طرح پوتین برای خروج نیروهای خارجی از سوریه

10 اسفند 97  – ان آی تی وی نیوز

رئیس‌جمهور روسیه از طرحی برای ایجاد کارگروهی بین‌المللی سخن گفت که پس از نابودی کانون‌های تروریستی در سوریه، درباره خروج همه نیرو‌های خارجی از این کشور فعالیت می‌کند.

به نقل از شبکه تلویزیونی روسیا الیوم، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، با تاکید بر اینکه نابودی تروریست‌ها در آخرین مواضع آن‌ها در ادلب و شرق فرات نزدیک است، گفت این کارگروهی شامل همه طرف‌های ذیربط از جمله دولت سوریه، مخالفان سوری و کشور‌های منطقه می‌شود.

رئیس جمهور روسیه گفت: «به طور خلاصه، ایده کارگروه بر تشکیل ساختاری عملی مبتنی است که پس از نابودی آخرین کانون‌های تروریستی، از طریق همه طرف‌های ذیربط و از همه مهم‌تر رهبری سوریه، در خصوص عادی‌سازی نهایی اوضاع این کشور تلاش می‌کند.»

پوتین تاکید کرد این طرح کاملا مطابق با مواضع روسیه در قبال بحران سوریه است و این موضوع در برنامه گفتگو‌ها با طرف اسرائیلی مطرح شده است.

او در ارزیابی اوضاع سوریه، جز برخی کانون‌های تروریستی که به گفته وی در آینده‌ای نزدیک، نابود خواهند شد، اوضاع این کشور را باثبات خواند. رئیس‌جمهور روسیه گفت: «اوضاع سوریه باثبات است و با این حال برخی کانون‌های تروریستی در این کشور وجود دارد، اما به زودی همه آن‌ها به طور کامل ریشه کن خواهند شد. همچنین اوضاع ادلب و کرانه شرقی فرات به طور کامل ثبات ندارد. باید در خصوص این قضیه تلاش کنیم.»

رئیس جمهور روسیه با بیان این اظهارات، بر ترتیب اولویت‌هایی برای آغاز روند سیاسی در سوریه تاکید کرد که حاکمیت و وحدت اراضی آن را تضمین کند.

روسیا الیوم اعلام کرد این گروه احتمالا شامل مخالفان، کشور‌های منطقه و همه شرکت‌کنندگان در این درگیری می‌شود. این قضیه به برخی مسائل مانند عقب‌نشینی همه گروه‌های مسلح از خاک سوریه، بازسازی نهاد‌های کشور و حفظ وحدت اراضی سوریه مربوط است. این موضوع کاملا با مواضع روسیه درباره سوریه منطبق است.

 

باشگاه خبرنگاران

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *