درخواست واشنگتن از اسرائیل برای حمایت از رهبر مخالفان ونزوئلا

6 بهمن 97 - ان آی تی وی نیوز

 منابع خبری گفته‌اند که آمریکا رسما از اسرائیل خواسته است از اقدام آمریکا در برسمیت شناختن «خوان گوایدو» رئیس‌جمهور خودخوانده ونزوئلا به عنوان رئیس جمهور موقت این کشور حمایت کند.
یک مقام ارشد اسرائیلی به یک خبرنگار گفته که پیام‌های آمریکا روز پنج شنبه توسط مقامات وزارت امور خارجه به دیپلمات‌های سفارت اسرائیل در آمریکا منتقل شده‌اند.
در واقع آمریکا پیام مشابهی به تمام متحدان خود که هنوز از اقدامات واشنگتن در ونزوئلا حمایت نکرده ارسال کرده است.
تا کنون، اسرائیل به طور رسمی به تحولات در ونزوئلا واکنش نشان نداده است.
یک مقام ارشد اسرائیل گفته که کابینه نتانیاهو از ابراز حمایت از رهبر مخالفان و مخالفت با «نیکلاس مادورو» رئیس جمهور این کشور نگران است چون در ونزوئلا حدود 6 هزار یهودی زندگی می‌کنند.
این مقام ارشد اسرائیل خبر داد که وزارت امور خارجه اسرائیل روز چهارشنبه جلسه‌ای تشکیل خواهد داد تا توصیه‌هایی به نخست وزیر این رژیم درباره ادامه سکوت یا حمایت از موضع آمریکا در قبال ونزوئلا ارائه دهد.
در روز گذشته آمریکا و اغلب کشورهای غربی در اقدامی خلاف عرف و قوانین بین‌المللی دولت منتخب ونزوئلا را «غیرقانونی» و «نامشروع» توصیف کرده و از گوایدو حمایت کرده‌اند.
 این اقدام با واکنش منفی روسیه، ترکیه، ایران و چندین کشور دیگر روبر شده که بر لزوم پایبندی به قواعد دموکراتیک تاکید کرده‌اند. نیکلاس مادورو در انتخاباتی که چند ماه پیش در ونزوئلا برگزار شد،  با رأی قاطع مردم این کشور پیروز شد.
با این حال گوایدو چهارشنبه شب با چراغ سبز کشورهای غربی در جمع هوادارانش خود را رئیس جمهور این کشور اعلام کرد؛ اقدامی که از سوی دولت ونزوئلا یک کودتا علیه رئیس جمهور منتخب مردم خوانده شده است.
تسنيم
0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *