«اسناد سرّی» ویکیلیکس درباره ارتباط سران جریان پانترکیست داخل کشور با ماموران آمریکایی در ترکیه

12 اسفند 97 - ان آی تی وی نیوز

«اسناد سرّی» ویکیلیکس درباره ارتباط سران جریان پانترکیست داخل کشور با ماموران آمریکایی در ترکیه

«اسناد سرّی» درباره ارتباط سران جریان پانترکیست در داخل کشور با ماموران آمریکایی در ترکیه، درخواست کمک مالی از آنها برای انتشار نشریه و وب سایت پانترکی و هم چنین حمایت افراد ذی نفوذ داخلی از این جریان.

تصیویر اصلی درسایز بزرگ کلیککنید

علی حامد ایمان. او مدیرمسئول نشریه و کانال تلگرامی انجمن است. در سایت یول_پرس مینویسد. خود را هویت طلب و خواهان آموزش زبان مادری معرفی میکند. از مقام  رهبری میگوید. حالا سند سرّی ویکی لیکس را درباره رابطه این فرد با مامور آمریکایی بخوانیم.
این سند یک سند «سرّی» طبقه بندی شده است. گفتگوی علی حامد ایمان با مامور/ماموران آمریکایی در تاریخ دوم دسامبر سال 2008 در استانبول انجام شده. متن گفتگو به وزارت خارجه آمریکا فرستاده شده است. حجم خیانتی که ایمان در این گفتگو نشان میدهد،برای بسیاری از افراد شوکه کننده خواهد بود.

به گفته سند، مامور آمریکایی با احتیاط بسیار در حاشیه کنفرانس حقوق بشر در استانبول با علی حامد ایمان، یک روزنامه نگار و فعال آذری دیدار کرده. سند می گوید ایمان درخواست کرده که همراه با یک واسطه با مامور آمریکایی دیدار کند. او در تبریز زندگی و مجله آذرتُرک را منتشر میکند.

تصویر در اندازه بزرگتر

به گفته سند، ایمان قصد دارد یک سازمان گردشگری تاسیس کند که از طریق آن بتواند آذریها را برای دیدارهای خانوادگی و فرهنگی به رفتن به شمالغرب کشور تشویق کند و همچنین آگاهی بین المللی از فرهنگ آذری را افزایش دهد
سند میگوید ایمان به خاطر دیدار با ما مضطرب بود اما توضیح داد که به ریسکش می ارزد چرا که او را قادر ساخته تا چالشهایی را که جنبش آذری با آن روبرو است، به حکومت ایالات متحده انتقال دهد و دیدگاه حکومت آمریکا درباره فعالیت های قومی آذریها را بشنود

تصویر در اندازه بزرگتر

وی سپس از جریان دستگیری اش پس از قضیه کاریکاتور روزنامه ایران در 1385 میگوید. به گفته ایمان، زمانی که او دستگیر شد،پلیس او را به وزارت اطلاعات تحویل داد چرا که «آنها نمی خواستند دست سپاه به من برسد و مرا بکشد» او سپاه پاسداران را خشن ترین سازمان اطلاعاتی ایران ارزیابی میکند به گفته ایمان، وزارت اطلاعات در برابر فشار شدید از بالا برای تحویل او به سپاه مقاومت کرد. ایمان معتقد است وزارت اطلاعات او را از شکنجه سپاه محافظت کرد. البته وزارت اطلاعات خط قرمزهایی را برای او مشخص کرد که اگر او از آنها رد بشود، به بازداشت دوباره اش می انجامد. ایمان می گوید: «هر زمان که از سفری بازمیگردم، اطلاعات از او میخواهد «در هتلی در تبریز با آنها دیدار کنم و بگویم چه کردم». تا زمانی که در کنفرانسهای آکادمیک یا موضوعات مربوط به مجله شرکت کند، مشکلی نیست و بازداشت نمی شود.

تصویر در اندازه بزرگتر

ایمان به مامور آمریکایی میگوید در جنبش قومی [پانترکی] اجماع وجود دارد که فعلاً روی مسائل فرهنگی تمرکز شود چرا که اینگونه مسائل حاشیه امنیت دارند و فضای بیشتری را برای فعالان قومی فراهم میکنند. او سپس می گوید که «اهداف سیاسی» را به بلندمدت موکول کرده اند.ایمان میگویدتا زمانی که اهداف جنبش معتدل و مسالمت آمیزند،جنبش قومی قادر خواهد بود تا به«حمایت بی سروصدای دوستان داخل حکومت ایران» تکیه کند. در این میان،تلاشهای او در انتشار نشریه ها و وبسایتهای فرهنگی به ایجاد یک سازمان مردمی و درنهایت میتواند یک «جنبش سیاسی» کارآمد تبدیل شود

از نظر ایمان، جنبش قومی آذری به دلیل ساختار انعطاف پذیر و اهداف محاسبه شده اش، موفق ترین جنبش قومی ایران است. به گفت او جنبش قومی عربهای خوزستان تماس با جنبش قومی آذری را آغاز کرده تا از الگوی آنها پیروی کند.

https://lh4.googleusercontent.com/-nRgTaOFQw0k/U38XxrmuftI/AAAAAAAABdc/ZynesUK_zcU/s576/4545.png
منبع تصویر

ایمان به حکومت آمریکا هشدار میدهد که از جنبش قومی آذری به عنوان اهرم مذاکره استفاده نکند. او میگوید که اگر آمریکا با ایران توافقی انجام دهد که در آن حقوق قومی آذریها را به روشنی حمایت نکند، رژیم خیال خواهد کرد که دستش برای در هم کوبیدن ما باز است ایمان گله میکند که «حکومت آمریکا توجه کافی به وضعیت بد آذریهای ایران ندارد.» او عاجزانه درخواست کرد که حکومت آمریکا باید توجه واقعی به حقوق قومی در ایران داشته باشد.

سایز اصلی سند

در عین حال به مامور آمریکایی هشدار میدهد که بیانیه های حمایتی آمریکا باید در عبارت پردازی دقت کنند و اینکه «اینگونه بیانیه ها نباید به مساله هسته ای یا تغییر رژیم پیوندی داشته باشند و فقط بر حقوق قومی تمرکز کند و گرنه رژیم ما را به عنوان عوامل بیگانه تصویرسازی خواهد کرد» به گفته سند، ایمان به مامور آمریکایی میگوید «ما از هرگونه بیانیه های بیشتر حمایتی از سوی آمریکا که حقوق فرهنگی، زبانی و خودمختاری فرهنگی ما را پشتیبانی کند، استقبال میکنیم. اما سیاسی هیچ چیز؛ هیچ چیزی که برای تهران خیلی حساسیت زا باشد»

ایمان در ادامه میگوید حمایت حکومت آمریکا از اهداف ما مساله بسیار حساسی است و ریسک دارد اما «این چیزی است که ما میخواهیم» و «میخواهیم در بلندمدت توسعه دهیم.»
 ایمان سپس درباره صندوق دموکراسی ایران متعلق به حکومت آمریکا [که از گروههای مخالف حمایت مالی میکند] و اینکه آیا یک انجمن قومی یا سازمان مردم نهاد میتواند دریافت کننده این کمک های مالی از طریق یک سازمان سوم باشد، پرسید.
 پرسش او درباره کمک مالی برای به حداکثر رساندن تیراژ مجله اش یا ساختن وب سایت گردشگری یا ایجاد کادر برای وب سایت یا مجله اش برای روزنامه نگاری اینترنتی بود.
 در نهایت مامور یا ماموران آمریکایی گزارش میدهد/ میدهند که ما به او قول دادیم که درباره صندوق دموکراسی ایران [حمایت مالی] از طریق واسطه ای که این دیدار را فراهم کرد، اطلاعات بفرستیم. مامور آمریکایی در پایان گزارشش می گوید: مگر اینکه دستورالعمل به گونه ای دیگر باشد، ما اطلاعات درباره صندوق دموکراسی ایران 2088 و برنامه «کمک هزینه های کوچک» ایران را به واسطه/ همکار ایمان می فرستیم که او هم آنها را به ایمان ارسال کند
https://3.bp.blogspot.com/-Au6HmYv9aX0/WBxsYpYf1kI/AAAAAAAACI0/RI0o6SEmfo4f-upoopa1eloz9AOqfcvSACLcB/s640/14907180_1756318011287397_8249744525853373803_n.jpg
0

اخبار مرتبط

 • جلیل مرتضوی:اکنون وقت بازی ایران است/فرامرز دادرس: کاکه باوه،پیشمرگه کومله، بخاطر مخالفت با سفر ظریف اخراج نشد
 • نیوزویک-لیست مقامات آمریکا که از مجاهدین پول دریافت کرده اند
 • نماینده سنای آمریکا: هدف مجاهدین آموزش تروریست علیه ایران است
 • رفتار متناقض رسانه های گروهکهای کردی در مسئله دستگیری نیروهای نفوذی در داخل کشور
 • فرامرز دادرس: واکنش اپوزیسیون به حضور سفر ظریف/نفتکش آدریان و کلاهی که ایران سر دنیا گذاشت
 • ابوالقاسم گلستانی-راجر واترز در دفاع از جولیان آسانژ
 • حشمت رئیسی:آیا صهیونیزم ستیزی؍ یهودی ستیزی است؟ نفوذ گسترده موساد در سرویس های امنیتی ایران
 • تصویب شهادت فروشی یا کودتا اقتصادی علیه کشور
 • پاسخی بگذارید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *