سارا زهیری- روزنامه نگاران کانادایی با همکاری دیپلماتها و سفارتخانه های کشورشان از کودتاها حمایت کرده اند

11 اسفند 97 - سارا زهیری - ان آی تی وی نیوز

به نوشته  Yves Engler روزنامه نگار مستقل کانادایی، دیپلمات های این کشور که در خارج از مرزهای کانادا در کشورهای دیگر مشغول به کار هستند در حال سرپوش گذاری بر کارهای خود هستند و آنچه این عمل آنها را شنیع تر و زشت تر جلوه می دهد اقدامات و تلاش سخت آنها برای چرخاندن اخبار و جعل خبرها به نحوی ست که از آنها چهره ای موثر و مثبت بسازند.

Paul Jay بنیانگذار شبکه Real News Network در مصاحبه ای که اخیرا پخش شد توضیح داد که چگونه دیپلمات های کانادایی در کاراکاس-ونزوئلا تلاش کرده بودند دیدگاه های سیاسی خودشان درباره دولت و سرنوشت ونزوئلا را وارد مغز او کنند.

جی این مورد را اینگونه تشریح کرد: در اولین به سفرم به ونزوئلا که در سال 2004 بود من در حال تولید یک برنامه تلویزیونی به نام Counterspin در شبکه سی بی سی بودم. در کانادا من را می شناختند... بنابراین وقتی وارد ونزوئلا شدم با خودم گفتم به سفارت کانادا میروم و سلامی می کنم. من در تلاش بودم حقیقت آنچه در ونزوئلا می گذرد را کشف کنم. با خودم تصور می کردم حتما برخی از مشاوران به من سری می زنند و خوشامدی می گویند. اما نه؛ من دو تماس از دفتر امور اداری سفارت داشتم که برای تبریک و خوشامد من را به یک اتاقی بردند که در آن هفت نفر از اعضا یک اپوزیسیون مخالف دولت حضور داشتند. آنها دو ساعت تمام درباره دولت فاسد ونزوئلا، و اینکه چقدر این رژیم حاکم مزخرف است و غیره به من گفتند.

جی ادامه میدهد: اما سوال این است: آخر سفارتخانه کانادا چه قصدی از آوردن یک روزنامه نگار کانادایی به اتاقی دارد که در آن اعضا یک اپوریسیون مخالف دولت نشسته اند و میخواهند من را برای توطئه علیه دولت ونزوئلا و کودتا علیه مقامات این کشور جذب کنند؟!

حدودا در همان زمان مقامات کانادایی تلاش کردند تا "جی" را متقاعد کنند که دولت هوگو چاوز فاسد است و خبرنگار سابق مونترال -روزنامۀ سو مونتگومری- تجربه مشابهی در پورتو پرینس داشته است.  ایزابل مک دونالد در Parachute Journalism اینگونه می گوید:

سفارت کانادا علیه رئیس جمهور Jean-Bertrand اطلاعاتی غلط در اختیار من گذاشت. من بلافاصله زمانیکه در پورتو پرینس علیه رئیس جمهور کودتایی آمریکایی/فرانسوی/کانادایی  شد و مردانی مسلح وی را گرفتند با سفارت کانادا تماس گرفتم. علاوه بر این آنها به من گفتند بهتر است به همکاران خود که مانند شما در هتل مانتانا اقامت دارند بگویید آنجا مکان امنی برای روزنامه نگاران نیست!

او بعدا متوجه می شود مونتوگمری دو روز بوده است که به سفارت کانادا آمده و ماموریت او حمایت از کودتا علیه رئیس جمهور برتراند است. خانم مک دونالد به همکاران خود گفته بود: طرفداران آریستد روزنامه نگارانی که علیه مقاصد آنها قصد نوشتن دارند هدف قرار داده اند و با ترساندن آنها نمی خواهند حقیقت آنجه در حال انجام بود منتشر شود.

البته سفارت کانادا در پورتو پرینس موفق به جعل اخبار در آن زمان شد و پوشش خبری رسانه های کانادا را کنترل کرد.

ایزابل مک دونالد در پایان نامه فوق لیسانس خود در مطلبی به نام "سرپوش گذاشتن بر کودتا: گزارشگران کانادایی؛روزنامه نگاران و منابع آنها در بحران 2004 هائیتی" نوشت: "منبع خبری خبرنگاران اعزامی کانادا به پورتو پرینس سفارت کانادا بوده است".

مصاحبه هایی که در این مورد انجام شد نشان داد چگونه روزنامه نگاران رسانه های اصلی با کارمندان سفارت کانادا و کسانی که در سیاست خارجی کانادا مشغول به کار هستند همکاری می کنند؛ همچنین مشخص کرد منابع و اطلاعات و اسنادی که در اختیار رسانه ها قرار می دهد و جهت دهی آنها به افکار عمومی از کجا تامین می شود! و روزنامه نگاران چه نقش مهم و کلیدی را در مشروعیت بخشیدن به سیاست های خارجی کانادا ایفا کرده اند!

نیل مک دونالد خبرنگار سی بی سی به ایزابل مک دونالد اعتراف می کند که تمام آنچه به عنوان مدرک و سند در  گزارش های خود درباره کودتای هائیتی بیان کرده است از طریق آژانس توسعه بین الملل کانادا که پسرعمویش نیز در آن فعال است و محافل دیپلماتیک کانادا در اختیار وی و سایر خبرنگاران و خبرگزاری های رسمی کانادا در اختیار آنها قرار گرفته است و به نوعی به آنها دیکته شده است.

نیل مک دونالد به ایزابل می گوید: به ملاقات سفیر کوک رفتم و از او خواستم معتبرترین مدافع حقوق بشر در هائیتی را به من معرفی کند. او من را مستقیم به سوی  Pierre Espérance حامی کودتا علیه نخست وزیر قانونی هائیتی فرستاد. کسی که قتل عام را جهت رسیدن به نخست وزیر و زندانی کردن او توجیه می کرد! کسی که پس از رسوایی رسانه ای قتل عام هائیتی  گفته بود: ممکن است 50 بدن هم توسط سگ های وحشی خورده شوند!

می توان گفت اکثر خبرنگاران کانادایی روابط محکمی با سیاستمداران حوزه خارجی کانادا جهت توسعه و گسترش اهداف آنها در پیشبرد سیاست هایشان دارند. John Stackhouse خبرنگار Globe and Mail در گزارش های خبری خود از "افسران سیاسی کانادا" بخاطر بصیرت ارزشمندشان در خلال حکومت ژنرال ساخارتو در اندونزی قدردانی کرد!

استاک هاوس همچنین از "ماموریت های دیپلماتیک کانادا در آکرا، ابیدجان و بامکو ؛ وخدمات ارزشمند آنها در تنظیم مصاحبه ها و سفرهای زمینی" تشکر می کند.

مادلین دروهان خلال سال 2000 از سوی دو خبرگزاری اصلی کانادا یعنی سی بی سی و Globe and Mail ی قبل از کودتا در کشورهای زامبیا، تانزانیا، کنیا و بسیاری کشورهای دیگر کارگاه های رسانه ای متعددی را برگزار کرد که بودجه همگی آنها توسط سفارت کانادا، کمیسیون عالی و امور خارجه تامین شده است.

وی به روزنامه نگاران این کشورها اخلاق تدریس می کرد!!!

 

سارا زهیری

 

The original source of this article is Yves Engler

0

اخبار مرتبط

 • کنگره ایرانیان کانادا موفق شد از اطلاعات شخصی بیش از ۹۰۰ نفر از اعضای خود محافظت کند
 • ایران: کانادا رفاه چهارصد هزار ایرانی مقیم را گروگان اهداف سیاسی پوچ خود کرده است
 • نشنال آبزرور-ارتباط سیاستمداران کانادایی با فرقه ی مجاهدین
 • مسئول سیاست خارجی محافظه کاران کانادا: رابطه دیپلماتیک با سعودی آری با ایران نه
 • تلاش یک استاد دانشگاه کانادایی برای سرقت فناوری نظامی آمریکا و فروش آن به چین
 • بهشت ایرانیان متمول: گزارشی در کانادا از نسل‌کشی هزاران زن بومی پرده برداشت
 • ترجمه بخش های مهمی از دعوای حقوقی خاوری علیه میزراحی
 • چین به کانادا درباره تبعات کمک به آمریکا هشدار داد
 • پاسخی بگذارید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *