ارتش ونزوئلا در مرز کلمبیا مستقر شد

22 بهمن 97 – ان آی تی وی نیوز

«نیکولاس مادورو» رئیس جمهوری ونزوئلا دستور استقرار یگان های ویژه ارتش در مرز این کشور با کلمبیا را از بیم حمله احتمالی آمریکا صادر کرد .

اطلاعات- یگان های ویژه ارتش ونزوئلا در پی صدور فرمان مادورو به ایالت مرزی استادو تاچیرا رسیدند. گفته می شود که شمار این نیروها بالغ بر ۷۰۰ نفر برآورد می شود. از سویی رسانه های خبری در روزهای گذشته به نقل از مخالفان مادورو اعلام کردند که ارتش این کشور پل ارتباطی این کشور با کلمبیا را برای جلوگیری از ورود کمک های بشردوستانه بین المللی به ونزوئلا قطع کرده است. مادورو با رد پذیرش کمک های بین‌المللی، این موضوع را بهانه ای برای آغاز دخالت‌های نظامی به سرکردگی آمریکا علیه ونزوئلا دانسته بود. وی در این باره گفت: به دنبال ارسال دو کانتینر محموله کوچک کمک رسانی برای ما هستند اما ونزوئلا نیازمند صدقه نیست؛ اگر آنها واقعا به فکر ما هستند، گامی جهت پایان یافتن محاصره و لغو تحریم های واشنگتن علیه کاراکاس بردارند. در چنین شرایطی «خوان گوایدو» رئیس‌جمهور خودخوانده ونزوئلا در یک مصاحبه احتمال مداخله نظامی آمریکا برای مجبور کردن مادورو به منظور کنار رفتن از قدرت را رد نکرد. رئیس‌جمهور خودخوانده و رهبر مخالفان دولت ونزوئلا که مورد حمایت همه‌جانبه آمریکا و متحدانش قرار دارد در یک مصاحبه به اظهارنظر درباره احتمال مداخله نظامی واشنگتن پرداخت. «خوان گوایدو» احتمال مداخله نظامی آمریکا در ونزوئلا به منظور فشار بر مادورو را رد نکرد. وی دولت ونزوئلا و مادورو را به بستن مرزها و ممانعت از ورود کمک‌های انسان دوستانه بین‌المللی به مردم ونزوئلا متهم کرد و گفت هر کاری که برای نجات انسان‌ها ضروری باشد را انجام خواهم داد. رئیس‌جمهور خودخوانده ونزوئلا ضمن رد نکردن مداخله نظامی آمریکا به این موضوع اذعان کرد که مداخله نظامی آمریکا در ونزوئلا موضوعی بسیار چالش برانگیز و حساس است.

از طرفی واشنگتن ضمن آغاز تدوین یک بسته تحریمی دیگر علیه دولت قانونی کاراکاس، تماس های مستقیم با نظامیان ونزوئلا برقرار کرده تا آنها را به طغیان ضد مادورو ترغیب کند. یک مقام ارشد کاخ سفید به خبرگزاری رویترز گفت: آمریکا در حال آماده سازی دور دیگری از تحریم‌ها علیه کاراکاس است و در عین حال تماس های مستقیمی با اعضای ارتش ونزوئلا برقرار کرده و از آنها خواسته تا به حمایت خود از مادورو رئیس جمهوری ونزوئلا پایان دهند و به اردوگاه «خوان گوایدو» رئیس جمهوری خودخوانده کوچ کنند.این مقام کاخ سفید که نامش منتشر نشده است، اظهار داشت: دولت دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا احتمال می دهد که شاید نظامیان بیشتری به حمایت خود از مادورو پایان دهند.خبر دیگر اینکه شرکت نفت دولتی ونزوئلا که به تازگی تحت تحریم آمریکا قرار گرفته، درآمدهای نفتی خود را در حساب تازه تاسیس این شرکت در یک بانک روسی ذخیره می کند.

خبرگزاری رویترز به نقل از برخی منابع و همچنین سندی که به رویت این خبرگزاری رسیده گزارش داد شرکت نفت دولتی ونزوئلا از سرمایه گذاران مشترک خود خواسته است که درآمد حاصل از فروش را به حسابی که این شرکت به تازگی در بانک گازپروم روسیه افتتاح کرده واریز کنند.این اقدام شرکت نفت ونزوئلا پس از آن انجام می شود که آمریکا با هدف قطع درآمدهای نفتی دولت مادورو، این شرکت را تحریم کرد.این شرکت پس از آن از شرکای خارجی خود در سرمایه گذاری مشترک در میدان نفتی کمربند اورینوکو خواست که مشخص کنند آیا به پروژه ها ادامه می دهند یا خیر.سرمایه گذاران خارجی شرکت نفت دولتی ونزوئلا شامل آکوئینو آ.اس٫آ نروژ، شرکت شِورون آمریکا و شرکت توتال آمریکای مرکزی متعلق به فرانسه است. شرکت نفت ونزوئلا همچنین استخراج نفت سنگین از میدان نفتی کمربند اورینوکو را به دلیل کمبود مواد رقیق کننده ناشی از تحریم‌های آمریکا متوقف کرده است.

در این حال یک منبع دیپلماتیک روسیه اعلام کرد که این کشور در حمایت از ونزوئلا و برای مقابله با دخالت خارجی در این کشور، پیش نویس قطعنامه ای را آماده کرده و بزودی آن را به سازمان ملل متحد ارائه خواهد داد. گفتنی است، آمریکا هم در حال تنظیم پیش نویسی برای ارائه به شورای امنیت در حمایت از رئیس جمهوری خود خوانده ونزوئلا است، بنابراین پیش بینی می شود هر دو پیش نویس از طرف مقابل وتو شود.

در خبری دیگر رئیس‌جمهوری رومانی اعلام کرد بخارست رسماً گوایدو را به عنوان رئیس‌جمهوری موقت مشروع ونزوئلا به رسمیت می‌شناسد و به اقدام هماهنگ کشورهای اتحادیه اروپا و ایالات متحده ملحق می‌شود.

0

اخبار مرتبط

 • افشاگری اشپیگل در مورد نقش لابی اسرائیلی در تصمیمات دولت آلمان
 • توالی جنایت در اروپا: اجساد ۸۲ مهاجر در سواحل تونس از آب گرفته شد
 • پوتین و مورالس: تحریم‌های آمریکا علیه ایران را محکوم می‌کنیم
 • ایران از سیاست چین واحد حمایت کرد
 • توپخانه و پهپادهای سپاه پاسداران به مقرهای کومله و دمکرات در کردستان عراق حمله کردند
 • آغاز تحقیقات درباره حملات شیمیایی سوریه برای معرفی عاملان
 • روسیه از اروپا انتقام گرفت: ورود استروی ترنس به بندر طرطوس
 • خانواده دُرمانی (تلویزیون اندیشه): فخرآور و ش.همایون دروغگو هستند- ش.همایون:دُرمانی دروغگوست
 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *