از حمایت علی احساسی از عربستان و اسرائیل تا تلاش وی برای سرپوش گذاری بر فساد مالی-48 میلیون دلار رشوه به مقامات سابق لیبی!

10 اسفند 97 - ان آی تی وی نیوز

شرکت کانادایی SNC متهم به پرداخت ۴۸ میلیون دلار رشوه به مقامات دولت لیبی بین سال های ۲۰۰۱-۲۰۱۱ و کلاهبرداری رقمی حدود ۱۳۰ میلیون دلار در قراردادهای تجاری مربوط به لیبی شده است. پرونده این شرکت در دادگاه های کانادا همچنان در جریان است. روزنامه گلوب اند میل کانادا در گزارشی که در هفته های اخیر منتشر شده اعلام کرد که دفتر نخست وزیر جاستین ترودو با اعمال فشار بر وزیر دادگستری وقت کانادا سعی کرده به نفع SNC در جریان رسیدگی قضایی به این پرونده اعمال نفوذ کند. در این گزارش آمده است که خانم رینبولد که در آن زمان وزیر دادگستری کانادا بود حاضر به دخالت در روند پرونده نمیشود و برای همین از مقام خود توسط دولت کنار گذاشته میشود.

دادستان سابق کانادا خانم جودی ویلسون-ریبولد (که مسئولیت وزیر دادگستری را نیز همزمان برعهده داشته) در جلسه کمیته قضایی مجلس فدرال حاضر شد تا به سوالات نمایندگان درباره اتهام دخالت دفتر نخست وزیر در روند رسیدگی قضایی به پرونده شرکت SNC پاسخ دهد.

خانم ویلسون ریبولد در این جلسه گفت که دفتر نخست وزیر از جمله شخص جاستین ترودو و دفتر وزیر دارایی به طور مستمر و در طول چندین ماه تلاش کردند با فشار آوردن و حتی تهدید او را مجبور کنند که در روند بررسی قضایی پرونده شرکت SNC دخالت کند. او میگوید زمانی که او حاضر به دخالت در پرونده این شرکت نشد نخست وزیر او را مقام خود به عنوان وزیر دادگستری و دادستان کل کشور کنار گذاشته است.

دولت تنها اجازه محدودی به او داده اند و او اجازه ندارد که درباره آنچه بعد از ژانویه ۲۰۱۹ اتفاق افتاده صحبت کند. در پاسخ یکی از نمایندگان که پرسید آیا پس از ژانویه ۲۰۱۹ نیز اتفاقاتی مربوط به شرکت SNC و دخالت نخست وزیر روی داده بود.

او پاسخ مثبت میدهد اما میگوید به دلیل محدودیت قانونی که از طرف دولت روی او قرار دارد نمیتواند بیش از این صحبت کند. به همین دلیل نماینده نیو دموکرات موری رنکین پیشنهاد میدهد که کمیته قضایی از نخست وزیر درخواست کند که مجوز لازم را به دادستان سابق کانادا بدهد تا او بتواند تمام حقیقت مربوط به ماجرای SNC را بازگو کند. این درخواست باید به تصویب کمیته میرسید.

اما علی احساسی نماینده ویلودل و ۴ نماینده لیبرال دیگر مخالف این درخواست رای دادند و اجازه ندادند که مجوز لازم برای تحقیق بیشتر از ویلسون ریبولد داده شود. هفته گذشته نیز در مجلس علی احساسی به همراه نمایندگان لیبرال علیه انجام یک تحقیق عمومی و مستقل درباره ماجرای SNC رای دادند.

شرکت کانادایی SNC متهم به پرداخت ۴۸ میلیون دلار رشوه به مقامات دولت لیبی بین سال های ۲۰۰۱-۲۰۱۱ و کلاهبرداری رقمی حدود ۱۳۰ میلیون دلار در قراردادهای تجاری مربوط به لیبی شده است. پرونده این شرکت در دادگاه های کانادا همچنان در جریان است. اولین بار روزنامه گلوب اند میل در گزارشی که در هفته های اخیر منتشر شد اعلام کرد که دفتر نخست وزیر جاستین ترودو با اعمال فشار بر وزیر دادگستری وقت کانادا سعی کرده به نفع SNC در جریان رسیدگی قضایی به این پرونده اعمال نفوذ کند.

احساسی همچنین در جلسه هفته پیش کمیته قضایی مجلس اتهام دخالت دفتر نخست وزیر در پرونده SNC را رد کرد و گفت جایی برای نگرانی نیست. اما سخنان علی احساسی با شرح اتفاقات رخ داده تفاوت بسیار دارد.

ویدئو کامل جلسه کمیته قضایی و تحلیل موارد مطرح شده را در ویدئو زیر از سی بی سی میتوانید ببینید.

این گزارش در هفته های اخیر واکنش های بسیاری را در کانادا برانگیخته. احزاب مخالف دولت خواستار شفافیت و شرح کامل ماجرا از وزیر سابق دادگستری خانم رینبولد و شخص نخست وزیر جاستین ترودو شده اند. تا این لحظه نخست وزیر این اتهام ها را رد کرده است. وزیر سابق دادگستری اما به دلایل قانونی اعلام کرده که بدون اجازه نخست وزیر نمی تواند به سوالات نمایندگان مجلس پاسخ دهد زیرا به عنوان وزیر کابینه در زمان مورد نظر و وکیل دولت نمی تواند شرح اتفاقات را بطور عمومی توضیح دهد. این اجازه تنها در اختیار نخست وزیر است که به وزیر سابق خود اجازه دهد تمام ماجرا را توضیح دهد اما تا این لحظه با وجود خواست رسانه ها و احزاب مخالف نخست وزیر حاضر به انجام این کار نیست. در کمیته قضایی مجلس نیز نمایندگان لیبرال در مقابل خواسته احزاب مخالف برای تحقیقات جامع مقاومت میکنند.

 

توضیح-در آخرین روز ژانویه 2017یک دانشجوی فرانسوی-کانادایی شش نمازگزار مسلمان را در مسجدی در کبک به قتل رساند. این حادثه ی دلخراش خشم مردم جهان را برانگیخت و واکنش های بسیاری را در پی داشت.

اما این واقعه ی دلخراش نتوانست بر روی علی احساسی که با شعار حقوق بشر راهی مجلس شد تاثیری بگذارد و ایشان در برابر این جنایت دلخراش هیچ واکنشی از خود نشان نداد. البته ایشان در مورد مسائل حقوق بشری اسرائیل و عربستان سعودی به قدری حساس است که در تمامی موارد نه تنها واکنش داده است حتی در جشن سعودی ها نیز شرکت کرده است و همراه و همزبان با رضا مریدی بارها خواستار تحریم های بیشتر علیه شده است.

علی احساسی گرچه به کشتار مسلمانان و تبعیض های حاکم بر هموطن خود در کانادا هیچ احساسی ندارد اما به شدت از یادداشت ضد یهودی بر درب خانه ی یک یهودی منقلب شده  فریادهای حقوق بشری اش بلافاصله به گوش همه رسیده است و در توئیتر پس از اظهار تاسف از این اقدام از مردم خواسته است با پلیس در این زمینه همکاری لازم را انجام دهند.

علی احساسی علاوه بر علاقه ی خاصش به مواضع سعودی ها و اسرائیل بارها علاقه ی خود به مواضع و اهداف سلطنت طلب ها و مجاهدین را اعلام کرده است.

1+

اخبار مرتبط

 • کنگره ایرانیان کانادا موفق شد از اطلاعات شخصی بیش از ۹۰۰ نفر از اعضای خود محافظت کند
 • ایران: کانادا رفاه چهارصد هزار ایرانی مقیم را گروگان اهداف سیاسی پوچ خود کرده است
 • نشنال آبزرور-ارتباط سیاستمداران کانادایی با فرقه ی مجاهدین
 • مسئول سیاست خارجی محافظه کاران کانادا: رابطه دیپلماتیک با سعودی آری با ایران نه
 • تلاش یک استاد دانشگاه کانادایی برای سرقت فناوری نظامی آمریکا و فروش آن به چین
 • بهشت ایرانیان متمول: گزارشی در کانادا از نسل‌کشی هزاران زن بومی پرده برداشت
 • ترجمه بخش های مهمی از دعوای حقوقی خاوری علیه میزراحی
 • چین به کانادا درباره تبعات کمک به آمریکا هشدار داد
 • پاسخی بگذارید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *