا نیز برای هر خبرنگاری بخودی خود گویای وضعیت موجود است. هر روزنامه نگار کم تجربه ای نیز می تواند متوجه شود هیچ تهدیدی در کار نبوده است؛ پس چرا رسانه هایی که مدعی پوشش گسترده خبری و تیمی حرفه ای هستند با انتشار این فیلم و بازخوانی تیترهایی چون: "درماندگی در جواب قانع کننده به مردم مسئولان را به خشونت کشاند" و یا " تهدید محافظ مناطق آزاد به سربریدن زنان معترض" ؛ دست به انتشار آن به این شکل می زنند؟

اگر رسانه هایی مانند بی بی سی، من و تو مدعی داشتن یک تیم حرفه ای هستند چگونه تیم آنها نتوانسته اند زبان بدن یک بادیگارد را تشخیص دهند؟ و آیا در این فیلم آقای بانک توهین یا بی اعتنایی به معترضین نموده است؟! آیا در زبان بدن آقای بانک کوچکترین نشانه از عصبانیت یا تهدید دیده می شود؟

پخش این فیلم توسط این رسانه ها با تیتری مبنی بر "تهدید معترضین به سر بریدن" باعث تنزل این رسانه های به رسانه های زرد و غالبا تجاری و جهت دار شده است.

هیچ گونه توجیهی برای این برداشت توسط یک روزنامه نگار کم تجربه نیز وجود ندارد جز شستشوی اذهان عمومی با دروغ و خیانت به تمامیت ارزی میهن.

 

سارا زهیری

 

مشاهده فیلم:

 

 


اخبار مرتبط

 • سردار سلیمانی خطاب به دولت پاکستان: این تذهبون! چه تسلیتی دارید به ملت ایران بگویید؟!
 • سارا زهیری- به شادی صدر از “فعالین حقوق تروریسم” که استفاده از واژه “سیاه” را نژادپرستانه اعلام کرد؛ آیا “نادیا مراد” هم باید از شما عذرخواهی کند؟
 • یونس زنگی آبادی: چند کلام درباره فعالیت مربوط به ایران در غرب
 • حامد صرافپور: خشم مجاهدین از کنفرانس امنیتی مونیخ تا اشپیگل!
 • ماجرای ۴ خصوصی‌سازی بدون بازسازی و پرحاشیه- ردپای سیاست‌های خصوصی‌سازی در اعتراضات کارگران
 • پروژه‌های مخفیانه، اعتبار خبرنگاران را هدف گرفته‌ است
 • دادگاه لاهه آمریکا را ملزم به بازپرداخت ۲ میلیارد دلار به ایران کرد
 • ویدوئو پاسخ های محکم و مستند محمد جواد ظریف در دفاع از برنامه از موشکی ایران
 • پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *