ایران دو کارمند سفارت هلند را اخراج کرد

14 اسفند 97 – ان آی تی وی نیوز

به گزارش یورونیوز، استف بلوک، وزیر خارجه هلند، اقدام ایران در اخراج دو تن از کارکنان سفارت این کشور در تهران را «خیلی ناگهانی» خواند.

استف بلوک در توئیتی نوشت: «تصمیم گرفته شد سفیر هلند در تهران را برای پاره‌ای مشورت‌ها فرابخوانیم. این تصمیم پس از آن اتخاذ شد که دو نفر از کارکنان سفارت هلند در تهران اخراج شدند. این پذیرفتنی نیست».

وی همچنین با انتشار بیانیه‌ای گفت که تهران دو تن از کارکنان سفارت هلند را «عنصر نامطلوب» معرفی کرده است. صریحاً گفتیم که اخراج دو همکار هلندی غیرقابل قبول و برای روابط دو‌جانبه منفی است». بلوک در بیانیه خود تأکید کرد که این اقدام ایران «واکنشی است به اخراج دو دیپلمات ایرانی توسط هلند که در ژوئن ۲۰۱۸ اتفاق افتاد». دلیل اخراج دیپلمات‌های ایرانی ادعایی است که سازمان اطلاعات هلند از دست داشتن ایران در قتل دو هلندی ایرانی‌تبار در خاک هلند ارائه کرده است.

در همین حال، محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران به این موضوع واکنش نشان داده و گفته که ایران نیز سفیر خود را برای مشورت فراخوانده است. بر اساس گزارش خبرگزاری ایسنا، ظریف درباره اقدام هلند در فراخواندن سفیرش از تهران و پشت صحنه این قضیه گفت: «این موضوع در دستور کار دستگاه‌های کشور بوده و بر اساس تصمیمی که به این وزارتخانه ابلاغ شد ما دو نفر از دیپلمات‌های هلند را در واکنش به اخراج غیرقانونی دیپلمات‌های‌مان اخراج کردیم».

ظریف افزود: «اقدامات مقامات هلند درباره اخراج دیپلمات‌های ما مستند به هیچ شواهد یا سندی نبوده و اقدامی صرفاً سیاسی صورت گرفته است.»

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *