جان بولتون خواستار خروج مادورو از ونزوئلا شد

11 بهمن 97 - ان آی تی وی نیوز

مشاور امنیت ملی ترامپ در دخالتی آشکار در امور داخلی دیگر کشورها، روز پنج شنبه برای نیکلاس مادورو رئیس جمهوری قانونی ونزوئلا بازنشستگی طولانی و آرام در کنار یک ساحل زیبا دور از کشورش آرزو کرد و گفت: هرچه زودتر حرکت کند، بهتر است.

جان بولتون که رویکرد جنگ طلبانه او بر کسی پوشیده نیست، در یادداشت توئیتری نوشت: من برای مادورو و مشاوران ارشد او یک بازنشستگی طولانی و آرام را آرزو می‌کنم.

وی ادامه داد آن‌ها می‌توانند در یک ساحل زیبا در جایی دور از ونزوئلا زندگی کنند. آن‌ها باید از عفو عمومی آنچه که او رئیس جمهوری گوایدو نامید، استفاده کنند و حرکت کنند. هرچه زودتر، بهتر.

با روی کار آمدن دولت ترامپ فشار بر دولت ونزوئلا که مخالف سرمایه داری و امپریالیسم است، شدت یافت به گونه‌ای که مقامات ارشد این کشور و سیستم‌های مالی آن تحت تحریم‌های یکجانبه آمریکا قرار گرفت.

تماس مقامات ارشد آمریکا با مخالفان و حضور در جمع آن‌ها نیز دخالتی آشکار در امور داخلی این کشور بود تا جایی که پس از تماس تلفنی مایک پنس با خوان گوایدو، این مخالف دولت با اعلام فراخوان طرفداران خود به خیابان ها، اعلام ریاست جمهوری کرد.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا نیز بلافاصله او را به رسمیت شناخت و از او حمایت کرد، اما ارتش و دستگاه قضایی ونزوئلا، نیکلاس مادورو را همچنان رئیس جمهوری این کشور دانستند و از او حمایت کردند.

دادستان ونزوئلا هم گوایدو را ممنوع الخروج کرد و تمام حساب‌های او را مسدود ساخت. دلیل این کار هم انسداد حساب‌های ونزوئلا از سوی آمریکا و دادن اختیار تصرف به گوایدو بود.

حال مشاور امنیت ملی ترامپ در سلسله دخالت‌های او در امور داخلی ونزوئلا، خواستار خروج فوری مادورو از ونزوئلا شده است.
برخی نمایندگان مجلس آمریکا نیز از اقدام ترامپ انتقاد کرده و آن را کودتای نظامی-اقتصادی علیه ونزوئلا نامیده اند.

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *