ماجرای دستگیری یک ایرانی با ساک‌های پر از پول در تورنتو

13 اسفند 97 - ان آی تی وی نیوز

سه سال پیش، شبی در ماه آوریل ۲۰۱۶، وقتی فرزام مهدی‌زاده با ماشین خاکستری خود از مونترال به سمت تورنتو در حرکت بود، به ناگاه‌ با ایست پلیس مواجه و مجبور به کنار زدن شد. مدتی زیادی طول نکشید تا ماموران پلیس بیش از یک ملیون دلار پول نقد را از ماشین و صندوق عقب وی پیدا کرده و به همین خاطر او را به بازداشت موقت درآورند. شاید اتفاقی نادر باشد که در کانادا، پلیس ماشینی را بدون دلیل خاصی کنار زده و آن را جستجو کند. ولی ماجرای دستگیری آقای مهدی‌زاده از قرار معلوم به همین سادگی و آن‌طور که به نظر می‌آید، نبوده است.

به گزارش گلوبال‌نیوز، پلیس کانادا مدت‌ها بوده که آقای مهدی‌زاده را تحت نظر داشته و در این سفر آخر بالاخره تصمیم به مداخله گرفته و ماشین او را به بهانه سرعت غیرمجاز کنار زده و پس از جستجو و به سرعت چیزی راکه دنبالش بوده ، پیدا کرده است، مقداری هنگفت پول نقد. به گزارش پلیس فرزام مهدی‌زاده فقط در سال گذشته ۸۱ بار بین مونترال و تورنتو با ماشین شخصی خویش رفت‌و‌آمد کرده و به احتمال زیاد در هر یک از این سفرها مقادیر هنگفتی پول نقد جابه‌جا کرده است.

طبق گزارش پلیس، آقای مهدی‌زاده هنگام دستگیری در ماشین خود مقدار کمی ماریجوانا در بسته سیگار، چند دسته ۲۰ دلاری در کف ماشین و دو ساک ورزشی در صندوق عقب داشته که در هر یک به ترتیب بیش از ۷۰۰ هزار دلار و بیش از ۵۰۰ هزار دلار پول نقد بوده است.
یکی از ساک‌های اکتشافی از صندوق عقب خودروی فرزام مهدی‌زاده - ۲۰۱۶تمام این موارد به همراه ماشین آقای مهدی‌زاده هنگام بازداشتش ضبط شد و پلیس بعد از گرفتن مجوزهای لازم، چند روز بعد به مغازه صرافی و خانه چند میلیون دلاری او مراجعه و مدارک دیگر نیز از آنجا جمع‌‌آوری کرد. بعد از واکاوی مدارک، پلیس کانادا اعلام کرد، آقای مهدی‌زاده عضو فعالی از شبکه‌ای زیرزمینی برای پولشویی است و این کار را از طریق صرافی خویش با کمک بانک‌های اماراتی و کانادایی و سایر صرافی‌های عضو این شبکه در سراسر دنیا انجام می‌داده است.

یکی از مدارک مهم این پرونده، دفترهای حسابرسی صرافی آریا، محل کار آقای مهدی‌زاده، است که از همه آنها دو نسخه وجود دارد. یک نسخه که شامل فعالیت‌های قانونی صرافی است و نسخه دیگر که سابقه تمام پولشویی‌های سال‌های گذشته آقای مهدی‌زاده را در بر دارد، حوالات و نقل و انتقالات بانکی، درخواست‌های وام و سایر مدارک مالی.

آگهی تبلیغاتی صرافی آریا، شعبه تهران، متعلق به فرزام مهدی‌زادهبخش دیگری از مدارک، ۹ گواهینامه کانادایی با هویت‌های مختلف است که در منزل آقای مهدی‌زاده در کنار ۱۵ هزار دلار در داخل یک پاکت نامه سفید کشف شد. به زعم پلیس، تنها طی سال منتهی به بازداشت، آقای مهدی‌زاده بیش از ۱۰۰ میلیون دلار پول نقد را پولشویی و جابه‌جا کرده است. او اکنون با ۱۶ مورد اتهامی از جمله فرار از مالیات، پولشویی عایدات قاچاق مواد مخدر و تحصیل مال حاصل از جرم مواجه است، ولی پس از آزادی از بازداشت موقت هیچ کس از محل دقیق سکونت وی خبر ندارد. همکاران و آشنایان او اما معتقدند وی پس از آزادی بلافاصله به ایران بازگشته است.

0

اخبار مرتبط

 • کنگره ایرانیان کانادا موفق شد از اطلاعات شخصی بیش از ۹۰۰ نفر از اعضای خود محافظت کند
 • ایران: کانادا رفاه چهارصد هزار ایرانی مقیم را گروگان اهداف سیاسی پوچ خود کرده است
 • نشنال آبزرور-ارتباط سیاستمداران کانادایی با فرقه ی مجاهدین
 • مسئول سیاست خارجی محافظه کاران کانادا: رابطه دیپلماتیک با سعودی آری با ایران نه
 • تلاش یک استاد دانشگاه کانادایی برای سرقت فناوری نظامی آمریکا و فروش آن به چین
 • بهشت ایرانیان متمول: گزارشی در کانادا از نسل‌کشی هزاران زن بومی پرده برداشت
 • ترجمه بخش های مهمی از دعوای حقوقی خاوری علیه میزراحی
 • چین به کانادا درباره تبعات کمک به آمریکا هشدار داد
 • پاسخی بگذارید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *