وال‌استریت‌ژورنال: اختلافات اتحادیه اروپا در بیانیه «جمع‌بندی» درباره ایران

8 بهمن 97 - ان آی تی وی نیوز

خبرنگار وال‌‌استریت‌ژورنال از اختلاف میان ایتالیا و اسپانیا در جمع‌بندی در خصوص ایران خبر داده و افزوده این اختلافات اعلام ثبت سازوکار ویژه مالی برای تجارت با ایران را هم در هاله‌ای از ابهام قرار داده است.

"لارنس نورمن"، خبرنگار وال‌استریت‌ژورنال در بروکسل که اخبار مربوط به سیاست خارجی اتحادیه اروپا را پوشش می‌دهد از اختلافات میان ایتالیا و اسپانیا در بیانیه جمع‌بندی اتحادیه اروپا در خصوص ایران خبر داده است.

پیش از این منابع خبری مدعی شده بودند شورای اروپا قرار است امروز، 8 بهمن‌ماه همزمان با اعلام ثبت سازوکار ویژه مالی اتحادیه اروپا (SPV) برای تجارت با ایران، جمع‌بندی این شورا درباره مسائل مرتبط با ایران را هم اعلام کند. منابع اتحادیه اروپا به «رادیو فردا» گفته‌اند این بیانیه ضمن ابراز نگرانی از فعالیت‌های منطقه‌ای برنامه موشکی ایران همچنان بر همکاری با ایران و حمایت از برجام تأکید می‌کند.

بیانیه جمع‌بندی اتحادیه اروپا درباره ایران، جدا از سازوکار ویژه مالی است که گفته می‌شود ثبت آن امروز اعلام خواهد شد. اتحادیه اروپا ادعا کرده هدف از ایجاد این ساختار، دور زدن تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه ایران و تسهیل مراودات تجاری با تهران است.

نورمن نوشته اطلاعات او حاکی از آن است که اتحادیه اروپا قرار است در بیانیه جمع‌بندی درباره برنامه موشکی ایران ابراز نگرانی کند. او در توئیترش نوشت: "به‌نظر می‌رسد به‌دلیل اختلافات بر سر [مذاکرات گروه 4] و جدال میان ایتالیا و اسپانیا امروز صبح هم جمع‌بندی مربوط به ایران یا تأییدیه SPV اعلام نشود".

نورمن توضیح بیشتری درباره این اختلافات ادعایی ارائه نکرده اما او روز 25 ژوئن هم در توئیترش نوشته اختلافات ایتالیا و اسپانیا بر سر اشاره به مذاکرات چهار کشور اروپایی با ایران در خصوص یمن در بیانیه جمع‌بندی است. طبق توضیحات او، ایتالیا که جزء کشورهای مذاکره‌کننده با ایران بوده خواستار اشاره به این گفت‌وگوها است در حالی که اسپانیا به‌دلیل عدم حضور در آن مذاکرات، از اشاره به آن حمایت نمی‌کند.

ایران و نمایندگان اتحادیه اروپا و  چهار کشور اروپایی (آلمان،‌ فرانسه، انگلیس و ایتالیا) آذرماه سال جاری چندین دور گفت‌وگو با یکدیگر بر سر مسائل یمن برگزار کردند.

خبرنگار وال‌استریت‌ژورنال در یکی دیگر از توئیت‌های امروز خود نوشته است: "جالب‌ترین نکته درباره بیانیه اتحادیه اروپا در خصوص ایران نه واژه‌پردازی‌های آن بر سر SPV است و نه جدال‌های کم‌‌اهمیت بر سر مذاکرات گروه چهار کشور؛ بلکه لحن آن درباره برنامه موشکی ایران [جالب‌ترین خواهد بود.]، طبق اطلاع من، این بیانیه خواهد گفت اتحادیه اروپا درباره اقدامات موشکی ایران نگرانی‌های جدی دارد".

وی همچنین نوشته است: "سردرگمی‌های زیادی درباره جمع‌بندی ایران، اتحادیه اروپا و SPV وجود دارند (این موضوع با توجه به آشفتگی ایجادشده بر سر بیانیه جمع‌بندی قابل درک است). SPV یک پروژه فرانسوی ــ انگلیسی ــ آلمانی است که مورد حمایت اتحادیه اروپا است. جمع‌بندی اتحادیه اروپا کاملاً جداگانه است و تنها ارتباط میان این دو آن است که از انتشار این جمع‌بندی تا زمان راه‌اندازی SPV جلوگیری شد".

خبرگزاری رویترز پیش از این گزارش داده بود کشورهای اروپایی قصد دارند ایران را به‌بهانه‌های غیرهسته‌ای هدف تحریم‌های جدید قرار دهند، اما «فدریکا موگرینی»، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا از بیم فروپاشی برجام، اعمال این تحریم‌ها را به بعد از ثبت SPV موکول کرده است.

0

اخبار مرتبط

 • راه‌اندازی جنگ روانی گسترده و دلهره اور علیه مردم ایران توسط دشمنان داخلی و خارجی
 • مقایسه انتخابات ایران با غرب
 • روزنامه لس انجلس تایمز ، بخش اظهارنظر بیمارستانهای ایالات متحده در برابر شیوع ویروس کرونا آماده نیستند، اینست آنچه که باید انجام دهند. بقلم ویلیام هسلتاین ۲۴ فوریه ۲۰۲۰ مترجم :خانم ستاره درخشان
 • بیماری کرونا درایران ، انتخابات مجلس و برخورد غیر منطقی رسانه های فارسی زبان خارج
 • بازتاب انتخابات مجلس ایران در رسانه های خارج از کشور
 • آخرین مرد استوار – قاسم سلیمانی و اینکه ملتها چگونه برای جنایت تصمیم میگیرند. مقاله ای از نیویورکر
 • ایا مرگ محمدرضا شاه دراثرابتلا به بیماری ایدزبود؟
 • بازتاب منفی دست دادن ظریف با ترودو دریک ملاقات سیاسی درآلمان
 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *