اروین کاتلر وزیر سابق دادگستری کانادا و از عوامل اصلی لابی تحریم ایران نامزد جایزه صلح نوبل

24 دی 97 – ان آی تی وی نیوز

اروین کاتلر (وزیر سابق دادگستری کانادا) از چهره های اصلی لابی تحریم ایران و از حامیان سازمان مجاهدین خلق نامزد دریافت جایزه صلح نوبل شد.

گروهی از ایرانیان برای اعتراض توماری را خطاب به کمیته صلح نوبل آماده کرده اند که میگوید: “کاتلر شایسته نامزدی یا دریافت صلح نوبل نیست”.

کاتلر بعد از امضای توافق‌ هسته ای با ایران برای شکست برجام تلاش بسیار کرد. او مشاور سازمانی در واشنگتن به نام “اتحاد علیه ایران هسته ای” ست.

کاتلر درهیات مشاورین «اتحاد علیه ایران هسته ای»، به شدت کوشید تا توافق هسته ای ایران موسوم به برجام را تخریب کند.

بر اساس گزارش های متعدد کاتلر همچنین برای خارج کردن مجاهدین از لیست سازمان های تروریستی تلاش بسیار کرد. سازمان مجاهدین تا سال ۲۰۱۲‌ در کانادا در لیست سازمان های تروریستی قرار داشت.

درخواست تحریم ایران در سایه قانون ماگنیتسکی توسط اروین کاتلر

اروین کاتلر آذر 97 در گزارشی خواهان تحریم برخی وزرا، قضات، روسای زندان‌ها و برخی دادستان‌های ایرانی شد. همزمان به گزارش برخی رسانه‌های کانادایی چند تن از اعضای حزب لیبرال که جاستین ترودو نیز به آن تعلق دارد با وضع تحریم علیه ایران پس از دیدار با کاتلر موافقت کرده‌اند. این افراد خواهان تحریم ایران تحت لوای قانون ماگنیتسکی هستند. نام این قانون در ارتباط با نام فردی به نام سرگئی ماگنیتسکی است. ماگنیتسکی(1972-2009) حقوقدان و وکیل دعاوی بود. وی برای دفتر وکالت امریکایی «فایراستون دانکن» در روسیه کار می‌کرد و به صندوق سرمایه‌گذاری انگلیسی هرمیتیج کپیتال منیجمنت مشاوره می‌داد. ماگنتیسکی که متهم به امتناع از پرداخت مالیات بود در روز 16 نوامبر 2009 در بازداشتگاه موقت «بوتیرکا» در مسکو درگذشت. بازداشت و درگذشت وی انتقادهای بین‌المللی بسیاری را به دنبال داشت. در سایه این قانون، وضع شدیدترین تحریم‌ها در پرونده‌های نقض حقوق بشری ممکن می‌شود. کانادا اخیرا با استناد به همین قانون 17 مقام سعودی را پس از مرگ جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار سعودی در کنسولگری عربستان در استانبول وارد لیست تحریم‌های حقوق بشری خود کرد. گزارشی که کاتلر و سناتور فرام در اختیار مجلس سنا قرار داده‌اند، خواهان وضع تحریم علیه 19 نفر از مقام‌های ایرانی است. وزیر اطلاعات، وزیر فرهنگ، وزیر ارتباطات و فناوری، وزیر علوم تحقیقات و فناوری، وزیر دادگستری و وزیر کشور ایران چند مقام ارشدی هستند که این قطعنامه خواهان تحریم آنها شده است. به گفته کارشناسان، هدف این تحریم‌ها که به نام حقوق بشر پیشنهاد شده،‌ ایجاد محدودیت برای وزارتخانه‌ها و سازمان‌های کلیدی از جمله وزارت ارتباطات است. ژورنال ایرانیان مقیم کانادا در این باره می‌نویسد: قدرت تحریم‌های کانادا اندک است اما هدف‌ اصلی فشار حداکثری، منزوی کردن دیپلماتیک ایران و ایجاد پیشینه قانونی برای اعمال تحریم‌های مشابه در کشورهای دیگر است.

 

لینک تومار اعتراضی نوشته شده توسط ایرانیان

https://www.change.org/p/nobel-institute-irwin-cotler-does-…

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *